Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 22 marca 2017, 04:20

15 tys. obrotów bez przyszłości? Toshiba nie widzi powodów do tego, aby powiększać ofertę dysków twardych z talerzami wirującymi z prędkością 15 tys. obrotów na minutę. Z pozyskanych informacji wynika, że nie ma wystarczająco dużego popytu na najbardziej wydajne dyski twarde, przy rosnącym popycie na nośniki SSD.

Obecnie Toshiba oferuje sześć modeli 15-tysięczników, przy czym najbardziej pojemny model ma 600 GB. Technicznie większe pojemności są możliwe do uzyskania, ale Toshiba chyba dostrzega, że biorąc pod uwagę wydajność i poziomy hałasu, bardziej pojemne nośniki SSD mają większe wzięcie. Warto dodać też, że w przypadku dysków z 15 tys. obrotów na minutę cena pojedynczego gigabajta nie jest już na tyle niższa, niż w przypadku nośników SSD, aby mogła ona cokolwiek zmienić. Jeżeli nałożymy na to jeszcze potencjalnie o wiele większą wydajność SSD, to mamy chyba już wystarczający obraz sytuacji.

Spodziewana rezygnacja Toshiby z rozwijania oferty dysków twardych z 15 tys. obrotami na minutę nie zmienia jednak wiele w kondycji rynku dysków twardych, jako ogółu. Dla konkretnych zastosowań wciąż bardzo atrakcyjne pozostają dyski 10-tysięczne. Sama Toshiba planuje wprowadzenie na rynek nowych modeli tego typu. Obecnie wśród dysków 10-tysięcznych największa pojemność to 1,8 TB. Zapotrzebowanie na dyski z talerzami wirującymi z prędkością 7200 obrotów na minutę, według Toshiby też ma się utrzymywać na wysokim poziomie - nawet w sektorze serwerowym.

Toshiba jako firma ma przekonanie, że nośniki SSD nie wyprą dysków twardych całkowicie jeszcze przez jakiś czas. Obecnie rynek zmaga się z rosnącym popytem na magazyny danych i jednoczesnymi niedoborami pamięci NAND, które zresztą spowodowały w ostatnich miesiącach wzrosty cen wszystkich nośników SSD.

Ocena aktualności:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
mikilys (2017.03.22, 06:59)
Ocena: 3

0%
Nośniki danych od zawsze były problemem i nim zostaną na zawsze. Serwery nie pozbędą się szybko HDD, ze względu na to, że na kościach TLC bazować nie będą (choć prędzej padnie w nich kontroler niż pamięć), a MLC w dużej pojemności jest drogie, o SLC nie wspomnę. Żywotność to raz, bezpieczeństwo danych to dwa... Ale HDD też nie są idealne. Najlepszymi rozwiązaniami byłoby stworzenie systemów RAID 1 opartych na rozwiązaniach hybrydowych: szybki HDD + wolny SSD.

W kompie sam mam 2 dyski 1TB 5400rpm tylko pod dane. 500GB (obecnie) SSD służy mi do wszystkiego innego. Jest to, było to optymalne i najtańsze ponad 3 lata temu rozwiązanie do laptopa - dziś sprawuje się nadal dobrze, choć 1TB jednostki zmieniłbym chętnie na 2TB :)
BeeDead (2017.03.22, 07:50)
Ocena: 11

0%
mikilys @ 2017.03.22 06:59  Post: 1050379
Nośniki danych od zawsze były problemem i nim zostaną na zawsze. Serwery nie pozbędą się szybko HDD, ze względu na to, że na kościach TLC bazować nie będą (choć prędzej padnie w nich kontroler niż pamięć), a MLC w dużej pojemności jest drogie, o SLC nie wspomnę. Żywotność to raz, bezpieczeństwo danych to dwa... Ale HDD też nie są idealne. Najlepszymi rozwiązaniami byłoby stworzenie systemów RAID 1 opartych na rozwiązaniach hybrydowych: szybki HDD + wolny SSD.


No takie rozwiązania od dawna są - to tzw. tiering - czyli pula dyskowa złożona z dysków różnej prędkości - SSD, SAS, NLSAS. Kontroler zarządza, które dane są odczytywane najczęściej i umieszcza je na najszybszych dyskach, wykorzystuje cache i SSD do buforowania zapisów, a najrzadziej używane dane są zapisywane na najwolniejszych i najpojemniejszych NLSAS'ach...
Marmi (2017.03.22, 09:21)
Ocena: 8

0%
No właśnie niedawno miałem problem z dokupieniem dysków 600GB 15k do starszego serwera. Okazuje się, że nie ma u nas takich nowych dysków (kupiliśmy w końcu refurbish od Della).
Wypełniliśmy już wszystkie sloty na dyski i nadal było mało. Niestety jak się okazuje nikt nigdy nie zaczął nawet produkować dysków 15k większych niż 600GB, które były już w serwerze kupionym 5 lat temu! Także producenci zrezygnowali z rozwijania dysków 15k w ogóle i już dawno temu, przynajmniej 3 lata.
W nowym serwerze musieliśmy wziąć dyski 7,2k w RAID10. Jak potrzeba dużo przestrzeni (>10TB) zabezpieczonej przed awarią dysku to chyba najlepsze obecnie rozwiązanie. Nawet dyski 10k są za małe, bo największe mają właśnie 1,8TB czego nie mogę pojąć.Gdyby robili 1,8TB 15k to takie byśmy kupili, bo wtedy wystarczyłby RAID5/6 wydajnościowo a przy wolniejszych to już RAID10 potrzebujemy i w związku z tym także znacznie większych dysków. No ale nie robią, więc więcej sprzedaje się zwykłych 7,2k i koło się zamyka. Po co produkować większe 15k (czy w ogóle o takiej prędkości) jak mało się ich sprzedaje a coraz większa jest sprzedaż tych o standardowej prędkości? :E
PS. Wszystkie te opcje i tak są dużo tańsze od konfiguracji z SSD, takiej np. z 12x1,6TB w RAID5, to tak z grubsza podwaja albo i potraja (w zależności ile jakich dysków) cenę całego serwera w stosunku do wersji z np. 6x6TB 7,2k RAID10.
Także jeszcze długo nie będzie to konkurencyjne chyba, że ktoś nie musi się liczyć z kosztami oczywiście.
ccwrc (2017.03.22, 09:55)
Ocena: 0

0%
Marmi @ 2017.03.22 09:21  Post: 1050409
No właśnie niedawno miałem problem z dokupieniem dysków 600GB 15k do starszego serwera. Okazuje się, że nie ma u nas takich nowych dysków (kupiliśmy w końcu refurbish od Della).
Wypełniliśmy już wszystkie sloty na dyski i nadal było mało. Niestety jak się okazuje nikt nigdy nie zaczął nawet produkować dysków 15k większych niż 600GB.


A zaczął:
http://www.storagereview.com/seagate_enter...k_hdd_v6_review
aqvario (2017.03.22, 09:56)
Ocena: 7

0%
unknown_solider @ 2017.03.22 05:35  Post: 1050368
Koniec hdd jest bardzo bliski. W komputerach konsumenckich kwestia spadku cen kosci tlc o 20-30% i hdd straci sens nawet na dane. Centra danych tez przechodza na ssd, bo utrzymanie elektrowni jest bardzo kosztowne a awaryjnosc hdd wcale nie nizsza od dzisiejszych hdd.

To samo mówiono na temat końca osobnych kart dźwiękowych, kart z kontrolerami dysków czy napędów optycznych, a te dalej są produkowane i ich istnienie nie wydaje się być zagrożone. Dyski talerzowe też będą produkowane, po prostu w mniejszych ilościach.
SunTzu (2017.03.22, 09:58)
Ocena: -4

0%
Fakt 15k nie ma za bardzo sensu - daje to wzrost wydajności tam gdzie SSD jest porównywalnie większe- kosztem poboru energii, odprowadzenia ciepła, mniejszej pojemności. Więc dla 15k moim zdaniem nie ma za bardzo miejsca.

Co do wyparcia ogólnego przez SSD. Dziś wprowadzenie TLC przyniosło tak duży spadek cen, że hohooo...
Pewnie QLC+10nm powinno dać konkretniejszy spadek cen.
Pytanie czy takie dyski wyprą HDD... śmiem twierdzić nie jest to oczywiste, bo trwałość takich dysków jest dla mnie wątpliwa względem HDD. Oczywiście dane magazynują głównie serwery dziś. Wiec owszem SSD do zadań domowych ok...
Dla kogoś kto potrzebuje TB danych HDD wciąż będzie mieć przewagę. Uważam, że ceny HDDków są istotnie zawyżone. Kiedy było więcej producentów ceny były niższe.
Dziś płacimy głównie nie za HDD, a po to by firmy produkujące HDD mogły przejść na SSD- co jest trochę śmieszne. Tylko toshiba ma już to i to... może dlatego, ceny ich dysków są niższe.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 10
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 18
AIO w cenie taniego laptopa. 4
Nowa wersja z mocniejszą sekcją zasilania. 14
Chip znajdziemy w przyszłorocznych smartfonach z segmentu high-end. 12
Szykuje się zauważalny wzrost wydajności. 29
Producent foteli gamingowych Quersus, wprowadził do sprzedaży linię modeli Vaos. 32
Firma kazała nam naprawdę długo czekać. 10
Tytuł z czasów gdy EA jeszcze stawiało przede wszystkim na grywalność. 15
System chłodzenia w nowej wersji. 15
Gra naszych południowych sąsiadów. 33
Fałszywka na Facebooku. 16
Wzrosty wydajności, ale tylko w niektórych przypadkach. 20
Jedno okno duże, a drugie małe. 8
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Postanowiliśmy spróbować swoich sił w nowej dla nas formie publikacji – podcaście, zapisie rozmowy. 43
Firma Dell EMC rozpoczęła sprzedaż serwerów PowerEdge z procesorami AMD Epyc. 11
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane