aktualności

Windows przestanie być najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie

64
9 marca 2017, 05:08 Piotr Gontarczyk

Chcesz być do wszystkiego, to jesteś do niczego. Z najnowszych analiz firmy StatCounter wynika, że Android rzucił wyzwanie platformie Microsoft Windows i już niebawem stanie się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, w kategorii dostępu do sieci z komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów i smartfonów łącznie.

Dane StatCountera pokazują, że w lutym bieżącego roku Windows na wszystkich platformach, z wynikiem 38,6%, pozostał co prawda liderem w zakresie dostępu do internetu, ale Android już dosłownie deptał mu po piętach z wynikiem 37,4%. Pięć lat temu trudno było to sobie wyobrazić. W lutym 2012 roku Windows miał udział na poziomie aż 82%, podczas gdy Android zaledwie 2,2%.

Coraz słabsza pozycja platformy Windows to wynik m.in. spadku sprzedaży pecetów i wzrost sprzedaży smartfonów i tabletów. Microsoft w ostatnim pięcioleciu co prawda próbował swoich sił na tych dwóch ostatnich rynkach, ale z ogólnie słabymi wynikami. Obecnie mobilna platforma Windows w smartfonach i phabletach jest na małym marginesie, jeśli chodzi o sprzedaż nowych urządzeń.

Microsoft Windows wygrał mniej więcej dwie dekady temu wojnę o platformę PC, ale świat poszedł naprzód i dziś problem polega nie tylko na tym, że słabnie sprzedaż nowych pecetów, ale równolegle coraz częściej zasoby internetu przeglądamy z poziomu smartfonu czy tabletu.

StatCounter swoje statystyki wylicza na podstawie danych z 2,5 miliona stron internetowych, z ponad 15 miliardami wyświetleń miesięcznie.

Warto przypomnieć, że pod koniec 2012 roku firma Gartner przewidywała, że Android stanie się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, w ciągu czterech lat, a więc do końcówki 2016 roku. Wtedy, wśród komentujących, przeważał sceptycyzm. Najnowsze dane pokazują, że Windows już niebawem może stracić jakiekolwiek znaczenie. Oczywiście, pod warunkiem, że wyjdziemy poza utarte ramy rynku i przyjmiemy do wiadomości, że świat dziś opiera się na Internecie, a nie na blaszanym pudełku pod biurkiem, które uruchamia program czy grę. Dziś gry i aplikacje dystrybuujemy cyfrowo i pod tym względem Microsoft jest w złej sytuacji, nie tylko biorąc pod uwagę Google Play Store, ale też Apple App Store.

Microsoft przez ostatnie dwie dekady tego nie dostrzegał i wił się od ściany do ściany, raz wprowadzając do oferty Windowsa RT (ARM), próbując zawojować rynek tabletów, a jednocześnie z platformy PC (x86) chciał zrobić kafelkowy tablet. Równolegle firma próbowała zawojować rynek smartfonów systemem Windows Phone, dla którego... nawet pomimo upływu lat, brakowało kluczowych aplikacji i gier. Gwoli ścisłości, kafelki nie przyjęły się nawet na rynku smartfonów. Nie trzeba być fanem Google'a, aby dostrzec, że Microsoft do dziś nie wie, jak odnaleźć się w nowoczesności i tkwi w ramach utartych 20 lat temu, w które tylko próbuje, na siłę, raz po raz, wbić dzisiejszą rzeczywistość. Dziś na rynku konsumenckim, Microsoft od dłuższego czasu nie jest firmą wytyczającą nowe kierunki. Jest firmą narzucającą swoje, oderwane od rzeczywistości kierunki. Niezagrożona może czuć się wyłącznie w segmencie pecetów, tylko... jak długo? Do czasu gdy kompletnie straci kontakt z rzeczywistością i straci nawet ten segment rynku? Odbijanie piłeczki, wraz z kolejnymi poprawkami dla Windowsa 10, może nie wystarczyć. Ktoś tę piłeczkę w pole przecież wrzucił.

BOLOYOOZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BOLOYOO2017.03.09, 05:33
40#1
Nic nie trwa wiecznie i kto stoi w miejscu, w końcu zacznie się cofać. Nie mam nic więcej do dodania.
adask0Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adask02017.03.09, 06:06
32#2
Najpopularniejszy nie znaczy najlepszy ;-)
tomasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomaster2017.03.09, 06:07
35#3
Dlaczego newsy napisane przez Pana Gontarczyka są ciekawsze niż reszta?
lukevipno1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukevipno12017.03.09, 06:14
53#4
tomaster @ 2017.03.09 06:07  Post: 1046235
Dlaczego newsy napisane przez Pana Gontarczyka są ciekawsze niż reszta?


Pewnie dlatego ze sam je pisze a nie kopiuje z innych stron.
DistanceshadowZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Distanceshadow2017.03.09, 06:30
-24#5
Bzdury i hejt na MS w wykonaniu tego pana odc 52.
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2017.03.09, 06:38
34#6
To obrazuje jacy debile siedzą w Microsofcie. Nawet ten nieszczęsny WP, który idealny nie był, ale interfejs kafelkowy okazał się całkiem ciekawy , oryginalny i całościowo nawet niezła bazą do budowy solidnej konkurencji.

Nawet to potrafili spieprzyć, gdzie zamiast interfejs skierować w stronę mobilnych urządzeń, to oni z uporem pakowali go do desktopa.

Efekt widać na wykresach :)

Z drugiej jednak strony, przeraża, że Android zdobywa taką wysoka pozycję. Gugle to gorsza kopia Microsoftu - potężna korpo nastawiona na obrót danymi na niespotykana skale. MS co prawda stara się to teraz nadrabiać.

Dwie najpopularniejsze i największe korporacje, do zdzierania prywatności bija się między sobą w pozycji lidera.

Generalnie przerażające statystyki dla całego świata.
Zobrazujcie sobie to w ten sposób, dwie największe korporacje z Rosji dzielą miedzy siebie niemal cały światowy rynek systemów operacyjnych :E
MarucinsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Marucins2017.03.09, 06:53
21#7
Policzyliście Andka na moim zegarku, samochodzie, lodówce, pralce i piekarniku?
Generał RakietaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Generał Rakieta2017.03.09, 06:54
-19#8
tomaster @ 2017.03.09 06:07  Post: 1046235
Dlaczego newsy napisane przez Pana Gontarczyka są ciekawsze niż reszta?


nie są
DistanceshadowZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Distanceshadow2017.03.09, 06:54
41#9
To nie debile w ms powoduja glupie dzialania.Takie wielkie korpo z czasem zaczynaja dzialac jak bananowa republika z jakims kapralem (po kolejnych przewrotach) jako cesarzem.Strach i paraliz w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji na kazdym szczeblu,glowa nie wie co robia rece i nogi, selekcja ujemna na kazdym kroku,itp itd.Kto zyl w PRL albo innym Iranie ten juz wie co sie dzieje w takim korpo.Jada jeszcze na starych produktach i jakichs resztkach/niedobitkach ludzkich niezidiocialych.Np ktos tam z glowa ocalal jeszcze w dziale projektowania padow do xboxa one.Ich pad elite do xone to dzielo sztuki.Reszta jak produkcja ruskiego kolchozu.
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2017.03.09, 07:01
12#10
Marucins @ 2017.03.09 06:53  Post: 1046242
Policzyliście Andka na moim zegarku, samochodzie, lodówce, pralce i piekarniku?


Co z odkurzaczem? Nie zapominaj o odkurzaczach i telewizorach też, przecież ;)
Zaloguj się, by móc komentować
1