Aktualność
Piotr Gontarczyk, Poniedziałek, 12 grudnia 2016, 13:07

Według źródeł sytuacja jest zła. Nasilają się doniesienia o tym, że firma Crytek ma poważne problemy finansowe. Parę dni temu w sieci pojawił się anonimowy wpis osoby, która twierdziła, że pracuje dla Cryteka, który ponoć już od sześciu miesięcy nieregularnie płaci swoim pracownikom. Po pojawieniu się tego doniesienia, jeden z pracowników oddziału Cryteka we Frankfurcie skontaktował się z mediami, aby lepiej wyjaśnić co takiego dzieje się za kulisami firmy. Z relacji kolejnej osoby wynika, że mało co wygląda w niej dobrze. Ekipa KitGuru zdołała potwierdzić tożsamość swojego źródła, ale jednocześnie nie chce jej ujawniać, aby nie przysporzyć tej osobie dodatkowych problemów.

Według źródła Crytek pod względem finansowym działał całkiem stabilnie aż do okolic czerwca bieżącego roku. To właśnie wtedy pracownicy oddziału Crytek Frankfurt dowiedzieli się, że nie otrzymają wynagrodzeń w ustalonym czasie. Wtedy wyższe kręgi zarządzające firmy Crytek zapewniały pracowników o tym, że wszystkie problemy finansowe zostaną rozwiązane najpóźniej w sierpniu, co pozwoli firmie utrzymywać stabilną kondycję finansową na co najmniej następnych osiemnaście miesięcy.

W lipcu i sierpniu wypłaty wynagrodzeń były opóźnione o dwa tygodnie. We wrześniu opóźnienie zwiększyło się do pięciu tygodni. Z każdym miesiącem było więc gorzej, a wynagrodzenia za październik i listopad wcale nie zostały pracownikom wypłacone. Biorąc pod uwagę to, że grudniowe pensje powinny zostać zrealizowane za trzy tygodnie, łatwo sobie wyobrazić jak duże obawy mogą mieć pracownicy. Informator zaznacza, że do czerwca bieżącego roku nie było żadnych sygnałów mogących wskazywać na to, że czekają ich kłopoty z wynagrodzeniami.

Ze względu na brak perspektyw na poprawę sytuacji, morale pracowników firmy Crytek jest na niskim poziomie, a według informatora, kolejne wypowiedzenia umów o pracę, ze strony pracowników, są niemal na porządku dziennym. Crytek rzekomo w ciągu paru ostatnich miesięcy już stracił część niezastąpionych talentów, a już wielu innych członków poszczególnych ekip szuka pracy gdzieś indziej. Pracownicy wciąż pozostający w Crytek Frankfurt wystosowali formalne oświadczenie do zarządu, w którym stwierdzili, że jeśli do końca tygodnia nie zostaną im wypłacone zaległe wynagrodzenia za październik i listopad, a także za grudzień, to przestaną pracować. Według informatora ekipa z Budapesztu (innego oddziału Cryteka) już przestała przychodzić do pracy.

Skąd jednak wzięły się tak poważne problemy finansowe firmy, która jest jedną z najbardziej znanych na rynku gier komputerowych? Crytek założony został w Niemczech, w 1999 roku, przez trójkę tureckich braci (Cevat, Anvi i Faruk Yerli). Już w 2000 roku, w trakcie targów ECTS, ekipa zaprezentowała swoje pierwsze demo techniczne, na stoisku Nvidii. Było to jedno z najbardziej znanych dem technicznych w historii - X-Isle. Dwa lata później, po ciężkiej pracy wtedy jeszcze małej ekipy Cryteka, firma oficjalnie przedstawiła silnik CryEngine, który miał napędzać pierwszą grę tego studia - Far Cry. Gra ta wyewoluowała z dema X-Isle. Far Cry na rynek wszedł w marcu 2004 roku i od razu stał się światowym hitem. Już dzięki pierwszej grze firma zaczęła się szybko rozwijać finansowo. Pojawił się następny sukces - Crysis oraz jego kontynuacje. W kolejnych latach Crytek jednak bardzo szybko się rozrastał, przy jednoczesnym spadku kreatywności. W tym roku firma miała około 700 pracowników, zatrudnionych w sześciu różnych studiach, które praktycznie przestały generować dochody. Ubiegłoroczna umowa licencyjna z Amazonem co prawda dała pewien zastrzyk gotówki, ale pieniądze te zostały wykorzystane na kilka kiepskich inwestycji i nieudanych projektów. Crytek zamiast korzystać ze zbudowanych marek, takich jak chociażby Crysis czy Ryse, postanowił spróbować swoich sił w branży wirtualnej rzeczywistości i gier typu Free-to-play.

W ciągu paru ostatnich lat Crytek pracował nad dwiema grami Free-to-play - The Hunt i Arena of Fate. Żaden z tych tytułów oficjalnie co prawda nie został anulowany, ale według informatora oba projekty są nieudane i w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się ich rynkowych debiutów. Aby złapać choć drobny oddech, Crytek według źródła rozważa sprzedanie studia Crytek Shanghai oraz Crytek Sofia (znane też jako Black Sea Studio). Według informatora jeden z założycieli firmy, Cevat Yerli, w siedzibie głównej nie pojawia się już od paru miesięcy, bo skupia się już na innych projektach biznesowych. Cevat ponoć ma całkowicie porzucić swoje dziecko. Pozostali dwaj bracia Yerli co prawda pojawiają się w firmie, ale są ponoć odporni na rady pozostałych członków ekipy kierowniczej co do tego, jak postawić Cryteka na nogi.

Czy Cryteka czeka smutny koniec? Jeżeli faktycznie firma już straciła największe talenty, to może być nieciekawym obiektem zainteresowań większego podmiotu, który mógłby chcieć ją przejąć. No, chyba że komuś będzie zależało na portfolio Cryteka.

Ocena aktualności:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
sosite (2016.12.12, 13:19)
Ocena: 4

0%
Ciekawe co będzie z Star Citizen gdy CryEngine przestanie być wspierane :D
blasta (2016.12.12, 13:20)
Ocena: 14

0%
Niech do epic idą i stworzą uniwersalny engine pod vulcana.
Aargh (2016.12.12, 13:22)
Ocena: 12

0%
sosite @ 2016.12.12 13:19  Post: 1025268
Ciekawe co będzie z Star Citizen gdy CryEngine przestanie być wspierane :D

Kompletnie nic, bo przy SC silnik został dość gruntownie zmodyfikowany. Jedynie przy licencjach mógłby być problem.
cgdestroyer (2016.12.12, 13:24)
Ocena: 8

0%
sosite @ 2016.12.12 13:19  Post: 1025268
Ciekawe co będzie z Star Citizen gdy CryEngine przestanie być wspierane :D

Amazon Lumberyard? czyli w zasadzie darmowy cryengine pod skrzydłami amazona, poza tym duże studia to sobie poradzą i bez wsparcia producenta gdy będą mieli kod źródłowy i będą mogli go sobie modyfikować.
motiff (2016.12.12, 13:32)
Ocena: 4

0%
Muszą zaprzedać duszę i robić taśmowo papkę, ale to już powoli koniec.
revcorey (2016.12.12, 13:32)
Ocena: 7

0%
nie zdziwiłbym się jak by ich amazone wchłonął.
komisarz (2016.12.12, 13:34)
Ocena: 15

0%
sosite @ 2016.12.12 13:19  Post: 1025268
Ciekawe co będzie z Star Citizen gdy CryEngine przestanie być wspierane :D


Jak to co - oglosza zbiorke na ratowanie projektu.

Co do Cryteka - z far Cry i Crysisami zrobili kawal swietnej roboty. NIkt tak jak oni nie robil gier pod PCty, ktore wyciskaly z maszyn siodme poty ale tez efekt byl godny (wbrew biadoleniu domoroslych ekspertow ze optymalizacja slaba bo crysis 3 nie chodzi na maksa na ich 8400gs). NIe bylo gier ktore wygladaly lepiej i mialy mniejsze wymagania.

Ale jak zaczeli rozmieniac sie na drobne to coz, mam nadzieje ze najlepsi znajda. prace w nowych studiach
helfire (2016.12.12, 14:24)
Ocena: 4

0%
Szkoda, far cry i crysis to jedne z lepszych gier, w które grałem:c
Jimmy15 (2016.12.12, 14:37)
Ocena: 23

0%
Przechodzą Crysis :]
Kowaliks (2016.12.12, 14:40)
Ocena: 16

0%
sosite @ 2016.12.12 13:19  Post: 1025268
Ciekawe co będzie z Star Citizen gdy CryEngine przestanie być wspierane :D

CIG kupił pełne prawa do silnika od Cryteka. Żeby umożliwić grę typu MMO przepisali połowę silnika od nowa, bo musieli oddzielić netcode. Teraz nazywają to 'StarEngine' i twierdzą, że od jakiegoś czasu są niezależni od Cryteka. Pozostała baza graficzna i pluginowość.

w sumie szkoda, bo CryEngine jest niesamowicie skalowalny, to realna konkurencja dla UE.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 28
To chyba nie będzie zabójca Fortnite. 29
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Dla wielu osób wyniki badań mogą być zaskakujące.  22
Od zapowiedzi do sklepowej dostępności minie kilka tygodni. 18
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane