aktualności

iPhone 7, iPhone 7 Plus, Watch Series 2 - nowości Apple

98 7 września 2016, 23:10 Piotr Gontarczyk

Apple podnosi poprzeczkę. Firma Apple zaprezentowała nowe smartfony: iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus w trakcie tegorocznej konferencji Apple Special Event. Wśród nowości znalazła się również nowa generacja zegarka Apple Watch o nazwie Series 2. Po obejrzeniu prezentacji przedstawiamy jej najważniejsze i najciekawsze elementy.

iPhone 7, iPhone 7 Plus

iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus były, oczywiście, najważniejszym punktem prezentacji. Zgodnie z przewidywaniami firma Apple przedstawiła dwa modele nowej generacji. Różnice pomiędzy nimi dotyczą tak naprawdę tylko dwóch elementów, tak więc chyba słusznie przedstawiano je jako de facto jeden produkt i tylko w odpowiednich momentach wskazywano na różnice jakie je dzielą.

iphone 7

Zacznijmy od tego, że podobnie jak poprzednia generacja, iPhone 7 i iPhone 7 Plus wykonane są z anodyzowanego aluminium. Tym razem mamy jednak do wyboru więcej wariantów różniących się wykończeniem powierzchni. Mamy połyskujący, niemal jak lustro wariant Jet Black, matowy o nazwie, po prostu, Black, a także warianty złoty, srebrny i różowy. iPhone'y 7 mają certyfikaty IP67, co oznacza odporność na wodę i pyły. Oba urządzenia można zanurzyć na głębokość metra, na pół godziny. Całkowicie przeprojektowano przycisk domowy, który zgodnie z plotkami wzbogacony został o funkcję Force Touch wykrywającą siłę nacisku. Apple przygotowało oddzielne API do wykorzystania tej funkcji przez programistów, choć podstawowe elementy mają być wykorzystywane w samym systemie operacyjnym iOS 10.

iphone 7

iphone 7

iPhone 7 i iPhone 7 Plus - aparaty cyfrowe

Być może największa zmiana w nowych iPhone'ach to moduł foto-wideo. Tu tkwi właśnie jedna z dwóch różnic pomiędzy modelem 7 i 7 Plus. Oba wyposażono w 12-megapikselowy moduł foto-wideo o przysłonie f/1,8 z sześcioelementową optyką, optyczną stabilizacją obrazu i dwubarwną lampą z czterema diodami. Według Apple nowy aparat tylny jest o 60% szybszy w porównaniu do jego odpowiednika z iPhone'a 6s. Moduł został wzbogacony nawet o funkcję wykrywania migotania sztucznego oświetlenia, które najczęściej towarzyszy świetlówkom. Biorąc pod uwagę ten aspekt aparat automatycznie dostosowuje parametry zdjęcia do działania sztucznego oświetlenia. Dla aparatu przewidziano zupełnie nowy procesor obrazu (ISP), który według Apple na potrzeby każdego zdjęcia wykonuje 100 miliardów operacji, w zaledwie 25 milisekund. Układ ten odpowiada za wszystkie parametry wykonywania zdjęć, wykrywanie twarzy, łączenie serii zdjęć w jedno, w celu uzyskania najlepszej charakterystyki tonalnej, itp. Z przodu natomiast iPhone 7 ma 7-megapikselowy aparat FaceTime HD - w poprzedniej generacji mieliśmy 5 megapikseli.

iphone 7

Jeśli chodzi o iPhone'a 7 Plus, to model ten ma drugi moduł foto-wideo z tyłu. Także ta jednostka jest 12-megapikselowa i odpowiada ona za uzyskiwanie efektu głębi na zdjęciach. Polega to na wykrywaniu obecnych na zdjęciu postaci, wycinaniu ich na nową warstwę i łączeniu dwóch zdjęć w jedno, tak aby powstało nowe z efektem głębi - widoczna na pierwszym planie postać jest widoczna bardzo wyraźnie, z wysoką ostrością, podczas gdy tło jest rozmyte. Co ciekawe działa to nawet na podglądzie, a więc całość realizowana jest w czasie rzeczywistym i nie jest żadnym trikiem realizowanym na gotowym zdjęciu. Nie jest to do końca nowe rozwiązanie. Podobne funkcje oferowały już niektóre smartfony i phablety HTC, czy nawet Nokii.

iphone 7

iphone 7

iPhone 7 i iPhone 7 Plus - ekran i dźwięk

Bardzo mało uwagi poświęcono ekranom. iPhone 7 i iPhone 7 Plus mają wyświetlacze Retina HD o 25% większej jasności, w porównaniu do poprzedników (seria iPhone 6s). W trakcie prezentacji chwalono ekran za szeroką paletę barw, zarządzanie kolorami oraz obsługę 3D Touch. iPhone 7 ma wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości 1334 x 750 pikseli, a w modelu iPhone 7 Plus zastosowano wyświetlacz 5,5-calowy o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. To przy okazji jest druga i ostatnia różnica pomiędzy dwoma nowymi iPhone'ami - nie licząc wynikającej z niej różnic wymiarów i wagi.

iphone 7

Więcej zmian zaszło w kwestii dźwiękowej. Przede wszystkim oba nowe iPhone'y mają stereofoniczne głośniki. Jeden z nich umieszczony jest na dolnej krawędzi, a drugi na górnej. Według Apple są one dopasowane tak, aby zapewniały dobrej jakości odbiór niezależnie od tego czy, z urządzenia korzystamy w pozycji horyzontalnej czy wertykalnej. Apple chwali się, że iPhone'y 7 zapewniają dwukrotnie większą głośność dźwięku aniżeli ich poprzednicy. Ciekawe czy nie wynika to aby z dodania drugiego głośnika ;-).

Następna sprawa jest dość śliska i być może okaże się piętą achillesową nowych iPhone'ów. Może nie, ale na przyjęcie tej decyzji przez konsumentów będzie trzeba poczekać. Znowu zgodnie z plotkami, nowe iPhone'y 7 nie mają... gniazd słuchawkowych, a więc 3,5-milimetrowych mini jacków. Koniec. Apple twierdzi, że złącze to (choć pod postacią większego jacka) jest z nami od ponad 100 lat, a to oznacza, że jest tak stary, że musi odejść. Co w zamian? Zamiast mini jacka, dedykowanego gniazda słuchawkowego, Apple jest kolejnym producentem, który chce aby korzystać z teraz... jedynego gniazda w urządzeniu. W przypadku nowych iPhone'ów jest to złącze Lightning, które zamiast dźwięku analogowego przesyła dźwięk w postaci cyfrowej. Apple wyrzucenie mini jacka z projektu argumentuje także tym że konsumenci ciągle chcą czegoś więcej, czegoś lepszego, coraz to nowszych możliwości, a to sprawia, że o przestrzeń w obudowach smartfonów musi walczyć coraz więcej elementów. Mini jack ma być ofiarą tej wojny. Czy to użytkownikom wystarczy? Korzystając z przewodowych słuchawek ci będą mieć problem chociażby z podłączaniem tzw. Power Banków, aby zapewnić sobie więcej czasu na słuchanie muzyki, czy... granie. Czy Apple to przemyślało? Nawet jeśli nie, to w razie czego zacznie sprzedawać specjalne adaptery.

iphone 7

Skoro już przy tym jesteśmy, to warto wspomnieć o tym, że każdy iPhone 7 i 7 Plus w zestawie ma mieć adapter dla, jak to określił Phil Schiller z Apple "starych słuchawek", a więc wyposażonych w kable z wtyczkami mini jack. Każdy nowy iPhone będzie mieć oczywiście w zestawie dedykowane słuchawki EarPods, ale wyposażone w złącza Lightning.

Apple AirPod - nowe słuchawki bezprzewodowe

Ostatni element z zakresu dźwięku to zapowiedź wprowadzenia do oferty nowych słuchawek AirPods. To wyjątkowo odważny projekt bezprzewodowych słuchawek, które wyglądają jak tradycyjne słuchawki douszne, ale z poobcinanymi kablami. Każda ze słuchawek wyposażona jest we własny akumulator, wyspecjalizowany układ W1 zawierający nie tylko interfejs komunikacji bezprzewodowej, ale także przetwornik, wzmacniacz oraz logikę. W obudowie każdej słuchawki znajdują się też dwa akcelerometry, które odpowiadają za wykrywanie interakcji ze strony użytkownika. Przykładowo wystarczy w jedną z nich lekko puknąć, aby wywołać wirtualną asystentkę Siri. Słuchawki wyposażono też w aktywne systemy eliminacji szumów otoczenia na potrzeby rozmów, a w pełni naładowane akumulatory mają ponoć wystarczać nawet na pięć godzin pracy.

iphone 7 słuchawki

Dla AirPodów firma Apple zaprojektowała też specjalne etui przenośne zawierające dodatkowy akumulator, którego pojemność daje dodatkowe 24 godziny działania słuchawek. Warto dodać, że słuchawki AirPod w bardzo prosty sposób parują się z urządzeniami Apple. Wystarczy je zbliżyć do urządzenia, aby na ekranie pojawił się odpowiedni komunikat. Jedno puknięcie i gotowe. Jeżeli w danym momencie nie potrzebujemy obu słuchawek, to nie ma żadnego problemu. Jeśli potrzebujemy tylko jednej, to możemy korzystać tylko z jednej i nie wymaga to oddzielnego parowania z innymi urządzeniami.

Słuchawki Apple AirPods wyceniono na kwotę 159 dolarów.

iphone 7 słuchawki

iphone 7 słuchawki

Apple iPhone 7 i iPhone 7 Plus - procesor i akumulator

W nowej generacji iPhone'ów pojawił się oczywiście nowy układ SoC, o nazwie A10 Fusion. Jest to jednostka czterordzeniowa, których konfiguracja nawiązuje do architektury ARM big.LITTLE. Mamy tu dwa mocne rdzenie i dwa energooszczędne. Cały SoC składa się z aż 3,3 miliarda tranzystorów. Według Apple wydajność CPU jest o 40% większa niż odpowiednika w układzie A9 z iPhone'a 6s i dwukrotnie większa w porównaniu do A8 z iPhone'a 6. W jednym SoC znajduje się też nowy, sześciordzeniowy procesor graifki, który ma być o połowę bardziej wydajny aniżeli jego poprzednik z układu A9 i trzykrotnie lepszy niż GPU z układu A8, zapewniając jednocześnie lepszą sprawność energetyczną.

iphone 7

iphone 7

Dopieszczenie konstrukcji, zastosowanie nowego układu A10 Fusion i nowego akumulatora sprawiły, że iPhone'y 7 i 7 Plus oferują dłuższe czasy działania. Według Apple oba urządzenia działają na zasilaniu z akumulatorów najdłużej ze wszystkich iPhone'ów w historii. Przykładowo iPhone 7 zapewni nam 40 godzin słuchania muzyki bezprzewodowo, a iPhone 7 Plus 60 godzin. Pierwszy da nam 14 godzin przeglądania sieci przez Wi-Fi, a drugi 15 godzin. To samo działanie, ale w sieci LTE to odpowiednio 12 i 13 godzin. Jeśli chodzi o rozmowy w sieci 3G, to iPhone 7 da nam 14 godzin, a iPhone 7 Plus 21 godzin.

iphone 7

Apple iPhone 7 i iPhone 7 Plus - ceny i dostępność

Apple iPhone 7 dostępny będzie w wersjach z pamięcią flash o pojemności 32, 128 i 256 GB. Pierwszą wyceniono na 759 euro, drugą na 869 euro, a za trzecią będzie trzeba zapłacić 979 euro. Jeśli chodzi o iPhone'a 7 Plus, to jego 32-gigabajtowa wersja w Stanach Zjednoczonych Ameryki ma kosztować 769 dolarów.

Zamówienia na nowe iPhone'y będą przyjmowane od 9 września, a pierwsze dostawy mają ruszyć 16 września, choć tylko w wybranych krajach. W Polsce na nowe iPhone'y będzie trzeba poczekać tydzień dłużej. Oba modele dostępne będą już z nowym systemem operacyjnym iOS 10, który dla poprzednich modeli pojawi się 13 września.

iphone 7

iphone 7

 

Apple Watch Series 2

Przed pokazaniem nowego Watcha firma Apple pochwaliła się tym, że jeszcze przed końcem bieżącego roku na platformie WatchOS pojawi się głośna ostatnimi czasy gra Pokemon Go. Gra korzystając z nowych rozwiązań zastosowanych w nowych zegarkach Apple'a może działać na takich samych zasadach, co jej odpowiednik dla smartfonów. Oczywiście dla tak małego ekranu konieczny jest zupełnie inny interfejs użytkownika, ale w trakcie prezentacji można było odnieść dość duże przekonanie, że twórcy gry z tą kwestią sobie poradzili.

apple watch 2

Nowy Apple Watch Series 2, bo tak go nazwano, to ulepszenie pierwotnego projektu, choć trudno tu mówić o zmianach czysto kosmetycznych. Przede wszystkim nowy projekt obudowy pozwolił na to, aby Watch Series 2 był nie tylko odporny na zachlapania, ale można też zanurzyć go w wodzie na głębokość nawet 50 metrów. O ile z pozostałymi elementami urządzenia nie było problemów, jeśli chodzi o wodoodporność, to do rozwiązania pozostała kwestia głośnika. Jak wiemy przetworniki do generowania oczekiwanych dźwięków potrzebują powietrza. Jeżeli zatem wyjdziemy z wody z nowym Watchem, to mielibyśmy z tym problem. Apple twierdzi, że rozwiązało go w bardzo sprytny sposób. Otóż za każdym razem gdy nowy Watch jest wyciągany z wody, oprogramowanie reaguje poprzez pobudzenie głośnika, który odpowiednio dobranymi drganiami sam usuwa wodę, dzięki czemu od razu może działać tak, jakby w ogóle nie został zamoczony.

apple watch 2

apple watch 2

Apple Watch Series 2 to także nowy wyświetlacz, o dwukrotnie większej jasności w porównaniu do pierwszej generacji. Według Apple maksymalna jasność obrazu w nowym Watchu to aż 1000 nitów. Pod maską kryje się nowy układ SoC o nazwie S2. Jednostka ta jest wyposażona w dwurdzeniowy CPU oraz GPU dwukrotnie bardziej wydajny aniżeli jego odpowiednik z układu S1. Kolejna nowość, tym razem przyjęta na sali gromkimi brawami, to wbudowany moduł GPS, dzięki któremu nowy Watch może na bieżąco lokalizować swoją pozycję. Co ciekawe urządzenie może to robić nawet bez połączenia z Internetem. GPS oraz przygotowane dla niego API ma twórcom aplikacji dać zupełnie nowe możliwości.

apple watch 2

Watch Series 2 wykorzystuje te same materiały, które służą do produkcji pierwszej generacji, z dodatkowymi elementami uszczelniającymi. W drugiej generacji jednak pojawił się zupełnie nowy model, wykonany z materiału ceramicznego, który według Apple ma wykazywać największą odporność na uszkodzenia. Przedstawiono też nowy Apple Watch Nike+, a więc model przygotowany przy współpracy z Nike i przeznaczony przede wszystkim dla osób, które dużo biegają, czy to dla sportu, czy samej rekreacji. Dla tej wersji przygotowano specjalnie dopasowany interfejs, z łatwym dostępem do funkcji powiązanych z bieganiem, a także funkcjami wyzwań i zaproszeń pomiędzy znajomymi.

Wiemy że Apple Watch Series 2 kosztować ma 369 dolarów. Firma Apple zmieniła też coś w poprzedniej generacji. Dodano jej bowiem nowy układ S2 i wyceniono na kwotę 269 dolarów.

apple watch 2

apple watch 2

 

Super Mario dla iOS

Chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o jednej kwestii. Jedną z pierwszych, ciekawszych zapowiedzi Apple Special Event była gra Super Mario Run, która trafi wreszcie na platformę iOS. W wydaniu dla iPhone'ów legendarny Mario utrzymuje się w klasycznej formie platformówki. Gra wykorzystuje nawet Force Touch, a więc poprzez siłę nacisku gracz może regulować wysokość skoku naszej postaci. Przygotowano też tryb pojedynków, w którym można wyzywać znajomych na walkę o uznanie mieszkańców królestwa grze, odpowiedzialnych za przyznawanie punktów za różne aspekty rozgrywki.

Ważne jest to, że Super Mario Run dla iOS będzie grą płatną jednorazowo. Nie zaplanowano więc trybu Free-to-play z mikropłatnościami. Ufff! Cena gry zostanie ujawniona niebawem. Wiemy już, że w Apple App Store gra pojawi się przed okresem świątecznym pod koniec roku.

super mario bros iphone

super mario bros iphone

Źródło: własne
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2016.09.07, 23:14
-6#1
Kiedy IPapier toaletowy ??
fineashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fineash2016.09.07, 23:35
45#2
a kiedy wiecej niz rok gwarancji za produkty w cenie 3 wypłat?
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2016.09.07, 23:35
53#3
W końcu będzie można rozmawiać pod wodą
tolepZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tolep2016.09.07, 23:36
31#4
'Here is another 720P display phone for $650'

SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2016.09.07, 23:37
-1#5
W końcu będzie można rozmawiać pod wodą
McMenel @ 2016.09.07 23:14  Post: 1003416
Kiedy IPapier toaletowy ??


Jak zrobią iKibel
ThoreZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Thore2016.09.07, 23:38
Aparat rakieta :O
Dan SlendersZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dan Slenders2016.09.07, 23:43
12#7
Zoom optyczny niezła bajka, już LG V10 taki miało.
z1ppiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
z1ppi2016.09.07, 23:53
23#8
fineash @ 2016.09.07 23:35  Post: 1003422
a kiedy wiecej niz rok gwarancji za produkty w cenie 3 wypłat?

Za taką wypłatę to by chyba żona mnie z domu wyrzuciła :)
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2016.09.07, 23:56
-14#9
Sprzęt zacny, stara cena bez drenowania jak w kiepścietach.
Przełomowy jest tylko procek A10, niestety ruch w kierunku B+L to dowód na rychły koniec ewolucji tranzystora tj. ~5 lat jeszcze.
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2016.09.07, 23:58
51#10
Kupię na kredyt we frankach, a za jakiś czas wywołam gównoburzę, żądając przewalutowania po franku za 2 zł lub dofinansowania spłaty z budżetu państwa :)
Zaloguj się, by móc komentować
1