aktualności

Brexit: HP i Cisco też podniosą ceny. Lenovo może nawet zacząć zwalniać pracowników

30 14 lipca 2016, 02:50 Piotr Gontarczyk

Brytyjczycy muszą w portfele zacząć sięgać głębiej. Wynik niedawnego referendum w Wielkiej Brytanii, którego wynikiem była decyzja głosujących o wyrażeniu chęci wyjścia z Unii Europejskiej, podmiotom gospodarczym narobiła mniejszych lub większych kłopotów. Dotyczy to także branży elektroniki użytkowej, a więc m.in. sektora komputerów osobistych.

Wiemy już, że w wyniku największego od 31 lat osłabnięcia funta szterlinga względem amerykańskiego dolara, firmy takie jak OnePlus oraz Dell podniosły ceny swoich produktów - Dell dosłownie wszystkich. Dla Brytyjczyków to jednak, jak można było się spokojnie spodziewać, to tylko początek fali podwyżek. Z najnowszych doniesień The Inquirera wynika, że firma Hewlett-Packard do swoich partnerów biznesowych już rozesłała wieści o tym, że od 1 sierpnia bieżącego podniesie ceny swoich produktów o około 10%. Podwyżkami objęte będą komputery stacjonarne, komputery przenośne, akcesoria komputerowe oraz rozwiązania mobilne.

To samo źródło dodaje, powołując się na nieujawnione źródła, że także firma Cisco przygotowuje się do ogłoszenia podwyżek, i to aż o 14%, aczkolwiek tej informacji jeszcze oficjalnie nie potwierdzono. Same podwyżki natomiast wydają się być niemal oczywiste, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej znalazła się brytyjska waluta.

Bloomberg natomiast doniósł wieści nt. chińskiej firmy Lenovo, która już od pewnego czasu analizuje sytuację i rozważa różne opcje reagowania na tzw. Brexit oraz kiepską sytuację funta szterlinga względem dolara (USD). Lenovo wśród możliwości ma nie tylko podwyżki cen, ale także zwalnianie pracowników, tak aby działalność na rynku brytyjskim nie przestała być dochodowa. Warto zauważyć, że kraje Europy składają się na jedną piątą całych, światowych dochodów Lenovo, tak więc zawirowania nawet w jednym kraju wymagają reakcji. Na razie jednak firma nie zamierza wykonywać pospiesznych ruchów. Tak przynajmniej mówi oficjalnie.

pszemek233Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pszemek2332016.07.14, 03:09
-7#1
Sami sobie grób kopią, wystarczyło przekonać ludzi z nizin społecznych że Polacy to gwałciciele, nieroby i podludzie, przyjeżdzają do UK i zabierają im pracę i bóg wie co jeszcze.
VegaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiVega2016.07.14, 03:36
pszemek233 @ 2016.07.14 03:09  Post: 989617
Sami sobie grób kopią, wystarczyło przekonać ludzi z nizin społecznych że Polacy to gwałciciele, nieroby i podludzie, przyjeżdzają do UK i zabierają im pracę i bóg wie co jeszcze.


Poczekaj może, aż w Polsce zacznie się tak mówić chociażby o Ukraińcach, których już teraz jest u nas circa 2 miliony. Coś czuję, że będziesz wśród tych, którzy będą ich przeganiać hasłami 'nieroby', 'podludzie', 'gwałciciele', itp. WB z Unii wyszła m.in. właśnie z powodu imigracji z Polski. Im szybciej to sobie uświadomimy, tym lepiej poradzimy sobie z problemem imigracji ukraińskiej do nas. Można sobie mydlić oczy innymi, wyimaginowanymi powodami, które doprowadziły do takiego, a nie innego wyniku referendum w WB. Oni ku własnemu zaskoczeniu zdecydowali o wyjściu z UE ze względu m.in. właśnie na 'polish vermin'.Muzułmański 'vermin' dla nich to nie był tak duży problem, co polski. Wystarczy trochę poszerzyć horyzonty myślowe, aby zrozumieć, dlaczego.No i... Co my zrobimy ze względu na 'ukraiński vermin' za parę lat? Już dziś w takiej nadmorskiej Ustce częściej można spotkać Ukraińca lub Ukrainkę wydającego/cą kebaba, frytki lub mrożoną 'świeżą' rybę. Przyjedź i posłuchaj, a się przekonasz. Polscy Janusze biznesu nie zatrudniają już Polaków, tylko tańszych Ukraińców. Jesteśmy na tej samej drodze z Ukraińcami, co Brytyjczycy do niedawna z nami. Na razie jeszcze punkt krytyczny nie został przekroczony, ale jak zostanie, to co zrobisz? Wyjdziesz z czego? Z UE? Ukraina nie jest w UE. WB z UE wyszła nie z powodu IMIGRACJI, a MIGRACJI - wewnątrz UE, konkretnie od nas, z Polski. Mimo to wciąż wali się w UE, że dopuszcza IMIGRACJĘ - muzułmanów z Syrii, itd. Tak, to jest problem, ale zupełnie niezależny od powodów wyjścia WB z Unii, jakkolwiek byśmy chcieli aby było inaczej. To my, Polacy, byliśmy jednym z głównych powodów wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.Możemy się na tym uczyć, tu dla siebie, wewnątrz, albo udawać, że deszcz pada (imigrancki, muzułmański oczywiście).
jf196Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jf1962016.07.14, 04:29
@Vega
To według ciebie dlaczego Brytyjczycy wolą muzułmanów od Polaków?
VegaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiVega2016.07.14, 04:49
jf196 @ 2016.07.14 04:29  Post: 989620
@Vega
To według ciebie dlaczego Brytyjczycy wolą muzułmanów od Polaków?

Nie da się tego opisać krótko, ale skracając temat maksymalnie, jak się tylko da, to muzułmanie kradną Brytyjczykom socjal, a Polacy pracę. Pracę można utrzymać bez socjalu, ale socjal utrzymać bez pracy jest trudno.

Inną sprawą jest społeczne postrzeganie. U nas, chociażby na takim Wykopie, popularny jest każdy filmik z 'ciapatym', co coś tam - zgwałci, zaatakuje, okradnie, itp. Dla Brytyjczyków, na co dzień bardziej irytujący jest Polak, który za mniejszą pensję wykona pracę i przy okazji pociągnie jakiś socjal. No i Polacy święci też nie są, choć u nas wieści o 'dokonaniach' imigrantów z Polski nie są tak popularne, jak te 'ciapackie'. Żeby było jasne, ja w żaden sposób nie próbuję tłumaczyć 'ubogacenia kulturowego' niziny mentalnej imigrantów muzułmańskich. Jak napisałem wcześniej, imigracja ukraińska do nas być może otworzy niektórym oczy. Nie wiem jak jest w całej Polsce, ale w Słupsku, Ustce, Rowach, Łebie, Darłowie, co chwilę słyszę język ukraiński lub rosyjski. I co gorsza, znam rosyjski ii ukraiński, a to oznacza, że wiem co ci ludzie mówią. O Polsce i Polakach. Polsce i Polakach na których żerują. I nie, nie mówiłbym, że 'żerują', gdyby nie to, że doskonale rozumiem co oni mówią. A mówią o nas, Polakach, na ulicy, w McDonald's, KFC, itd., itp., jako o durniach, których nic tylko wyciąć w pień, jak o żebrakach budujących gówniane chodniczki z pieniędzy UE. Jeżeli komuś to przypomina gadkę z muzułmanami, to polecam obudzenie się. Tak,jestem zwolennikiem większej integracji w UE i nie, nie jestem 'lewakiem'. Po Breksicie to nie 'lewactwo' zacieśni integrację UE i wyprze kraje poza strefą euro. Zrobią to ludzie, którzy na trzeźwo i spokojnie analizują sytuację, nie na przestrzeni roku czy dwóch, ale pięciu lub pięćdziesięciu.
hmm..ok..Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hmm..ok..2016.07.14, 05:14
Ciekawa perspektywa.
Wiem, że sporo Brytyjczyków nie lubi Polaków ale wydaje mi się, że te kilka dodatkowych procent które przeważyły za wyjściem to zasługa Merkel, konkretnie pomysł przymusowych kwot uchodźców przydzielanych każdemu krajowi do przyjęcia.
Brytyjczycy bardzo sobie cenią niezależność i narzucanie jakichś decyzji przez Brukselę lub duet Niemcy-Francja bardzo się nie spodobało.

Co do konkurencji o pracę - święta racja, najbardziej stracili najgorzej wykształceni Brytyjczycy na imigracji o UK, to dla nich imigranci stanowią największą konkurencję.

Ja jestem zwolennikiem nie tyle większej integracji, co większej demokratyzacji Unii.
Niech komisarze pochodzą z bezpośrednich wyborów - po jednym z każdego kraju UE, bo w tej chwili to są politycy wybierani przez polityków - oligarchia pełną gębą.
W tej chwili Parlament Europejski, jedyne ciało władzy UE pochodzące z bezpośrednich wyborów nie ma inicjatywy ustawodawczej, może się tylko zgodzić lub zablokować nowe prawo unijne, de facto ma tylko prawo weta, bez żadnej pozytywnej władzy.

No i od większej integracji wolę raczej luźną federację ze słabą centralą i większą władzą rządów państwowych niż Brukseli.

Najważniejsze to obronić wolność słowa jak się uda to połowa sukcesu, wprowadzenie cenzury ( zakaz 'mowy nienawiści' ) będzie miało fatalne skutki przykład z Niemiec :

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artyk...-rigamonti.html
AthallusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Athallus2016.07.14, 07:32
-8#6
@Vega

Cholernie ciężko się czyta Twoje posty, ale może to wpływ godziny o której pisałeś, wydają się bardzo chaotyczne, ale to tak btw.

Uważam, że trochę wyolbrzymiasz, ale fakt jest taki, że pewne środowiska budują kariery polityczne na ksenofobii.

Co do tematu, to nie jestem zdziwiony tymi informacjami, do tego WB strzeliła sobie w kolano i to strasznie z dwóch powodów.

1. Za wyjście zostaną potraktowani przykładowo, wmawiano Brytyjczykom, że mogą wyjść z UE i korzystać ze wszystkich praw bez obowiązków. UE nie może sobie pozwolić by taka opinia się pojawiła i UK będzie przykładem błędności takiego myślenia.
2. UE lada dzień zakończy rozmowy z USA w sprawie strefy wolnego handlu, co oznaczałoby zniesienie ceł na towary. UK będzie musiało samo negocjować takie umowy i może na tym wyjść znacznie gorzej.

xoloxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xolox2016.07.14, 07:56
może z Brexitu zrobi się Engexit :D
Jak im się królestwo rozsypie...
KazubinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kazubin2016.07.14, 08:44
Za bardzo nie rozumiem siania paniki tutaj? Niemcy i inni wielcy oczywiście malejącą wartością funta jak najbardziej muszą się przejmować, bo znika im im rynek zbytu tylko dlaczego tutaj robi się z tego jakiś ból dupy? To ich wewnętrzna rozgrywka o kasę, a unią to sobie tylko obydwoje niejedno wycierają.
SzczotaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szczota2016.07.14, 08:46
Mnie najbardziej smieszy to jak teraz dopiero widac ze wartosc waluty jest mocno umowna i sztucznie ustawiana bez wzgledu na realna wartosc.
Mamy Brexit. Anglia chce wyjsc z UE. Jeszcze nic sie nie zmienilo dla przemyslu, handlu etc a waluta leci w dol. Rozumiem po negocjacjach z USA jak im nie wyjdzie.
Ze zlotowka podobnie, zielona wyspa, PKB rosnie a wartosc zlotowki systematycznie spada. Chociaz u nas zmiana rzadu ma duzy wplyw bo nasz kraj to dzis i nie wiadomo co sobie nowi wymysla przez co zagraniczne firmy ucierpia jak i nasze.
Rozumiem ze jest to skomplikowane ale w przypadku Anglii jest to mocno dziwne.
Niepodleglosc kosztuje ale w dlugim okresie wyjda na plus
adnem84Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adnem842016.07.14, 09:03
22#10
Przecież teraz każda firma (korpo) będzie tłumaczyła cięcia i zwolnienia Brexitem.
To jest młyn na ich wodę.
'Sorry musimy Cię zwolnić / podnieść ceny, ale to nie nasza wina.'

Przez ostatnie 7 lat tłumaczyli się kryzysem z 2009 to teraz mają nowy, 'wiarygodny' powód.
Zaloguj się, by móc komentować
1