Aktualność
Adam Szymański, Środa, 1 czerwca 2016, 13:31

Pod koniec kwietnia informowaliśmy o tym, iż PayPal zmienił dostawcę błyskawicznych doładowań w Polsce na Trustly Group AB. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że równocześnie zrezygnowano z dotychczasowego systemu pay-by-link do wykonywania błyskawicznych doładowań konta. Zamiast tego wprowadzono system, który wymagał od użytkownika podania jego danych logowania do banku na zewnętrznej stronie internetowej.

Mimo że wspomniane Trustly jest autoryzowaną szwedzką instytucją płatniczą, posiadającą ważną licencję na świadczenie usług na terenie Unii Europejskiej, sama prośba o podawanie swojego hasła i loginu do konta bankowego na jakiejkolwiek innej stronie niż witryna banku wzbudziła czujność wielu internautów. I bardzo dobrze, ponieważ same instytucje bankowe od dawna próbują edukować użytkowników, aby nie udostępniali swoich danych na innych witrynach. Mimo że nikt nie został oszukany, na PayPal spadła ogromna fala krytyki, bo swoim działaniem firma zagraża bezpieczeństwu internautów. Na szczęście przedsiębiorstwo nie pozostało głuche na te opinie i po miesiącu wycofało się ze swojej poprzedniej decyzji.

Poprzednia metoda płatności

Jak napisano w wiadomości rozesłanej dzisiaj do użytkowników PayPala, od 30 maja ponownie można dokonywać błyskawicznych doładowań konta przy użyciu metody pay-by-link. Oznacza to, iż usługa będzie automatycznie przekierowywać klienta na stronę jego banku i dopiero tam wymagać od niego podania swoich danych logowania. Następnie użytkownik będzie mógł dokonać automatycznego przelewu na konto PayPal. Co ciekawe, operatorem płatności wciąż pozostaje Trustly, ale poprzednia metoda została wdrożona we współpracy z firmą Dotpay, która od dłuższego czasu oferuje takie usługi w Polsce.

Pozostaje więc być zadowolonym, że firma PayPal w miarę szybko zareagowała na sprzeciw internautów. Należy jednak zaznaczyć, że póki co metoda pay-by-link może nie być dostępna w przypadku wszystkich banków, jednakże operator zapowiedział, iż stopniowo doda kolejne pozycje do listy obsługiwanych firm. Co ciekawe, protesty można było zauważyć jedynie w Polsce i to tylko w naszym kraju zdecydowano się na przywrócenie poprzedniej metody. Daje to pozytywny obraz świadomości Polaków w kwestii bezpieczeństwa bankowości internetowej.

Źródło: PayPal
Ocena aktualności:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
bi3dron4 (2016.06.01, 13:43)
Ocena: 46

33%
Dobra nowina jest taka, że naród nasz jeszcze całkiem nie ocipiał, zła jest taka, że tylko nasz naród jeszcze nie ocipiał.
no_one (2016.06.01, 13:55)
Ocena: 24

0%
adul @ 2016.06.01 13:43  Post: 977744
Co ciekawe, protesty można było zauważyć jedynie w Polsce i to tylko w naszym kraju zdecydowano się na przywrócenie poprzedniej metody. Daje to pozytywny obraz świadomości Polaków w kwestii bezpieczeństwa bankowości internetowej.


Z puntu widzenia zachodu daje to negatywny obraz zacofanego Polaka, który nie chce się dostosować do dzisiejszych uznanych standardów płatności internetowych, niepotrzebnie wykazując nieufność do zaufanych usługodawców.

Co nie zmienia faktu, że nigdy nie podałbym im danych do banku i przestałbym korzystać z Paypala, gdyby zaszła taka potrzeba.


Masz rację w 100%, ale szczerze mówiąc to mam w dupie to co myśli o mojej nieufności do zaufanych usługodawców Ahmed czy inny niemiec.
TadeuszD (2016.06.01, 13:59)
Ocena: 27

0%
Znacie powiedzenie: 'Dobry Pan, bo mógł zabić...'? :)
Wypisz, wymaluj, pasuje idealnie do PayPala. PayPal to teraz 'dobra' firma, bo wycofała się z posunięcia, które nigdy nie powinno mieć miejsca... Ot, polityka... ;)
mefisto777 (2016.06.01, 14:34)
Ocena: 8

0%
Teraz mały wyciek danych i po pieniądzach na koncie ;d
Pentium D (2016.06.01, 15:12)
Ocena: 8

0%
'Pozostaje więc być zadowolonym, że firma PayPal w miarę szybko zareagowała na zmniejszenie liczby osób korzystających z jej usług. '

fxd
marc99 (2016.06.01, 16:12)
Ocena: 14

0%
A ja tu ciągle słyszę, że musimy równać do zachodu. A w rzeczywistość, to zachód powinien równać do nas. ;)
SajlorMun (2016.06.01, 17:20)
Ocena: 0

0%
marc99 @ 2016.06.01 16:12  Post: 977824
A ja tu ciągle słyszę, że musimy równać do zachodu. A w rzeczywistość, to zachód powinien równać do nas. ;)

Na zachodzie nie było o tym głośno, bo tam bardziej popularne są karty kredytowe, a podawanie danych logowania do banku na porządku dziennym od wielu lat. Właściwie niczym się to nie różni od podpięcia karty, bo w razie blędnego obciążenia rachunku procedura reklamacji będzie podobna. Przelewy dodatkowo zatwierdzamy różnymi tokenami, tak więc wbrew pozorom jest to bezpieczniejsze niż podawanie danych karty kredytowej. Jednak z pewnością ludzie powinni bardziej dbać o swoje dane, żeby później nie było niespodzianek. A jeśli mamy wątpliwości to zawsze można uzyć innej metody płatności bądź poczytać w internecie o procedurach czy metodach zabezpieczeń danego operatora.

PS. Swoją drogą jestem zaskoczony że ulegli i w Polsce zmienili jednak sposób płatności. Widocznie znaczna grupa użytkowników PayPal z Polski nie posiada kart kredytowych i obawiali się utraty rynku.
szefons (2016.06.01, 17:23)
Ocena: 4

0%
adul @ 2016.06.01 13:43  Post: 977744

Z puntu widzenia zachodu daje to negatywny obraz zacofanego Polaka, który nie chce się dostosować do dzisiejszych uznanych standardów płatności internetowych, niepotrzebnie wykazując nieufność do zaufanych usługodawców.

Co nie zmienia faktu, że nigdy nie podałbym im danych do banku i przestałbym korzystać z Paypala, gdyby zaszła taka potrzeba.


No co za typ, jak to byś nie podał hasła, czyżbyś był zacofanym Polakiem, który nie chce się dostosować do dzisiejszych uznanych standardów płatności internetowych, niepotrzebnie wykazując nieufność do zaufanych usługodawców?

No sam się zaorałeś, sam sobie zaprzeczyłeś.

I jeszcze jedno ci powiem, to polska ma najnowocześniejsze systemy płatnicze, to Polacy są świadomi zagrożeń.

Przez to, że znacznie później niż takie USA doszedł do nas rozwój bankowości, gdy zaczęliśmy go rozwijać, od razu braliśmy najlepsze opcje.

W usa to nawet przelewu nie zrobisz, wszystko kartą albo czekiem, myślisz, że czemu paypal się tam przebił, bo nie mają tak szybkich płatności jak przelewy w naszych bankach.

Do niedawna mieli stare, niebezpieczne karty magnetyczne. Tam nie zapłacisz nawet za bilet zbliżeniowo w autobusie itp. nie ma takiej opcji nawet.

To akurat polska przoduje w bezpiecznych transakcjach.
Enderw (2016.06.01, 20:14)
Ocena: 4

0%
Jakiś czas temu rozmawiałem z kolegą, który mieszka od 10 lat w Anglii. Opowiedział mi, że pomagał tamtejszej sąsiadce z jej laptopem. Okazało się, że miała tak zawirusowany komputer, że cyberprzestępcy bez problemu inwigilowali jej komputer. Co wartym zaznaczenia jest, że na którymś z etapów włamania, zadzwonili do niej jako obsługa techniczna Microsoft i zapewniali, że komunikaty na komputerze są prawidłowe.

Po niekrótkim czasie mając jej dane logowania do obsługi konta bankowego przez internet okradli ją z oszczędności.

Natychmiast zrobiłem ogromne oczy i pytam się tego kolegi, to jak to, w Anglii nie mają żadnego etapu weryfikacji czynności na koncie? Wystarczy zalogować i można wszystko? On na to, że tak.

No to mnie cycki i ręce opadły.

Ja również mam głęboko w poważaniu, co myślą o nas na zachodzie w sprawie ochrony dostępu do kont bankowych. Wolę solidne zabezpieczenia. A nie możliwość dania się oskubać byle gnojkowi.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Kasa musi się zgadzać. Ostatnie miesiące dla serwisu społecznościowego Facebook nie były najlepsze. 30
Nawet dwudziestokrotnie wydajniejszy niż poprzednik. 1
Kiedy będą mogły przytulić nowe Ryzeny? 14
Użytkownicy najnowszych okienek nie będą zadowoleni. 28
Pierwsze dobre informacje od bardzo dawna. 14
Nie jest tak źle, jak można było się spodziewać. 33
Kolejny świetny zestaw produkcji. 14
Kilka istotnych usprawnień. Notatnik dostępny w systemie Windows doczeka się aktualizacji. 51
EA będzie musiała wprowadzić kilka istotnych zmian. 24
Kolejny świetny zestaw produkcji. 14
Nie jest tak źle, jak można było się spodziewać. 33
Najbardziej rozbudowana wersja za ponad 32 tysiące złotych. 88
Gigantyczna inwestycja Koreańczyków w Indiach. 11
Chińczycy znowu atakują segment high-end. 9
Premiera szybciej niż można się było spodziewać. 22
Nie będzie żadnych nowych Radeonów? 35
Radeon Technologies Group się powiększa. 18
Kiedy będą mogły przytulić nowe Ryzeny? 14
Kasa musi się zgadzać. Ostatnie miesiące dla serwisu społecznościowego Facebook nie były najlepsze. 30
Czym są umowy o poufności, jak działają i jakie mają znaczenie dla PCLab.pl. 7
Radeon Technologies Group się powiększa. 18
Kolejny świetny zestaw produkcji. 14
Szykuje się potężna konkurencja dla platformy Valve. 29
Facebook
Ostatnio komentowane