Aktualność
Piotr Gontarczyk, Wtorek, 24 maja 2016, 08:51

Kilka lat czekania na duży krok AMD naprzód. Według doniesień medialnych firma AMD ujawniła, że architektura mikroprocesorowa Zen zapewnić ma dwukrotnie większą wydajność niż procesory AMD FX-8350 i w wyniku tego może stanąć w szranki z ośmiordzeniowymi procesorami Intel Core i7-5960X Extreme Edition. Równolegle AMD opublikowało zdjęcie krzemowego rdzenia CPU, który ma przedstawiać właśnie procesor oparty na architekturze Zen, oczekiwanej już zresztą od długiego czasu.

Z niedawnych informacji wynikało, że firma AMD pierwsze ośmiordzeniowe procesory Summit Ridge, oparte na architekturze Zen i przeznaczone dla sektora jednostek wysokowydajnych, ma wprowadzić na rynek w październiku bieżącego roku. Oczywiście jest to informacja nieoficjalna - AMD nie przedstawiło jeszcze w tej kwestii żadnych, konkretnych terminów. Układy Summit Ridge na rynku zadebiutują wraz z nową podstawką AM4 i mają występować w postaci układów ośmio- i sześciordzeniowych. Obie postaci nowych CPU mają podwoić wydajność stacjonarnych procesorów FX serii 8300 i 6300.

AMD opublikowało też pierwsze dane dotyczące mocy obliczeniowej architektury Zen. Wynika z nich, że procesory Summit Ridge powinny zapewnić wzrost wydajności (IPC) o 40% względem układów opartych na architekturze Excavator. Warto mieć na uwadze to, że mówimy o zmianach w architekturze, które pozwalają uzyskać konkretną wydajność liczoną w pojedynczym cyklu zegara. 40-procentowy wzrost IPC z jednej strony wygląda całkiem obiecująco, ale z drugiej wciąż nie daje nam pełnego obrazu wydajności układu Summit Ridge.

 

Do tego potrzeba nam obrazu wydajności całościowo i jak donosi Wccftech, wreszcie taki obraz mamy. W porównaniu do rdzenia Orochi zawierającego cztery moduły i osiem rdzeni CPU, reprezentowanego przez procesor FX-8350, stacjonarna wersja architektury Zen w układzie Summit Ridge, także z ośmioma rdzeniami CPU, ma zapewniać w teście Cinebench R15 dwukrotnie lepszą wydajność. Oznaczałoby to, że pojedynczy rdzeń Zen ma moc obliczeniową na poziomie dwóch rdzeni Piledriver. Warto mieć na uwadze to, że najnowsze rdzenie Orochi wyposażone są w rdzenie Piledriver, a nie nowsze Excavator. Te ostatnie w pojedynczym cyklu zegara są o mniej więcej 15% lepsze pod względem wydajności. Tak więc nawet w zestawieniu z Excavatorem, pojedynczy rdzeń Zen i tak powinien być lepszy o mniej więcej dwie trzecie. Daje nam to dwukrotność wydajności procesora FX-8350, a więc potencjalną konkurencję dla wspomnianego wcześniej Core i7-5960X Extreme Edition. Jeżeli dane o mocy obliczeniowej potwierdzą się, to całości dopełnić muszą jeszcze dwie istotne kwestie - sprawność energetyczna oraz cena.

W trakcie ostatniego spotkania z akcjonariuszami, firma AMD przedstawiła też wizerunek rdzeni CPU, które według obserwatorów rynku przedstawiają rdzenie krzemowe Summit Ridge, a więc jednostki oparte na architekturze Zen. Pierwszy zdjęcie wyłapał i opublikował w sieci Thomas Ryan z Semiaccurate. Widać na nim, że domniemany rdzeń krzemowy Summit Ridge ma kształt prostokąta i zawiera dwa klastry CPU ułożone po przeciwnych stronach. W każdym klastrze można zauważyć cztery rdzenie CPU (Zen), co łącznie daje nam liczbę ośmiu rdzeni na CPU. W każdym klastrze, pomiędzy rdzeniami znajduje się współdzielona pamięć podręczna trzeciego poziomu. Poniżej jednego z klastrów widać najprawdopodobniej kontroler pamięci RAM typu DDR4. Resztę powierzchni wypełniają inne jednostki, takie jak zintegrowany mostek północny czy szereg kontrolerów interfejsów oraz wewnętrzne magistrale.

Ocena aktualności:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Johny82PL (2016.05.24, 08:59)
Ocena: 51

0%
oby oby oby... pozostaje kibicować, mieć nadzieję...
Żywy (2016.05.24, 09:10)
Ocena: 21

0%
W koncu przebija wydajnoscia i3, brawo AMD :)
szap1234 (2016.05.24, 09:12)
Ocena: -3

0%
Może dzięki temu w końcu intel ruszy dupę. Procesory są przynajmniej kilka lat za kartami graficznymi. Wystarczy spojrzeć na wyniki w grach w różnych rozdzielczościach.
agent_x007 (2016.05.24, 09:13)
Ocena: 41

0%
Zważywszy, że osiem rdzeni Zen ma o 4 jednostki FPU więcej od czterech modułów (albo ośmiu ''rdzeni'' ) w FX-8350, to nic dziwnego że jest lepiej.

Kluczowa kwestia, to jak w praktyce wygląda porównanie 1 Rdzeń Zen (z aktywnym SMT), do 1 Modułu w architekturze Piledriver.
ghs (2016.05.24, 09:26)
Ocena: 7

0%
ta firma od czasu phenoma II nie jest w stanie zaprojektować CPU więc wszelkie tego typu ''newsy'' to tematy tylko i wyłącznie do ''darcia łacha'' z minimalnych :)
Żywy (2016.05.24, 09:30)
Ocena: 11

0%
szap1234 @ 2016.05.24 09:12  Post: 975076
Może dzięki temu w końcu intel ruszy dupę. Procesory są przynajmniej kilka lat za kartami graficznymi. Wystarczy spojrzeć na wyniki w grach w różnych rozdzielczościach.


To nie wina Intela czy AMD ze gry korzystaja z max 4 watkow gdzie mozna miec ich 6/8/12/16/20, gdyby GPU nie wykorzystywaly wszystkich swoich rdzeni to tez by staly w miejscu.
Assassin (2016.05.24, 09:30)
Ocena: 24

0%
Jeśli 8 rdzeni + SMT Zena będzie 2x lepsze od 8 'rdzeni' Bulldozera (4 moduły + CMT) to szczerze mówiąc wygląda to dość licho. Dwa razy lepsze wyniki od FX-a osiąga nawet 6-rdzeniowy i7. A to oznaczałoby wyraźnie niższą wydajność pojedynczego rdzenia Zena od obecnej architektury Intela (przy równoczesnej sporej konkurencyjności względem LGA2011 w wydajności wielowątkowej).

Mam nadzieję, że po prostu marketingowcy się zagalopowali z obrazowymi porównaniami i w rzeczywistości będzie lepiej...

Edit
Chyba jednak trochę przesadziłem, jest między 6- a 8-rdzeniowym Haswellem-E. Przy czym CB słabo reaguje na poprawki architektury Intela, między Sandy a Haswellem są niewielkie różnice, więc test nie jest zbyt miarodajny.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane