aktualności

Tim Sweeney: z platformy UWP korzystają tylko ci deweloperzy, którym płaci za to Microsoft

32
4 maja 2016, 15:05 Adrian Kotowski

Tim Sweeney z Epic Games kolejny raz wypowiedział się w krytycznych słowach o platformie UWP przygotowanej przez Microsoft. Deweloper porównał działania firmy z Redmond do tego, co robił na przestrzeni ostatnich lat Facebook. Oba podmioty powoli oswajają użytkowników z elementami, które są dla nich szkodliwe w dłuższej perspektywie, ale wielu tego od razu nie zauważa.

Na początku marca tego roku, Tim Sweeney z Epic Games stwierdził, że wprowadzając uniwersalne aplikacje Microsoft chce zmonopolizować rynek gier na PC. Firmie z Redmond zarzucono, że chce w jeszcze większym stopniu uzależnić deweloperów oraz samych graczy od swojego systemu operacyjnego. Firma odpowiedziała na te zarzuty, ale jak widać po najnowszej wypowiedzi Sweeneya, twórca gier nie wierzy w jej zapewnienia.

Podczas swojej prezentacji na konferencji GamesBeat w Kalifornii, współzałożyciel Epic Games stwierdził, że obecne działania Microsoftu przypominają mu rozwój Facebooka. Firma ma zachęcać do swojego rozwiązania, zapewniać o jego otwartości, a gdy przyciągnie odpowiednią liczbę klientów, wykorzystywać swoją pozycję i nakładać ograniczenia.

Sweeney przytoczył w tym miejscu ciekawe porównanie: „Jeśli wrzucisz żabę do wrzącej wody, ta po prostu z niej wyskoczy. Jeśli jednak wrzucisz ją do ciepłej wody, którą będziesz podgrzewał, ta nie zorientuje się, że chcesz ją ugotować. A w naszej branży jest wiele takich żab, które ktoś właśnie gotuje. Spójrzcie na Facebooka: właściwie każda firma przeniosła się na tę platformę społecznościową, by komunikować się ze swoimi klientami. Teraz te same firmy są zmuszone do płacenia za publikowanie informacji dla osób, które śledzą ich strony. W ten sposób stały się gotującymi żabami”.

Współzałożyciel Epic Games nie wierzy w intencje Microsoftu, który mówi o otwartości swojej platformy: „Microsoft zapewnił sobie możliwość aktualizacji oprogramowania bez Twojej zgody. To po prostu aktualizuje się samoczynnie i nie można nic z tym zrobić. Oni mogą zmienić zasady gry w dowolnym momencie”. Dostało się oczywiście całej platformie UWP: „Nikt nie korzysta z UWP, z wyjątkiem małej grupy programistów, którym Microsoft za to płaci. Tak samo jest ogólnie z pozycjami dostępnymi w sklepie Windows – to głównie porty tytułów na Androida”. Można śmiało założyć, że to nie ostatnia wypowiedź Sweeneya o UWP, które krytykowane jest przede wszystkim przez samych graczy. Platforma jest obecnej chwili po prostu bardzo ograniczona i w zasadzie nie jest żadną konkurencją dla Steama, ale przegrywa też z innymi sklepami. 

Źródło: PC Gamer
MarucinsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Marucins2016.05.04, 15:31
19#1
A żeby to M$ pierwszy raz płacił za to aby coś działało na ICH wspaniałej twórczości :)

Oczywiście wszyscy to wiedza ale co z tego skoro gracze 9odbiorcy) rzucili się na Quantum Break niczym przysłowiowe muchy do.... Jeśli tak ma wyglądać sprzeciw to tylko pogratulować.
deton24Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
deton242016.05.04, 16:31
-3#2
Remedy to w ogóle od Alana są na łasce M$
szefonsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szefons2016.05.04, 16:45
Ktoś na innej stronie napisał 'skończą się exy z xboxa, skończy się UWP'.

I na końcu jest błąd, UWP to nie jest platforma konkurencja dla steama, więc złe porównanie.

Poza tym gość ma rację, tylko, że m$ już teraz to nawet robi, blokuje api tylko dla UWP.
raximusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raximus2016.05.04, 17:39
-34#4
Korzystam z UWP, jestem jednym z największych developerów na świecie, Microsoft mi za to nie płaci. Tym jednym zdaniem szach mat panie Tim...

Poza tym, jak już kilka razy pisałem, ten pan jest jednym z dwóch największych przeciwników Microsoftu(w kwestii gamedev), więc trudno się dziwić, że krytykuje.
TitooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Titoo2016.05.04, 17:53
17#5
To całe UWP to syf! I jeszcze te wszystkie problemy, które wiążą się z tym gównem....
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2016.05.04, 17:55
26#6
„Microsoft zapewnił sobie możliwość aktualizacji oprogramowania bez Twojej zgody. To po prostu aktualizuje się samoczynnie i można nic z tym zrobić.

Tak na potwierdzenie tych sów, jakby ktoś wątpił:

https://www.youtube.com/watch?v=VMPeTrHNX1U
:lol2:
KenjiroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kenjiro2016.05.04, 18:12
30#7
raximus @ 2016.05.04 17:39  Post: 969517
Korzystam z UWP, jestem jednym z największych developerów na świecie...

Jeśli jesteś jednym z największych deweloperów UWP, to wcale się nie dziwię, że ta ledwo przędzie...
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2016.05.04, 18:16
14#8
Microsoft topi kase, którą kiedyś zebrał Bill. Ciekawe jak długo będa to robić.
Markiz88Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Markiz882016.05.04, 19:29
HΛЯPΛGŌN @ 2016.05.04 18:16  Post: 969537
Microsoft topi kase, którą kiedyś zebrał Bill. Ciekawe jak długo będa to robić.

Dopóki nie wykupią całej konkurencji. W końcu wydadzą oszczędności a później wezmą kredyty. A przypuszczalnie mało kto ma na tyle kasy żeby latami z nimi walczyć.

@raximus
to że ty o tym nie wiesz, nie znaczy że twoi szefowie jej nie dostają ;)
amb00Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
amb002016.05.04, 19:36
16#10
Święte słowa. Brak kontroli nad aktualizacjami sprawia, że M$ może robić co zechce z system i użytkownik jest ubezwłasnowolniony.
Zaloguj się, by móc komentować
1