aktualności

Intel proponuje rezygnację z gniazd mini jack w urządzeniach mobilnych, na rzecz USB typu C

42
28 kwietnia 2016, 15:24 Piotr Gontarczyk

Nie tylko Apple, ale także sama firma Intel chce działać na rzecz pozbycia się analogowych wyjść dźwięku. Apple chce to zrobić przede wszystkim w następnej generacji iPhone'ów, a Intel z różnych urządzeń przenośnych, w tym także tabletów.

Wygląda na to, że liczący sobie ponad 100 lat (pierwotnie w większej formie) 3,5-milimetrowy mini jack ma coraz więcej wrogów. Jego miejsce w urządzeniach przenośnych zająć ma uniwersalne gniazdo USB typu C. Intel przekonuje, że na rynku istnieje duże oczekiwanie odejścia od dźwięku analogowego i przejście na przesył cyfrowy. Interfejs USB typu C w urządzeniach przenośnych wydaje się być więc idealnym kandydatem na następcę 3,5-milimetrowego mini jacka.

Rezygnacja z mini jacka na rzecz USB typu C oznacza przede wszystkim to, że to na producentach słuchawek i zestawów słuchawkowych ciążyć będzie obowiązek integrowania w nich przetworników cyfrowo-analogowych i ewentualnie analogowo-cyfrowych, a także wzmacniaczy.

W przypadku dużych słuchawek nausznych z tym może nie być żadnego problemu, ale ciekawi jesteśmy jak sprawę rozwiążą producenci słuchawek dokanałowych? Te są tak małe, że trudno wyobrazić sobie, że zmieszczą się w ich obudowach przetworniki i wzmacniacze. Być może Apple i Intel liczą na to, że standardem w przypadku małych słuchawek będą umieszczane na kablach moduły zawierające całą elektronikę.

Inną kwestią, którą zapewne podnosić będą konsumenci jest to, że w przypadku smartfonu, w którym nie będzie dedykowanego gniazda słuchawkowego, niemożliwym będzie jednoczesne ładowanie akumulatora i korzystanie ze słuchawek czy zewnętrznych głośników. W przypadku takiego urządzenia problem będzie nawet ze słuchaniem muzyki i podłączeniem np. tzw. powerbanku. Rozwiązaniem może być tylko kupowanie specjalnych adapterów, ale łatwo sobie wyobrazić, że nie każdy uzna to za rozwiązanie komfortowe.

Warto wspomnieć o tym, że propozycja Apple i Intela nie jest całkiem nowa. Już w poprzedniej dekadzie Motorola w swoich niektórych telefonach komórkowych stosowała złącze mini USB, które służyło do ładowania akumulatorów, przesyłania danych, a także do podłączania zestawów słuchawkowych. Wtedy rozwiązanie to nie zostało podchwycone przez rynek - także ze względu na bardzo mały wybór słuchawek.

Obecnie Intel pracuje nad sfinalizowaniem specyfikacji techniki USB Type-C Digital Audio. Prace mają zostać zakończone jeszcze w drugim kwartale bieżącego roku. Na razie firma nie ujawnia wielu informacji na temat tej specyfikacji, ale zaznacza, że pracuje nad zaktualizowaniem specyfikacji USB Audio Device Class 2.0, aby zapewnić obsługę nowego złącza, rozszerzyć listę najnowszych rozwiązań z dziedziny audio, ulepszyć energooszczędność i uprościć wykrywanie i konfigurację, tak aby z przyszłych zestawów słuchawkowych można było korzystać tak łatwo, jak z tych stosowanych obecnie.

Atak_SnajperaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Atak_Snajpera2016.04.28, 15:33
39#1
Zmiana dla zmiany a właściwie skok na kasę. Kabelek jest tak krótki że nie liczyłbym na lepszą jakość dźwięku vs analogowe rozwiązanie.
JKm.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
JKm.2016.04.28, 15:35
-3#2
http://www.nextpowerup.com/news/27786/inte...headphone-jack/
Wypowiedzą się jacyś znawcy audio jaki MOŻE mieć to wpływ na jakość dźwięku?
KituZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kitu2016.04.28, 15:37
36#3
Głupota.

Telefon będzie droższy, bo super ficzer, słuchanie muzyki bez jacka, słuchawki droższe, bo dodatkowy sprzęt do dołożenia (przynajmniej w dokanałowych/dousznych pchełkach), a na dodatek nie ma jak wygodnie ładować telefonu i jednocześnie słuchać muzyki.
HafexoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hafexo2016.04.28, 15:38
35#4
Absolutnie jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. Tylko i wyłącznie skok na kase. A jakosc dźwięku pewnie będzie mizerna bo przeciez trzeba tą elektronike upakowac..
Bart TutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bart Tut2016.04.28, 15:38
31#5
Debilizm 100%
anemusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
anemus2016.04.28, 15:42
16#6
Telefon z ceną taką samą ale bez dac/amp, słuchawki z ceną 2x lub 3x bo musi mieć przetwornik, wzmacniacz i ewentualnie filtry. Całość z cyklu jak wyciągnąć z klientów kasę tak by się nie zorientowali i jeszcze temu przyklasnęli bo przecież nowoczesność.
lukevipno1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukevipno12016.04.28, 15:43
16#7
Czego oni nie zrobią by zaoszczędzić 2$ na lipnym dacu i ne5532 :E
NomedajZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nomedaj2016.04.28, 15:46
22#8
Jeśli nie zaczną montować drugiego USB, to nawet niech nie wyskakują z takimi pomysłami. W ogóle kto to wymyślił, że w komórce ma być tylko jeden?
bi3dron4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bi3dron42016.04.28, 15:53
31#9
Żenująco ordynarny skok na kasę... Mało tego, będą mogli 'podpisywać' sprzęt cyfrowo i nie dedykowane słuchawki, czy ładowarki w ogóle nie zadziałają (w trosce o bezpieczeństwo/bezawaryjność lub tym podobne wyssane z palca argumenty). Dedykowane będą kosztować ile? KROCIE...
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2016.04.28, 15:59
21#10
Te gniazda mini usb dośc kiepsko trzymają wtyczkę, a oni jeszcze minijacka chcą na to zamienić. Chory pomysł.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1