Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 27 kwietnia 2016, 13:11

Wraz ze zmianą firmy obsługującej błyskawiczne doładowania, by przelać pieniądze na swoje konto PayPal musimy podać zewnętrznej firmie swoje dane logowania do konta bankowego. Tak, to nie pomyłka. PayPal zrezygnował z usług Bluemedia na rzecz Trustly, który nie korzysta z ogólnie przyjętego systemu pay-by-link, a po prostu loguje się na nasze konto i zleca przelew.

Do tej pory błyskawiczne doładowanie swojego konta PayPal było obsługiwane przez firmę Bluemedia, znaną chyba większości polskich internautów robiących zakupy w sieci. System był prosty – podawaliśmy kwotę, wybieraliśmy bank, następowało przekierowanie na stronę tego ostatniego, logowaliśmy się i kończyliśmy transakcję. Opcja wygodna, szybka i bezpieczna. Problem w tym, że dla PayPala najwidoczniej za droga, bo firma postanowiła wymienić swojego wieloletniego partnera na Trustly.

W tym miejscu zaczynają się problemy zwykłych użytkowników. Opisany powyżej system pay-by-link wykorzystujący API banków nie jest już dostępny. Teraz, by błyskawicznie doładować swoje konto na PayPalu należy podać wspomnianej firmie Trustly swoje dane logowania do konta bankowego, a także kod SMS pozwalający dokończyć przelew. Dla większości polskich użytkowników płacących za produkty i usługi w sieci sam pomysł jest po prostu kuriozalny, choć nie jest to nic nadzwyczajnego na świecie.

PayPal i Trustly

Co ciekawe, korzystając z Trustly łamiemy regulamin świadczenia usług bankowych, który zakazuje przekazywania naszych danych logowania innym osobom lub podmiotom. Co więcej, firma obsługująca płatności (poprzez automatyczny system lub pracownika) uzyskuje też dostęp do Waszej historii rachunku. Żeby było jeszcze ciekawiej, taki system pośredniczenia w transakcjach ma też sporo luk, co użytkownicy skrzętnie wykorzystali w przypadku firmy Sofort, działającej na podobnej zasadzie co Trustly.

PayPal i Trustly

W systemie Sofort znaleziono lukę, która pozwalała robić zakupy za darmo (czyli kradnąc). Użytkownik wybierał produkt i decydował się na obsługiwaną przez wspomnianą firmę opcję płatności. W systemie sklepu pojawiała się informacja o opłaceniu produktu. Wtedy użytkownik logował się na swoje konto, cofał dyspozycję przelewu wychodzącego ustanowionego przez Sofort i zmieniał swoje hasło, przez co system lub pracownik wspomnianej firmy nie mógł się zalogować do jego konta bankowego i ponowić transakcji. Najciekawsze, że w niektórych przypadkach po otrzymaniu produktu można go było oddać w stacjonarnym sklepie, który zwracał za niego pieniądze gotówką.

Osobiście odradzamy korzystanie z błyskawicznych przelewów obsługiwanych przez Trustly. Czekamy też na jakiekolwiek oświadczenie w tej sprawie i informację, dlaczego przedsiębiorstwo w żaden sposób nie informowało klientów o mających nadejść zmianach w systemie płatności. 

Ocena aktualności:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
majlspower (2016.04.27, 13:18)
Ocena: 80

0%
To chyba jakiś żart....
adul (2016.04.27, 13:21)
Ocena: 73

0%
Nie mogłem wyjść z podziwu, czytając to dziś na innym portalu.

Czy oni chcą, aby ciężkie lata mozolnego tłumaczenia użytkownikom 'Podawajcie identyfikator i hasło tylko na stronie banku i sprawdzajcie adres tej strony' poszły na marne?
nik156 (2016.04.27, 13:23)
Ocena: 35

0%
Czas odkopać stary system doładowania paypal.... nie dotknę tego systemu....
_ivanov_ (2016.04.27, 13:35)
Ocena: 59

0%
Piękny przykład, jak durną decyzją można zniechęcić klientów.

Mam nadzieję, że to idiotyczne posunięcie odbije im się bardzo dużą czkawką.
Mat48 (2016.04.27, 13:40)

0%
Co ciekawe, korzystając z Trustly łamiemy regulamin świadczenia usług bankowych, który zakazuje przekazywania naszych danych logowania innym osobom lub podmiotom.
To jest najlepsze. Brawo PayPal.
xede (2016.04.27, 13:45)
Ocena: 16

0%
Oczywiście trafią się ludzie, którzy będą podawali dane ale ja osobiście do czasu aż sposób na przelewanie kasy się nie zmieni nie dotykam tego serwisu
Baronik (2016.04.27, 13:51)
Ocena: 9

0%
Mam konto na PP, ale w sumie zastanawiam się po co, bo nie korzystam z niego od czasu zamknięcia przez Blizzarda domu aukcyjnego w Diablo 3. A po takich informacjach chętnie je zamknę.
duxdaro (2016.04.27, 13:57)
Ocena: 24

0%
PPPP - Pa Pa PayPal
dymek91 (2016.04.27, 13:59)
Ocena: 22

0%
Czy tam pani Jadzia ręcznie przepisuje passy do banku i wysyła przelew czy jak?
bi3dron4 (2016.04.27, 14:01)
Ocena: 6

0%
Chyba ich ....
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Amerykanie i Rosjanie największymi piratami. 15
Wrogiego przejęcia nie będzie. Kończy się kilkunastomiesięczny spór na linii Ubisoft – Vivendi. 7
Nowy "zabójca flagowców" ma trafić do sklepów w czerwcu. 13
Nie powinno być problemów z odpaleniem tytułu. 2
Korporacja właśnie przegoniła Alphabet, czyli firmę-matkę Google. 14
Dobry moment, żeby kupić któryś z komputerów Surface Pro. 7
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 6
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 35
Ty wybierasz przeglądarkę, a Windows 10 wie lepiej. 64
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 16
Facebook
Ostatnio komentowane