aktualności

AMD otwarte na rynek mobilnych GPU

22
21 marca 2016, 07:46 Piotr Gontarczyk

Firma AMD jest otwarta na możliwość zaprojektowania procesora grafiki dla urządzeń przenośnych, który byłby oparty na rozwiązaniach znanych z procesorów grafiki kart serii Radeon. Raja Koduri, szef Radeon Technologies Group, zaznaczył jednak, że może do tego dojść pod pewnym warunkiem. AMD może stworzyć mobilny GPU, ale tylko jako wynik partnerstwa lub umowy licencyjnej. W innym scenariuszu nie ma planów tworzenia gotowego produktu dla urządzeń przenośnych.

Co to konkretnie oznacza? AMD obecnie zajmuje się projektowaniem procesorów grafiki dla kart konsumenckich oraz profesjonalnych, a także dla urządzeń wbudowanych. Firma już w 2009 roku sprzedała swój dział mobilny Qualcommowi, który do dziś tworzy kolejne generacje mobilnych GPU o nazwie Adreno. Warto przypomnieć, że Adreno to anagram słowa Radeon. Mobilne GPU w rękach AMD znalazło się dzięki przejęciu kanadyjskiej firmy ATI, która oferowała je pod nazwą Imageon. Dziś AMD nie wykluczona powrotu na rynek mobilny, ale najwyraźniej nie chce projektować gotowego GPU, który wystawiono by w formie oferty do zakupu. Być może dla AMD taki scenariusz jest zbyt ryzykowny. Projektowanie, ale także produkcja procesorów grafiki to kosztowne przedsięwzięcia i dlatego AMD podjęłoby się tego zadania de facto tylko na zlecenie. Firma może zaprojektować dostosowany GPU mobilny w ramach kontraktu, który potencjalnie mógłby być wart miliony dolarów.

AMD od dłuższego czasu oferuje dostosowane układy, choć ostatnio najbardziej znane tego typu konstrukcje przeznaczane są na rynek konsol do gier. W ubiegłym roku firma AMD dostarczyła ponad 50 milionów układów dostosowanych, wśród których były jednostki m.in. dla konsol Sony PlayStation 4 oraz Microsoft Xbox One. Umowy związane z dostosowanymi układami scalonymi stanowią coraz większą część przychodów AMD. Czy AMD ma możliwości stworzenia mobilnych GPU, które trafiałyby do smartfonów czy tabletów? Firma już teraz ma niskonapięciowe rozwiązania dla urządzeń wbudowanych, które mogą spokojnie zapewniać dekodowanie strumieni wideo w rozdzielczości 4K. Korzystające z architektury GCN, procesory grafiki AMD można potencjalnie okroić i dostosować do warunków odpowiadających urządzeniom przenośnych, ale to oczywiście ciągnie za sobą koszty.

Warto jednak mieć na uwadze to, że sukces na rynku mobilnych GPU to nie jest prosta sprawa. Przekonała się o tym Nvidia, która od kilku lat oferuje gotowe układy SoC (System-on-a-Chip) serii Tegra. Zawierają one m.in. autorskie procesory grafiki, korzystające z kolejnych architektur, stosowanych też w o wiele większych formach, takich jak GPU dla kart graficznych GeForce. Układy Nvidia Tegra jednak dostępne są w nielicznych urządzeniach. Na rynku mobilnych GPU od lat liderem są dwie firmy. Pierwsza to Imagination Technologies (PowerVR), której GPU stosowane są przez różne firmy, takie jak np. Apple, Intel, czy MediaTek. Jedynym, realnym konkurentem Imagination Technologies jest firma ARM z układami serii Mali, które spotkać można w układach SoC wielu różnych producentów.

AMD do kwestii powrotu na rynek mobilnych GPU podchodzi więc ostrożnie i to jest chyba najlepsze podejście.

czarny2jZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czarny2j2016.03.21, 08:37
21#1
Obudzili się..... 'rychło w czas'
Jak zwykle zresztą w AMD
1999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
19992016.03.21, 08:44
21#2
Smartphone z Radeonem, to dopiero byłby gorrrący towar :E
BornZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Born2016.03.21, 09:04
15#3
Firma może zaprojektować dostosowany GPU mobilny w ramach kontraktu, który potencjalnie mógłby być wart miliony dolarów

Kokosów na konsolach nie zarobili, więc nie wiem..
muffin118Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
muffin1182016.03.21, 09:05
15#4
A mieli imageona, i zdolnych inżynierów to nie trzeba było się tego pozbyć 'póki towar gorący, a zapotrzebowanie małe...'
Przyklad 'wizjonerstwa' AMD. Wyprzedani zostaną jak Nokia niestety.
Błędy poprzednich zarządów są zatrważające.
Chociaż może lepiej, że qualcomm przejął, bo przynajmniej umieli wykorzystać i popchnąć rozwój tych mobilnych GPU.
jackowoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jackowo2016.03.21, 09:18
12#5
Obawiam się że troche za późno o tym zaczęli myśleć. Nvidia i Intel wpompowali miliony dolarów i nic albo niewiele z tego mają
RollinsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rollins2016.03.21, 09:20
Teraz, gdy tort już podzielony, a rynek nasycony, mogą sobie jedynie pomarzyć o zaistnieniu na rynku mobilnych GPU. Zresztą, spóźniony zapłon, to u nich tradycja.
KartofelerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kartofeler2016.03.21, 09:22
11#7
Imagination Technologies (PowerVR) czy to przypadkiem nie oni byli odpowiedzialny za serie Kyro?
GraveZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Grave2016.03.21, 09:53
Obecnie na rynku mobilnych SOC (a więc siłą rzeczy także mobilnych GPU) rządzi Qualcomm, który swoje mobilne GPU Adreno rozwija na bazie technologii kupionej dekadę temu... od AMD.

Mogłoby dojść do kuriozalnej sytuacji w której AMD tworząc własne GPU mobilne naruszyłoby patenty Qualcomma, które wcześniej były patentami AMD.

Natomiast technologicznie na tym rynku najlepsze jest Imagination. GPU Power VR pod względem efektywności energetycznej (perf/watt) nie mają sobie równych.
EntuzjastaKpinyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
EntuzjastaKpiny2016.03.21, 10:15
-6#9
Że k...a co? Że ta firma która nie umie zrobić dobrze GPU do laptopa miała by zaprojektować układ do smartfona? Hahahahahahahahahahaha :D
*Konto usunięte*2016.03.21, 10:30
Atak tumanów z AMD!.
Niech się głąby wezmą za rzetelną robotę a nie będą smrodzić dodatkowo w smartfonach.
Zaloguj się, by móc komentować
1