aktualności

Amazon Echo Dot i Amazon Tap - dwa nowe urządzenia do obsługi asystenta głosowego Alexa

2 7 marca 2016, 08:31 Adam Szymański

W 2014 roku Amazon poszedł w ślady Apple, Microsoftu czy Google i zaprezentował swojego własnego asystenta głosowego, któremu nadano imię Alexa. W przeciwieństwie do konkurentów, nie był on jednak rozwiązaniem mobilnym, a do jego obsługi miał służyć zewnętrzny głośnik o nazwie Echo. Teraz producent wprowadził do sprzedaży dwie nowe wersje tego urządzenia - Amazon Tap i Amazon Echo Dot. Stanowią one rozwinięcie wcześniejszej idei.

Pierwszy z nich przypomina swój pierwowzór, ponieważ także przybrał cylindryczny kształt. Mimo to jest od niego mniejszy, gdyż jego wysokość wynosi 15,5 cm, a średnica 6,5 cm. Oprócz zmiany gabarytów producent wprowadził tu także obsługę Bluetooth oraz wewnętrzne zasilanie. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu Amazon Tap może działać jak zwykły głośnik przenośny, a akumulator pozwoli mu grać przez 9 godzin lub pozostawać w trybie czuwania przez 3 tygodnie. Dużą zmianą jest też wprowadzenie przycisku z symbolem mikrofonu - jedynie po jego naciśnięciu Alexa będzie analizować wypowiedzi użytkownika, co oznacza, że przestanie nasłuchiwać dźwięków otoczenia przez cały czas, tak jak robiła to pierwsza wersja Echo. Równocześnie takie rozwiązanie może być mniej wygodne, ale nowy głośnik w domyśle jest urządzeniem przenośnym trzymanym w pobliżu użytkownika, więc możliwość rozmowy na odległość nie jest konieczna. Przy okazji fani teorii spiskowych powinni poczuć się spokojniej. Oprócz wspomnianego przycisku na górze urządzenia znalazła się funkcja regulacji głośności, przewijania utworów oraz diodowy wskaźnik naładowania.

Drugim z zaprezentowanych urządzeń jest Amazon Echo Dot, który pod względem wyglądu o wiele bardziej różni się od poprzedników. Całość jest bowiem znacznie mniejsza i ma postać niewielkiego krążka. Wszystko dlatego, że całkowicie zrezygnowano tu z głośnika i pozostawiono jedynie podzespoły odpowiedzialne za analizowanie mowy oraz łączenie się z chmurą Amazona. Jak więc użytkownik może otrzymać odpowiedź od asystenta głosowego? Nowe urządzenie należy podłączyć do innego głośnika, dzięki czemu stanie się on inteligentnym urządzeniem. Można to zrobić za pomocą kabla 3,5 mm lub interfejsu Bluetooth. Należy jednak wspomnieć, że sprzęt nie jest kompatybilny z głośnikami pytającymi o kod PIN w celu sparowania. Pełna lista obsługiwanych urządzeń znajduje się na stronie producenta. Amazon Echo Dot wymaga podłączenia do prądu oraz tak samo jak większy brat, nasłuchuje dźwięków otoczenia jedynie po wciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Oba produkty mają zostać wprowadzone na rynek 31 marca, chociaż łatwo się domyślić, że nie dotyczy to Polski. O ile zamówienie sprzętu jest jeszcze możliwe poprzez zagraniczną wersję Amazona, sam sprzęt na terenie naszego kraju nie cieszyłby się zbyt wielki zainteresowaniem. Wszystko dlatego, że tak samo jak reszta asystentów głosowych, Alexa póki co nie obsługuje języka polskiego. Ponadto w przypadku chęci zakupu podstawki Echo Dot producent narzucił wymóg posiadania konta Amazon Prime oraz pierwszej wersji głośnika Echo, ponieważ tylko za jego pomocą da się zamówić nowe urządzenie. Kosztuje ono 89,99 USD. Amazon Tap jest droższy, gdyż jego cena wynosi 129,99 dolarów, ale za to zamówić może go każdy zainteresowany.

Amazon Echo - stacjonarny asystent głosowy

Źródło: Extreme Tech
LartesZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Lartes2016.03.07, 10:48
Warto dodać, że z asystentem porozumiemy się jedynie w języku angielskim. :thumbdown:
bogus122Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bogus1222016.03.07, 12:44
Warto też dodać, że tylko w jednym dialekcie angielskiego.
Samo urządzenie działa dość sprawnie (w zeszłym tygodniu był hackathon dla developerów), nawet w dość zaszumionym pomieszczeniu (około 20 zespołów krzyczących do urządzeń) rozpoznawało dźwięki poprawnie. Osoby mające wschodnio-europejski akcent mogę mieć problemy, koledze przy wymawianiu 'repeat' potrafiła rozpoznawać inne słowa kluczowe i się wyłączać :)
Zaloguj się, by móc komentować
1