Aktualność
Bartosz Czechowicz, Wtorek, 9 lutego 2016, 19:30

Netflix niedawno znacznie zwiększył liczbę krajów, których mieszkańcy mogą korzystać z oferowanych przez niego filmów i seriali. Na podanej przez firmę podczas tegorocznych targów CES liście znalazło się 130 nieobsługiwanych wcześniej państw, a serwis oficjalnie rozpoczął swoją działalność m.in. na terenie Polski. Niestety, przedstawiciele przedsiębiorstwa jednocześnie zapowiedzieli że mają zamiar walczyć z użytkownikami obchodzącymi blokady regionalne. Teraz wszystko wskazuje na to, że nie były to jedynie puste słowa.

Pod koniec stycznia w sieci pojawiły się informacje, według których Netflix zaczął blokować użytkowników korzystających z VPN-ów. Osobom takim przy próbie uzyskania dostępu do oferty przeznaczonej dla np. rynku amerykańskiego pojawiał się komunikat dotyczący wykorzystywania niedozwolonych rozwiązań, a obejście ustalonych przez portal ograniczeń stawało się niemożliwe. Tymczasem wszystko wskazuje na to że przedsiębiorstwo postanowiło pójść o krok dalej, decydując się na współpracę z marką PayPal i odcinając swoim klientom możliwość dokonywania płatności za serwisy VPN przy użyciu należącej do tej firmy platformy. Z udostępnionych przez redakcję TorrentFreak materiałów wynika że PayPal nie pozwala już na przelewanie środków finansowych na rzecz kanadyjskiego serwisu UnoTelly, który umożliwia swoim klientom ominięcie właśnie wspomnianej wcześniej blokady regionalnej. Zarządzający nim zespół dostał od Amerykanów wiadomość e-mail, zgodnie z którą jego działalność może przyczyniać się do naruszania praw autorskich. Branżowa prasa póki co donosi o problemach z jedną tego typu usługą, ale sytuacja najprawdopodobniej szybko ulegnie zmianie i więcej takich portali będzie mieć kłopoty z otrzymywaniem przelewów.

Regionalne ograniczanie treści to ogromna wada, na którą narzeka spora ilość osób mających ochotę na skorzystanie z oferty Netfliksa. Serwis jest bowiem dostępny w dużej liczbie krajów, ale w większości z nich pozwala na oglądanie stosunkowo małej ilości filmów i seriali. Klienci firmy do tej pory radzili sobie z tym obchodząc blokady za pomocą chociażby wspomnianych wcześniej VPN-ów, ale przedsiębiorstwo postanowiło ukrócić ten proceder. Nietrudno domyślić się, że całość w bardzo negatywny sposób odbija się na jego wizerunku.

Źródło: fortune
Ocena aktualności:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
aqvario (2016.02.09, 19:40)
Ocena: 42

0%
Ech, blokady regionalne nie powinny w ogóle istnieć. Internet powinien być medium, które przysłuży się do stworzenia globalnej wioski, zatarciu granic i zjednoczeniu ludzkości. No, po wybiciu tych, co chcą na nas zarobić za bardzo ;P
Sasilton (2016.02.09, 19:41)
Ocena: 16

0%
Nie kumam. Przecież i tak trzeba zapłacić by to oglądać, więc czemu Netflix blokuje osoby które używaną VPNy?
Kriss_Hietala (2016.02.09, 19:43)
Ocena: 35

0%
Piratebay Stream odsieczą na kłopoty netflixa. Rasistowski netflix daje blokady regionalne.
motiff (2016.02.09, 19:55)
Ocena: 12

0%
Rok 1984 coraz bliżej, jeden internet żeby wszystkich umieścić w korpomatrix.
operatorkomputera (2016.02.09, 20:07)
Ocena: 6

0%
Biznes to biznes. Internet to nie oderwana od realnego świata globalna wioska. Ceny sa dla każdego inne. Zawartość blokowana bo w danym kraju ktos inny ma prawa do czegoś. Ale rozumiem ze bylibyście za jakbyście wymyślili cos super genialnego a ktos to sprzedal w innym kraju i necie z tego kraju umieścił. Bo przeciez globalna wioska.

Kameleonn (2016.02.09, 20:18)
Ocena: 18

0%
Sasilton @ 2016.02.09 19:41  Post: 948659
Nie kumam. Przecież i tak trzeba zapłacić by to oglądać, więc czemu Netflix blokuje osoby które używaną VPNy?

Wszystko rozchodzi sie o licencje. Stacje telewizyjne na calym swiecie maja licencje na wylacznosc przez okreslony okres czasu wykupione za gruba kase.
Netfliks na pewno nie chce blokowac - on musi inaczej musieli by zaplacic ogromne kary.
Pioy (2016.02.09, 21:07)
Ocena: 11

0%
I znowu piraci mają łatwiej od legalnych. Brawo!
petertech (2016.02.09, 21:35)
Ocena: 9

0%
Kameleonn @ 2016.02.09 20:18  Post: 948673
Sasilton @ 2016.02.09 19:41  Post: 948659
Nie kumam. Przecież i tak trzeba zapłacić by to oglądać, więc czemu Netflix blokuje osoby które używaną VPNy?

Wszystko rozchodzi sie o licencje. Stacje telewizyjne na calym swiecie maja licencje na wylacznosc przez okreslony okres czasu wykupione za gruba kase.
Netfliks na pewno nie chce blokowac - on musi inaczej musieli by zaplacic ogromne kary.


Ale rozumiesz, że oni sprzedali licencje na to co sami wyprodukowali i teraz wchodzą do Polski o chcą żeby płacić im dwa razy ? Raz np. za House of Cards bo musisz wykupić pakiet w kablówce, a drugi raz za dostęp do samego Netflixa bo u nich ich hitu nie obejrzysz ?! To się nazywa chamstwo pazernych korporacji i robienie z Polski i innych takich regionów idiotów. Wydaje się im, że przypłynęli na wysepkę i lokalny ciemny lud kupi wszystko bez patrzenia.
Duke Nukem (2016.02.09, 22:04)
Ocena: 5

0%
@ petertech
Dopóki towar sprzedaje się drożej przez jednego dealera na danym terenie dopóty nie będą sprzedawać taniej przez innego dealera w tym samym rejonie.
To jest tzw. 'Ekonomia sieci' - Artur Śliwiński. Czyli ukryty monopol pod postacią sieci pionowej zależności właścicielskiej a promowanego w mediach ściekalnych pod pojęciem 'globalnej wioski' i 'globalizacji'.
Polecam lekturę tej książki.
maybach91 (2016.02.09, 22:06)
Ocena: 11

0%
Takimi działaniami wpychają użytkowników chcących płacić i legalnie oglądać w ręce 'piratów'. Rozumiem licencje i te sprawy, ale sposób w jaki starają się to rozwiązać tylko zniechęci ludzi do nich.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Jeśli to prawda, to firma przygotowała świetną ofertę. 26
Francuska firma Qarnot dorzuciła do swojej oferty QC-1, a więc grzejnik kopiący kryptowaluty. 25
Nvidia G-Sync może zejść na margines. 54
Przedsiębiorstwo podobno ma problemy z nową technologią. 22
Pierwsze wcielenia Lary Croft w unowocześnioych wydaniach. 28
Wybór nowej obudowy komputerowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest całkiem sporo producentów. 2
32 cale, 4K, wysoka jakość, no i HDR. 26
Niskobudżetowce m.in. do walki z najtańszymi Ryzenami. 16
Bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. 53
Odszedł jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. 19
Nvidia G-Sync może zejść na margines. 54
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane