Aktualność
Piotr Gontarczyk, Piątek, 22 stycznia 2016, 03:19

Microsoft udostępnił drugą w tym roku kompilację rozwojową usługi Windows 10 "Redstone", oznaczoną numerem 11102. Poprzednia kompilacja miała numer 11099, a więc już samo to powinno sugerować, iż nie należy spodziewać się istotnych zmian - zwłaszcza tych widocznych gołym okiem.

Z przedstawionej oficjalnie informacji wynika, że Windows 10 w kompilacji 11102 zawiera tylko jedną zmianę w interfejsie użytkownika. Dokładnie chodzi o przeglądarkę internetową Microsoft Edge, w której dodano nowe menu historii przeglądania. Rozwiązanie to ponoć było często wskazywane przez uczestników programu Windows Insider. Przyciski Dalej i Wstecz w przeglądarce Edge reagują teraz na kliknięcie prawym przyciskiem myszki poprzez wyświetlenie menu kontekstowego, w którym znajdują niedawno odwiedzane strony internetowe w ramach otwartej karty.

Z widocznych nowości to tyle. Naprawdę, tyle wprowadza druga w 2016 roku kompilacja rozwojowa usługi Windows 10. Microsoft skupia się obecnie na zmianach w jądrze systemowym, w ramach projektu zwanego OneCore, który w efekcie ma doprowadzić do stworzenia ujednoliconego jądra usługi Windows 10, które byłoby wspólne dla smartfonów, tabletów, konsol Xbox oraz komputerów osobistych. O rozwiązaniu tym mówi się już od dwóch lat, ale do dziś Microsoft nie był w stanie przedstawić w tej kwestii konkretów. Firma najwyraźniej dopiero teraz nabiera rozpędu, ale to wiąże się z wpływem na inne projekty. Niektórzy obserwatorzy branży spekulują, że dotyczy to m.in. obsługi rozszerzeń w nowej przeglądarce internetowej Edge, która pomimo starań Microsoftu nie cieszy się dużą popularnością. Parę dni temu pojawiła się informacja o tym, że Microsoft tak bardzo chce wprowadzić jedno jądro systemowe dla wszystkich platform Windows 10, że skutkiem będzie odłożenie w czasie nowych funkcji zaplanowanych dla tegorocznej aktualizacji Redstone. Microsoft na rynku smartfonów radzi sobie bardzo źle, ale firmy i tak to nie powstrzymuje przed wprowadzaniem do Windowsa, znanego wcześniej jako system operacyjny, a obecnie jako usługa, rozwiązań pasujących bardziej do urządzeń trzymanych w dłoni aniżeli na biurku.

Microsoft jednak zastrzega, że kompilacja 11102 zawiera błędy, o których osoby chcące ją zainstalować powinny wiedzieć. Przez zainstalowaniem kompilacji 11102 zastanowić się powinni przede wszystkim gracze, gdyż niektóre gry mogą zawieszać się w trakcie przełączania ich pomiędzy trybem okienkowym i pełnoekranowym, a także w trakcie uruchamiania. Microsoft w ramach własnych testów problemy zaobserwował w kilku grach, takich jak Wiedźmin 3, Fallout 4, Tomb Raider, Assassin's Creed oraz Metal Gear Solid V. Firma przestrzega, że problemy mogą występować także w innych grach.

Windows 10 w kompilacji 11102 to także problemy z działaniem aplikacji Narratora oraz Lupy, a także podobnych, pochodzących od firm trzecich narzędzi ułatwiających obsługę komputera. Aplikacje te mogą działać niepoprawnie lub się zawieszać. Niektórzy użytkownicy kompilacji 11102 mogą też po zalogowaniu się widzieć komunikat o błędzie związanym z plikiem WSClient.exe. Istnieje jednak tymczasowe rozwiązanie. Jak wskazuje Microsoft, w przypadku występowania tego problemu w wierszu poleceń z prawami administratora należy uruchomić schtasks /delete /TN “\Microsoft\Windows\WS\WSRefreshBannedAppsListTask” /F.

Inny problem polega na tym, że po dokonaniu aktualizacji kompilacja 11102 systemu Windows 10 może informować o tym, że używany kontroler Wi-Fi nie jest kompatybilny z usługą Windows 10. Obecnie jedyne rozwiązanie polega na pobraniu najnowszego sterownia ze strony internetowej producenta urządzenia lub komputera. Do tego może być oczywiście potrzebne inne urządzenie z dostępem do Internetu. Ostatni problem, na jaki wskazuje Microsoft jest taki, że w Centrum Akcji może nie wyświetlać się przycisk Połącz.

Uczestnicy programu Windows Insider mogą już pobierać kompilację 11102 usługi Windows 10, o ile przyłączyli się do tzw. Szybkiego Kręgu. Biorąc pod uwagę to, że oficjalna lista problemów jest znacznie dłuższa niż lista zmian i nowości, trudno nam polecać jej pobieranie i instalację. Pozostaje zadać pytanie o to czy uczestnicy programu Windows Insider powinni być obdarowywani kompilacjami testowymi, które wprowadzają tak drobne, pojedyncze zmiany, przy jednoczesnym dodatku tak poważnych błędów? Usługa Windows 10 Redstone ma pojawić się w czerwcu bieżącego roku.

Źródło: Microsoft, opr. wł.
Ocena aktualności:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
KroczekMalutki (2016.01.22, 04:06)
Ocena: 77

0%
Czy ja dobrze rozumiem, że oni chcą aby testerzy pobierali circa 3 GB instalacji aby zobaczyć jedno nowe menu? Współczuję leszczom, którzy za friko biorą udział w takiej farsie.
Milf Hunter Anal Tornado (2016.01.22, 04:16)
Ocena: 28

0%
Windows 10 to crap
marek1999valo (2016.01.22, 05:01)
Ocena: 39

0%
Da się jakoś na PClabie zbanować wszystkich newsmanów poza Gontarczykiem???? Jeden pisze non stop o Samsungu, inny niejaki Kotowski pisze tak że oczy bolą, a o reszcie to szkoda gadać.

Kiedyś dostałem bana za to że napisałem coś obelżywego na temat Gontarczyka, ale już jakiś czas temu zmieniłem zdanie. Śledzę kolesia na blogu i widzę, że ma misję dbania o konsumentów, wbrew wizjom wielkich korporacji.
TheMr. (2016.01.22, 05:45)
Ocena: 8

0%
A ja dalej siedzę na poprawce z listopada, bo Windows update mówi ze nie ma nowym aktualizacji :E Chyba nawet nie mam pierwszego redstone.
operatorkomputera (2016.01.22, 06:16)
Ocena: 16

0%
A jak krzyczalem ze za steam pójdą kolejni to mówili: Ale to wygoda. To teraz będziemy kupowali nie programy a usługi.

W sumie to ma ręce i nogi. Placisz ms za prowadzenie xi systemu a oni wszystko o tobie wiedza. Usluga.
Marcin-prv (2016.01.22, 06:46)
Ocena: 38

0%
Gdyby któryś z pracowników Microsoftu skompilował DirectX 12 pod Windows 7 (pewnie jest to możliwe, bo sam odblokowywałem różne elementy, np. MSE w Windows 8 lub ReFS), to mielibyśmy koniec Windows 8/10. Niestety, by 'ponownie' sprzedać ten sam produkt wmawia nam się, że coś nie będzie działało na starszych wersjach. Ogólnie jestem maniakiem wszelkich nowości, ale to co ostatnio robi Microsoft z nowymi komplikacjami udowadnia mi, że albo w tej firmie pracują idioci, albo dostosowują się do coraz głupszych użytkowników.
adul (2016.01.22, 06:51)
Ocena: 20

0%
Usługa Windows 10 Redstone ma pojawić się w czerwcu bieżącego roku.
Dobitne.

Przyciski Dalej i Wstecz w przeglądarce Edge reagują teraz na kliknięcie prawym przyciskiem myszki poprzez wyświetlenie menu kontekstowego
Czy pamięta może ktoś, która wersja Firefoxa (Phoenixa? Firebirda?) wprowadzała takie coś?
SajlorMun (2016.01.22, 06:51)
Ocena: 12

0%
KroczekMalutki @ 2016.01.22 04:06  Post: 943806
Czy ja dobrze rozumiem, że oni chcą aby testerzy pobierali circa 3 GB instalacji aby zobaczyć jedno nowe menu? Współczuję leszczom, którzy za friko biorą udział w takiej farsie.

Raczej chodzi o testy jądra i podstawowych komponentów oraz wyłapanie potencjalnych niezgodności przez deweloperów, bo jak sam Microsoft zauważa, takie problemy mogą się pojawić. Żaden system nie oferuje 100% zgodności wstecznej choćby dlatego, że aplikacje często wykorzystują specyficzne funkcje dostępne w danym momencie, a nie rozwiązania bardziej uniwersalne.

Cały program jest kierowany raczej do twórców aplikacji oraz ciekawskich miłośników sprzętu, a nie do przeciętnego nastolatka czy zielonego uzytkownika PC. Tak więc nie jest to wymuszanie instalacji niestabilnej poprawki. Niektórzy jednak Insidera traktują jako sposób pozyskiwania aktualizacji przed innymi i chyba tylko dla lansu wyższym numerkiem w informacjach o systemie. Wtedy nie dziwią mnie podobne komentarze do twojego.

Sam wyczekuję na nowe funkcje. Szczególnie ciekawi mnie integracja telefonów z desktopem. Pełen dostęp do smartfona, rozmów i wiadomości jest świetną sprawą. Tak samo wymiana danych pomiędzy nimi bez korzystania z zewnętrznych mechanizmów. Mogliby też wprowadzić w końcu swobodną edycję skórek interfejsu i ogólnie troche uporządkować ustawienia. Poza tym system zapewnia właściwie wszystko. Jeśli oczekujesz czegoś więcej to zawsze możesz posiłkować sie aplikacjami narzędziowymi, co od zawsze było praktykowane w branży.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Facebook
Ostatnio komentowane