aktualności

Netflix jednak przeciwny obchodzeniu blokad regionalnych

25
19 stycznia 2016, 08:19 Adam Szymański

Netflix przez długi czas nie był dostępny w wielu krajach, chociaż cieszył się w nich dużą popularnością. W związku z tym niektórzy użytkownicy nie chcieli czekać na rozszerzenie zasięgu usługi i używali różnych sztuczek pozwalających korzystać z serwisu jako obywatel innego kraju. Zarząd firmy oczywiście zdawał sobie sprawę z tego procederu, jednakże nie starał się zbyt aktywnie z nim walczyć. Wygląda jednak na to, że niebawem się to zmieni.

Powodem odejścia od swojego poprzedniego nastawienia jest najprawdopodobniej udostępnienie regionalnych wersji Netfliksa w wielu krajach, które dotychczas nie były objęte jego zasięgiem. Teoretycznie więc internauci nie muszą stosować już żadnych sztuczek aby korzystać z serwisu. Niestety jednak wiele osób wciąż to robi, ponieważ umowy z dystrybutorami treści często zawierają ograniczenia regionalne i nie wszystkie materiały są oferowane w każdym kraju. Najlepiej pod tym względem wyglądają Stany Zjednoczone, dlatego wiele osób woli korzystać właśnie z tamtejszej wersji serwisu. Niebawem jednak obchodzenie zabezpieczeń może stać się niemożliwe, ponieważ Netflix zapowiedział aktywną walkę z użytkownikami wykorzystującymi serwery proxy, VPN-y czy zmieniającymi rekordy DNS.

Jak powiedział David Fullagar, wiceprezes Netfliksa, w ciągu najbliższych tygodni jego firma wdroży nowe rozwiązania, które zablokują różne sposoby obchodzenia blokad regionalnych. Dzięki temu internauci mają mieć dostęp jedynie do tych materiałów, które są dostępne w ich rzeczywistym kraju zamieszkania. Jeżeli zapowiedzi te się sprawdzą, z pewnością wiele osób będzie zawiedzionych. Przykładowo, polska wersja Netfliksa oferuje jedynie około 20% treści, które są dostępne dla mieszkańców USA. Równocześnie cena abonamentu jest wyższa w naszym kraju, więc nic dziwnego, że o wiele większą popularność zyskał jej zagraniczny odpowiednik.

Ciężko stwierdzić, co konkretnie jest powodem ostatnich poczynań firmy. Możliwe, że po prostu chce ona zwiększyć liczbę użytkowników w poszczególnych krajach, chociaż należy też zauważyć, że tym samym ogólna popularność platformy się nie zmieni. Prawdopodobne jest też to, iż zapowiedzi Netfliksa są podyktowane naciskami dystrybutorów treści, którzy są o wiele bardziej przeciwni obchodzeniu blokad regionalnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że osoby łamiące regulamin są i tak w dobrej sytuacji, ponieważ zostały poinformowane o nadchodzących zmianach, a firma nie ma zamiaru ich zupełnie banować, tylko ograniczyć im dostęp do niektórych treści. Oczywiście jeżeli wspomniane zapowiedzi rzeczywiście się sprawdzą.

Netflix w końcu dostępny w Polsce

Źródło: KitGuru
kamilordZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamilord2016.01.19, 08:35
10#1
aktualnie wystarczy wpisac na pc dnsy usa czy niemiec i mam dostep do full kontentu ;)
wczesniej tylko radze sprawdzic, czy znaleziony na google dns dzila i voila!
imiennickZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
imiennick2016.01.19, 08:39
16#2
Merkel naciska żeby lemingi w jej kraju nie mogły oglądać niepoprawnej prawdy o uchodźcach? ;)
bi3dron4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bi3dron42016.01.19, 08:50
23#3
'Możliwe, że po prostu chce ona zwiększyć liczbę użytkowników w poszczególnych krajach, chociaż należy też zauważyć, że tym samym ogólna popularność platformy się nie zmieni.'
Czyli sądzicie, że np Polacy, którzy korzystali z platformy, TYLKO dlatego, że mieli pełny dostęp, dalej będą płacić WIĘCEJ za znacznie mniej?
Ja sądzę, że popularność raczej spadnie.
Ale mogę się mylić - konsumenci (jako zbiorowość) to trochę takie bydełko, gdzie się ich pogoni tam bezmyślnie idą. Pokazują to przykłady steama, czy takich producentów jak EA.
lukevipno1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukevipno12016.01.19, 08:52
24#4
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Producenci treści się buntują, a ja im na to 'jak nie chcecie bym wam zapłacił to trudno pieniądz w kieszeni zostanie a materiały się znajdą gdzieś na torrencie'
ZodiacZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zodiac2016.01.19, 09:31
No coz, zapisalem sie na darmowy miesiac, korzystam z DNSow na USA, jak tylko wejda jakiekolwiek blokady to wypisuje sie z miejsca i wracam do PopcornTime.
operatorkomputeraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
operatorkomputera2016.01.19, 09:49
13#6
Śmieszni są. I to ten wielki Netflix?:D
likoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
liko2016.01.19, 10:04
Oj tam poburczą bo im wytwórnie kazały i na tym się skończy. Wątpię by chcieli zabić kurę znoszącą złote jaja ;)
StymulatorPlazmowyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
StymulatorPlazmowy2016.01.19, 11:17
-7#8
'Dzięki temu internauci mają mieć dostęp jedynie do tych materiałów, które są dostępne w ich rzeczywistym kraju zamieszkania.'
Redaktor musi się podszkolić z języka polskiego i poznać znaczenie zwrotu 'dzięki termu', następnie zastanowić się, czy pasuje do tego zdania w kontekście tego ńjusa.
Kris194Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kris1942016.01.19, 11:19
11#9
A ja za to jestem przeciwko blokadom regionalnym. Kto wpadł na to, żeby w XXI w., w dobie internetu stosować jakieś durne blokady regionalne?
BuksiorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Buksior2016.01.19, 12:52
-12#10
Kris194 @ 2016.01.19 11:19  Post: 942883
A ja za to jestem przeciwko blokadom regionalnym. Kto wpadł na to, żeby w XXI w., w dobie internetu stosować jakieś durne blokady regionalne?


Jak by nie było blokad regionalnych, to za gry PC byś płacił prawie dwa razy więcej.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1