aktualności

Opera Max w smartfonach 14 producentów

5
10 listopada 2015, 03:13 Piotr Gontarczyk

Norweska firma Opera, znana przede wszystkim z przeglądarki internetowej Opera, zapowiedziała że jej aplikacja zarządzająca transferami danych, Opera Max, już teraz jest fabrycznie instalowana na smartfonach czternastu producentów, wśród których znajdujemy firmy, takie jak Acer, Cherry Mobile, Evercross, Fly, HiSense, Mobiistar, Micromax, Oppo, Prestigio, Samsung, Symphony, Tecno, TWZ oraz Xiaomi. Opera przewiduje, że w wyniku partnerstwa z producentami do 2017 roku Opera Max będzie zainstalowana fabrycznie na ponad 100 milionach urządzeń.

Rozwiązanie Opera Max po raz pierwszy pojawiło się na początku 2014 roku, a w połowie tego roku zostało wzbogacone o kompresję danych z sieci Wi-Fi. Opera max wykorzystuje tego samego typu mechanizmy kompresowania danych, które powiązane są z Opera Turbo czy Opera Mini. Różnica polega na tym, że Opera Max kompresją obejmuje też dane z różnych aplikacji. Opera zdołała osiągnąć to wykorzystując API VPN wbudowane w system operacyjny Android, dzięki którym dane przekierowywane są najpierw na serwery Opery, gdzie podlegają kompresji, a dopiero stamtąd trafiają na urządzenie docelowe.

Opera twierdzi, że korzystając z techniki Opera Max, użytkownik może zmniejszyć użycie transferu danych nawet o połowę, w przypadku większości aplikacji. Użytkownicy intensywnie wykorzystujący aplikacje, takie jak np. Instagram, YouTube czy Netflix, dzięki Operze Max mogą ponoć obserwować spadek transferów danych nawet o 60%, bez widocznych strat w jakości przesyłanych treści.

Według Opery w wielu regionach świata rozwój smartfonów uciekł rozwojowi infrastruktury sieci komórkowych, przez co użytkownicy są albo ograniczeni do niedużych prędkości transferu danych lub do kupowania niewielkich pakietów. Przykładami takich regionów na świecie są chociażby Indie, Indonezja, Bangladesz, Ameryka Łacińska czy Afryka. Aplikację Opera Max można też pobrać na urządzenie, które nie miało jej fabrycznie. Dostępna jest w sklepie Google Play Store.

Źródło: Opera, opr. wł.
mfukerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mfuker2015.11.10, 11:47
Opera niby dziala, ale brakuje jej do poprzednich wersji. Starsze wersje smigaly lepiej.
MorisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Moris2015.11.10, 12:28
Jaki zysk ma z tego Opera?
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2015.11.10, 13:32
Nawet nie wiedziałem że coś takiego oferują. W naszych warunkach może być przydatne jeśli ktoś skąpi na pakietach internetowych, ale z własnej woli bym tego nie zainstalował.

Moris @ 2015.11.10 12:28  Post: 923809
Jaki zysk ma z tego Opera?

Kto wie. Może zbierają dane o tym co oglądasz i je sprzedają, albo wrzucają własne reklamy na żywo do filmów na jutubie i netfliksie? :E
iArtrixZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iArtrix2015.11.10, 15:47
Moris @ 2015.11.10 12:28  Post: 923809
Jaki zysk ma z tego Opera?

To co przeglądasz leci przez ich serwery gdy używasz Opera Max, więc kto wie...
MorisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Moris2015.11.10, 16:09
Specjalnie przejrzałem regulamin usług Opera Max. Dane nie są zbierane oprócz cząstkowych danych które są zbierane od ogółu i nie mogą być przypisane do konkretnej osoby więc raczej nie sprzedają tego.
Korzystam obecnie więc pierwszą rzeczą było przeczytanie regulaminu i licencji bo wolę mieć pewność czy jakieś dane są zbizbierane. Być może w przyszłości zaczną wyświetlać właśnie reklamy lub zmienią regulamin.
Być może też być tak, że połączą to z ich inną usługą - SurfEasy za którą pobierają opłaty, ale póki co sama Opera Max jest darmowa i wolna od szpiegowania.
Zaloguj się, by móc komentować
1