Aktualność
Adam Szymański, Wtorek, 6 października 2015, 10:50

Obecnie najpopularniejszymi formatami graficznymi jest JPEG i PNG. Rozwiązania te są już dość leciwe i większość osób zdaje sobie sprawę z ich niedoskonałości, jednakże dotychczas nikomu nie udało się wystarczająco wypromować lepszych standardów, które byłyby w stanie przekonać użytkowników do porzucenia poprzedników. Mimo to starania nie ustają, czego przykładem jest prezentacja kolejnego formatu bezstratnej kompresji o nazwie FLIF.

Jest to otwartoźródłowe przedsięwzięcie, które ma w sobie łączyć zalety poprzednich standardów, a w szczególności WebP i PNG. Oczywiście głównym celem twórców jest maksymalne zmniejszenie wagi obrazków przy równoczesnym zachowaniu ich jakości. Jak wynika z materiałów promocyjnych, FLIF ma się sprawdzić szczególnie w przypadku zdjęć, grafiki liniowej oraz dokumentach technicznych i medycznych. Całość opiera się na algorytmie kompresji MANIAC, który jest podobny do kodowania entropijnego CABAC. Dzięki temu pliki w formacie FLIF mają zajmować o 15% mniej miejsca na dysku w porównaniu do WebP, 22% mniej niż BPG z bezstratną kompresją, 37% mniej niż JPEG 2000, 35% mniej w porównaniu do typowych plików PNG oraz 26% mniej niż zoptymalizowane obrazy PNG. Tak przynajmniej wynika z materiałów opublikowanych przez twórców nowego standardu. Jeżeli okażą się one prawdziwe, rozwiązanie to rzeczywiście mogłoby zdetronizować obecnie najpopularniejsze rozszerzenia.

Niestety na razie prace nad FLIF-em wciąż trwają, dlatego ma on jeszcze kilka wad, o których mówią sami twórcy. Chodzi tu o brak obsługi metadanych, problem z odcieniami szarości i barwami innymi niż RGB oraz RGBA, a także słabą optymalizację i współpracę z przeglądarkami. Mimo to autorzy nowego standardu twierdzą, że są to wady wynikające z trwających prac, a nie problemy nie do przeskoczenia, dlatego w przyszłości zostaną one wyeliminowane. Warto również pamiętać, że FLIF to otwartoźródłowe przedsięwzięcie, więc w pracach nad nim mogą pomagać wszyscy chętni programiści. Oczywiście spopularyzowanie nowego standardu wymaga czasu i w dużej mierze zależy od tego, czy twórcy programów graficznych wdrożą jego obsługę. Mimo to możliwe, że FLIF-owi uda się odnieść sukces.

Źródło: Peta Pixel
Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
SajlorMun (2015.10.06, 11:13)
Ocena: 16

0%
Póki nie będzie się dało tego odczytać na wszystkim (nie tylko komputerach PC z odpowiednim softem), to format pozostanie jedynie ciekawostką uzywaną przez niewielu i w bardzo specyficznych celach.

Poza tym nie jestem pewien czy zmniejszanie wielkości pliku w dzisiejszych czasach jest istotne, przy dyskach 8TB. Raczej ważniejsza jest optymalizacja, tak by obrazy w dużej rozdzielczości momentalnie się renderowały. Wystarczy sobie otworzyć JPG 20-30Mpix i już wiadomo w czym problem. A w przypadku FLIF jest jeszcze gorzej.
mfuker (2015.10.06, 11:18)
Ocena: 5

0%
Obawiam sie, ze na pewne roszerzenia plikow graficznych jest klika od parunastu lat i nic nowego nie bedzie w stanie sie spopularyzowac.
imiennick (2015.10.06, 12:25)
Ocena: 2

0%
Jeśli ma to być na szeroką skalę to ja, tak jak kolega wyżej napisał, zacząłbym od gadania z producentami sprzętu żeby zaimplementować ten format. Telefony, aparaty fotograficzne, kamery, itp. itd. Bez tego ani rusz z wypłynięciem na szerokie wody.
MitycznyJeż (2015.10.06, 12:34)
Ocena: 6

0%
99% szarych użytkowników jest zadowolonych z formatów które są obecnie obsługiwane i czegoś takiego nie potrzebuje.

Na czymś takim może zależeć np. facebookowi, bo nawet niewielka zmiana w wielkości pliku znacznie odciąży infrastrukturę sieciową.
Master Husky (2015.10.06, 12:34)
Ocena: 6

0%
Mniej więcej co pół roku jest nowy super format kompresji ;)
Aargh (2015.10.06, 13:42)
Ocena: 5

0%
SajlorMun @ 2015.10.06 11:13  Post: 912190
P
Poza tym nie jestem pewien czy zmniejszanie wielkości pliku w dzisiejszych czasach jest istotne, przy dyskach 8TB.

Nowe formaty kompresji mają pomóc w zmniejszeniu obciążenia sieci. Dopiero na drugim miejscu chodzi o zmniejszenie zajmowanego miejsca na dysku.
mirkles (2015.10.06, 14:49)
Ocena: 2

0%
Jak chodzi o formaty plików, to przede wszystkim powinno się zrezygnować z GIFów na rzecz APNG (animowane PNG, które z bliżej nieznanych powodów nadal nie jest zaimplementowane np. w Chrome).

Bardzo obiecujące jest dla mnie BPG, które może być otwierane poprzez bibliotekę javascript w dowolnej przeglądarce: http://bellard.org/bpg/animation.html
taith (2015.10.06, 16:34)
Ocena: 2

0%
Fajno, że jest to inicjatywa otwartoźródłowa, jest nadzieja na rozpowszechnienie.
I jest to tylko kwestią przeglądarek aby to rozpropagowały.
Mnie bardziej interesuje fraktalna generacja obrazu.
Z powodu gogli 3D nastąpiło zapotrzebowanie 90+ klatek w wysokiej rozdzielczości.
Z drugiej strony brak mocy komputerom.
Jest możliwość śledzenia oczu i generowania ostrego obrazu pośrodku, gdy rzeczy bo bokach miały by mniej detali.
Takim sposobem można uzyskać dobrą grafikę generowaną szybko.
Fraktale mogły by być użyteczne, bo im więcej cykli ma obliczenie tym bardziej szczegółowe, co umożliwiało by płynną zmianę szczegółowości tekstur zamiast trzymania 10 wersji tekstury ściany w pamięci.
Borat1 (2015.10.06, 17:49)
Ocena: 0

0%
Żaden otwarty format niewspierany przed duże koncerny, które coś znaczą na rynku nie będzie popularny. Dzisiaj żeby taki format osiągnął popularność musi go promować powiedzmy Adobe z Facebookiem czyli firma produkująca soft graficzny i gigant internetowy.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Skaner wbudowany bezpośrednio w ekran. 0
Monitor z FreeSync i "efektem HDR10". 5
Prosta i niedroga płyta główna. 4
Wydajne i niezbyt drogie nośniki z TLC 3D NAND. 9
Teraz w krwistej czerwieni. MSI szykuje nowe modele kart graficznych Radeon RX serii 500. 14
Szkoda, że tak ważna technologia nie znajdzie się w tej produkcji.  9
Zła wiadomość dla posiadaczy flagowego smartfona LG. 8
Wraca sprawa zamkniętego serwisu MegaUpload. Kim Dotcom nie daje o sobie zapomnieć. 18
Znacznie lepsza kompresja i więcej możliwości. Alliance for Open Media, w skład której wchodzą m.in. 36
Bezpieczeństwo i szybkość na pierwszym miejscu. 45
Firma miała kłamać i zwodzić inwestorów. 69
Szukamy osoby do pracy w laboratorium redakcyjnym. 95
Google zaciska twórcom pętlę. 39
Crackerzy znaleźli sposób na zabezpieczenie. 45
Szybkie układy dla najwydajniejszych kart graficznych. 28
Było bardzo drogo, teraz jest tylko drogo. 14
Skaner wbudowany bezpośrednio w ekran. 0
Szkoda, że tak ważna technologia nie znajdzie się w tej produkcji.  9
Crackerzy znaleźli sposób na zabezpieczenie. 45
Google zaciska twórcom pętlę. 39
Znacznie lepsza kompresja i więcej możliwości. Alliance for Open Media, w skład której wchodzą m.in. 36
Kryptowaluty nie są głównym powodem małej podaży kart. 27
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane