aktualności

Seagate: SSD nigdy nie będą tak opłacalne jak dyski twarde

44
15 września 2015, 02:20 Piotr Gontarczyk

Firma Seagate potwierdziła wcześniejsze plany wprowadzenia do oferty jeszcze w tym roku pierwszych 10-terabajtowych dysków twardych tej marki. Dave Morton, szef działu finansowego w Seagate, w trakcie konferencji Citigroup Global Technology Conference stwierdził, że firma musi odświeżyć swoje serie produktowe i zamierza zrobić to z wykorzystaniem rozwiązań z zapowiedzianych kilka dni temu 2-terabajtowych dysków w formacie 2,5 i o grubości 7 milimetrów.

10-terabajatowe dyski twarde Seagate'a mają wykorzystywać nowe talerze o pojemności 1,66 TB i zagęszczeniu 1,1 terabita na cal kwadratowy. Każdy nowy dysk serii Seagate Archive ma być wyposażony w sześć takich talerzy. Nowe nośniki mają wykorzystywać technikę SMR (Shingled Magnetic Recording). To oznacza, że nie należy oczekiwać od nich bardzo dużych prędkości odczytu i zapisu danych. Seria Archive zresztą przeznaczona jest dla odbiorców, którzy wykorzystują tzw. zimne przechowywanie. Chodzi o dane, które są tak naprawdę archiwizowane i nie ma potrzeby uzyskiwania do nich szybkiego dostępu. Nośniki danych dla zimnego przechowywania nie muszą więc być bardzo wydajne, a przede wszystki pojemne, trwałe i energooszczędne.

Obecnie najbardziej pojemny dysk twardy Seagate Archive ma pojemność 8 TB i jest wyposażony w sześć talerzy o pojemności 1,33 TB każdy. Podobne konstrukcje Seagate ma w seriach Enterprise Capacity, Enterprise NAS oraz Kinetic. Warto zauważyć, że dziś najbardziej pojemny dysk twardy na rynku oferuje HGST, a więc firma należąca od jakiegoś czasu do Western Digital. HGST oferuje 10-terabajtowe dyski wypełnione helem wykorzystujące wspomnianą już technikę SMR. W dyskach HGST mamy po siedem talerzy o pojemności 1,43 TB. Oznacza to upakowanie 0,95 Tb na cal, a więc jest to wartość niższa niż ta, którą oferują najnowsze talerze Seagate'a (1,1 Tb na cal).

Warto zauważyć, że producenci dysków twardych odczuwają coraz większy nacisk ze strony rynku nośników SSD. Jeśli chodzi o Seagate'a to co prawda wciąż nie ma potwierdzenia, że stanie się to w tym roku, ale firma nadal pracuje nad nową techniką produkcji talerzy o nazwie HAMR (Heat-Assisted Recording Technology), która ma pozwolić na lepsze konkurowanie z Toshibą i Samsungiem oraz ich coraz bardziej pojemnymi SSD. Nie należy zapominać o tym, że niedawno SSD przebiły HDD pod względem pojemności.

Dziś najbardziej pojemnym magazynem danych jest nośnik Samsung PM1633a, oparty na technice V-NAND, o pojemności 16 TB. Toshiba natomiast obiecuje, że do 2018 roku nośniki SSD będą osiągać pojemność aż 128 TB. Obecnie więc dyski twarde tracą na znaczeniu jeśli chodzi o pojemność, aczkolwiek Dave Norton z firmy Seagate twierdzi, że nośniki SSD nigdy nie będą w stanie pobić dysków twardych w kwestii ceny gigabajta. Obecnie najprostszy, konsumencki dysk twardy o pojemności 3 TB to koszt 3 centów za każdy gigabajt przestrzeni na pliki. Dla porównania w przypadku taniego modelu 128-gigabajtowego nośnika SSD, każdy gigabajt kosztuje 58 centów. Różnica pozostaje więc wciąż gigantyczna.

Dla wielu odbiorców koroporacyjnych jednakże koszt pojedynczego gigabajta nie ma większego znaczenia. Na pewno jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku konsumentów indywidualnych. Dla zastosowań np. serwerowych najważniejsza jest wydajność, a konkretnie liczba operacji wejścia i wyjścia przy zapisie i odczycie danych (tzw. IOPS). Dodatkowo ważna jest maksymalna przepustowość oraz pobór mocy. Pod tymi względami żaden dysk twardy nie może mierzyć się z SSD. Najmocniejsze dyski twarde z talerzami obracającymi się z prędkością 15 tysięcy obr. na minutę osiągają wydajność maksymalną około 200 IOPS. Nowoczesne, wysokowydajne SSD osiągają nawet milion IOPS. Jak już wspominaliśmy, warunki te nie mają zastosowania w przypadku centr danych, gdzie po prostu dane się przechowuje, a dostęp do nich nie wymaga dużej przepustowości czy przetwarzania dużych ilości operacji wejścia i wyjścia jednocześnie.

Nie należy też zapominać o tym, że dyski twarde nie nadają się do pewnych zastosowań konsumenckich. "Twardziele" nie są stosowane w tabletach, a i bardzo rzadko pojawiają się w tabletach hybrydowych. Im większa jest popularność tych właśnie typów komputerów, tym znaczenie dysków twardych na rynku jest mniejsze. Jedno co rośnie na pewno, to popularność usług chmurowych. To właśnie one od strony konsumentów napędzają rozwój rynku dysków twardych, które może i zaczynają coraz częściej przegrywać z SSD, ale nic nie wskazuje na to aby w ciągu kilku, a może nawet kilkunastu lat miały wybrać się na emeryturę.

Producentom "twardzieli" będzie coraz trudniej rywalizować z nośnikami SSD, ale całkowita przegrana na razie przynajmniej nie wychyla się zza horyzontu. Po stronie SSD silnym argumentem niebawem może stać się nowy typ pamięci Samsunga, a konkretnie 48-warstowe układy V-NAND, które w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań mają być tańsze, a to w przyszłości pozwoli na produkowanie bardziej pojemnych, szybszych i tańszych układów dla nowych nośników SSD. Cena pojedynczego gigabajta to wciąż karta przetargowa producentów dysków twardych, ale pojawiły się już sygnały mogące zwiastować zmianę i w tej kwestii. No ale to na razie tylko pieśń przyszłości.

BluFoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BluFox2015.09.15, 02:47
26#1
Czy były ostatnio opady deszczu i powodzie u Seagate :E
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2015.09.15, 02:54
78#2
Seagate: SSD nigdy nie będą tak opłacalne jak dyski twarde


Właściciel fabryki parafiny: żarówki nigdy nie wyprą świeczek bo są drogie i wszędzie trzeba ciągnąć kable. :E
bossix84Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bossix842015.09.15, 03:26
-6#3
Tam chyba chodzilo o Terabajty w 2018r a nie o Gigabajty o ile sie nie myle (w przypadku SSD) ?
*Konto usunięte*2015.09.15, 06:15
Vega no ruszyłbyś google-a zarówno wd jak i seagate są notowane na giełdzie, masz wszelkie raporty, parę firm robiących SSD również. Porównać wyniki, a zatem opłacalność się da... chyba, że ktoś zmienił Ci tytuł newsa to ok... bo w newsie widać rzecz jasna 'trochę' pracy. To jednak nie wyjaśniasz tezy postawionej na samym początku

Co do newsa poruszyłeś ciekawy temat mnie osobiście zastanawia sens istnienia 15k HDD tych <1TB gdy są SSD (co oferują HDD czego SSD nie)
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2015.09.15, 06:27
15#5
Jesli nie gadają bzdur, to musza mieć od dawna ogarnięte technologie do wytwarzania bardzo pojemnych talerzy. W laptopach dyski twarde na 100% zostaną wyparte przez SSD. Jednak Ci sami użytkownicy laptopów mogą mieć w domu zewnętrzne dyski i tam trzymać rzadziej używane dane, kopie zapasowe itd. Dyski twarde jeszcze przez wiele lat będa mieć się dobrze.
d0m1n0xZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
d0m1n0x2015.09.15, 06:50
'Jak już wspominaliśmy, warunki te nie mają zastosowania w przypadku centr danych, gdzie po prostu dane się przechowuje, a dostęp do nich nie wymaga dużej przepustowości czy przetwarzania dużych ilości operacji wejścia i wyjścia jednocześnie.'

Say again? To te macierze AllFlash to na backup dedykują?
*Konto usunięte*2015.09.15, 07:20
HΛЯPΛGŌN @ 2015.09.15 06:27  Post: 906413
Jesli nie gadają bzdur, to musza mieć od dawna ogarnięte technologie do wytwarzania bardzo pojemnych talerzy. W laptopach dyski twarde na 100% zostaną wyparte przez SSD. Jednak Ci sami użytkownicy laptopów mogą mieć w domu zewnętrzne dyski i tam trzymać rzadziej używane dane, kopie zapasowe itd. Dyski twarde jeszcze przez wiele lat będa mieć się dobrze.

Zauważ, że SSD czyszczą kolejne segmenty HDD. Najpierw 15k nie miały sensu, dziś 10k nie mają, kolejny segment to wydajnych 7,2k aka WD Re/WD blacki.
HDD wciąż mają mocny segment nawet w lapkach -> najtańszych nośników. Choć dla mnie dopłacenie tych 100zł nie stanowi problemu to jednak Ci wciskają wszystko co najtańsze.
Pamiętam 3,5 2TB dyski w cenie 250zł lata temu więc teza o opłacalności jest jak dla mnie słusznie postawiona i z czego schodzić mają...
farfarello25Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
farfarello252015.09.15, 07:52
seagate ma racje - ssd nigdy nie będą tak tanie (w przeliczeniu na $/gb) i to z prostego powodu;
kiedy cena ssd będzie choćby w przybliżeniu podobna do hdd, to hdd od lat nie będzie na rynku... żadna firma nie wytrzyma 99% spadku sprzedaży, poprostu nie będzie sie opłacało utrzymywać fabryk dla tych kilku tysięcy dysków rocznie.
golyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
goly2015.09.15, 08:22
zależy do czego
farfarello25Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
farfarello252015.09.15, 08:58
11#10
goly @ 2015.09.15 08:22  Post: 906425
zależy do czego

niby tak, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty użytkowania i infrastruktury; jeśli będziesz miał do wyboru macierz na 10 dysków (po 128tb) i macierz na 500 dysków hdd (po 20tb) to być może się okazać, że za koszt utrzymania rozwiązania hdd (szafy, switche, klimatyzacja, prąd, upsy, itd) możesz sobie pozwolić na zdublowanie ssd... ale to oczywiście dość daleka przyszłość.
Zaloguj się, by móc komentować
1