aktualności

Microsoft negocjuje przejęcie AMD?

62 14 września 2015, 02:52 Piotr Gontarczyk

Źródła z branży IT twierdzą, że Microsoft prowadzi z AMD bardzo poważne rozmowy na temat przejęcia firmy. Według Fudzilli oba podmioty prowadzą rozmowy już od dłuższego czasu, aczkolwiek na razie nie ma informacji o tym, czy faktycznie do przejęcia dojdzie i jeżeli tak, to kiedy. O tym że Microsoft wykazuje zainteresowanie kupieniem AMD plotki mówiły już w pierwszej połowie bieżącego roku. Tak czy inaczej także niniejszą informację należy traktować ostrożnie i nie wyciągać z niej ostatecznych wniosków.

AMD w ostatnich latach coraz gorzej radzi sobie na rynku mikroprocesorów, systematycznie tracąc rynkowe udziały na rzecz Intela. Sytuacja na rynku kart graficznych wcale nie jest lepsza. W ostatnim kwartale Nvidia osiągnęła w rynku kart graficznych udział na poziomie aż 81%, podczas gdy AMD spadło poniżej progu 20%. Istotną zmianą w funkcjonowaniu AMD jest dopiero co ogłoszone utworzenie Radeon Technologies Group, a więc bytu w pewnym sensie odesparowanego od reszty AMD, choć pozostającego pod nadzorem ciał kierowniczych AMD, w tym Lisy Su.

Jeżeli chodzi o rynek mikroprocesorów, to AMD prawdopodobnie aż do końca przyszłego roku może jedynie walczyć o przetrwanie. Pod koniec 2016 roku rzekomo mają pojawić się pierwsze procesory oparte na nowej architekturze Zen i to właśnie z nimi AMD wiąże duże nadzieje na poprawę swojej sytuacji. Nawet zakładając, że nie dojdzie do żadnych opóźnień, to AMD ma jeszcze ponad rok na to aby utrzymać się na powierzchni. Firma jednak nie ma zbyt dużych zasobów finansowych. Przejęcie interesu może, w najgorszym scenariuszu, być jedynym sposobem na to aby AMD uratować przed odejściem na karty historii. Wspomniany na początku Microsoft ma oczywiście możliwości finansowe aby zainwestować przejmując AMD.

Dlaczego Microsoft w ogóle miałby być zainteresowany kupnem AMD? Przede wszystkim AMD to firma zajmująca się przecież projektowaniem procesorów, a wśród tych są jednostki przeznaczone dla konsol do gier. Zresztą korzysta z nich sam Microsoft - obecnie w konsolach Xbox One znajdują się przecież układy AMD. Przejmując firmę, Microsoft mógłby przyciągnąć do siebie procesy projektowania kolejnych układów, ale niekoniecznie tylko dla konsol. Microsoft sam mógłby projektować procesory dla swoich tabletów serii Surface, ale także miałby punkt wyjścia na smartfony i phablety, o ile udałoby się stworzyć odpowiednie jednostki. Przejęcie AMD przez Microsoft wprowadziłoby ogromne zmiany na rynku, bo "Redmond" stałoby się konkurentem Intela, Nvidii, Apple, a także wszystkich producentów mikroprocesorów.

To jednak nie wszystko, bo jest jeszcze inna informacja, która po ewentualnym potwierdzeniu byłaby już nie ogromną zmianą, a niemalże bombą. Informatorzy Fudzilli donoszą o tym, że także Intel jest zainteresowany przejęciem AMD. Tego typu scenariusz od dawna był wykluczany argumentem odwołującym się do amerykańskich agencji zajmujących się walką z monopolami. Warto mieć na uwadze to, że jeszcze 10 czy tym bardziej 20 lat temu Intel i AMD stanowiły swego rodzaju duopol i przejęcie jednego faktycznie tworzyłoby monopolistycznego giganta. Dziś jednak rynek mikroprocesorów jest zupełnie inny. Dla Intela poważnym rywalem obecnie nie jest już AMD, a Apple, Samsung, Qualcomm oraz inni producenci procesorów opartych na architekturze ARM. Mimo wszystko Intel mógłby mieć problem z przekonaniem amerykańskich władz. Jedynym powodem, dla którego Intel mógłby w ogóle być zainteresowany przejęciem AMD, obecnie wydaje się być tylko dział procesorów grafiki. Przypominamy o tym, że są to niepotwierdzone doniesienia i należy podchodzić do nich z odpowiednio dużym dystansem.

Źródło: Fudzilla, opr. wł.
tomcugZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomcug2015.09.14, 03:06
-16#1
Microsoft negocjuje przejęcie AMD?

Nie sądzę.
unknown_soliderZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
unknown_solider2015.09.14, 03:11
-15#2
Czyli Zen moze uwolnic ukryty potencjal pod windows 11.
OverclockerNoobZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
OverclockerNoob2015.09.14, 04:55
42#3
Jeszcze tylko tego brakuje ...
równie dobrze można zakazać konkurencji,
aby wielkim korporacjom żyło się lepiej..

Wielkie korporacje od jakiegoś czasu zniewalają i podporządkowują sobie każdy aspekt naszego publicznego i prywatnego życia..

Równie przerażające jak bezczelna skala inwigilacji i dezinformacji ..
O ignorancji statystycznego 'obywatela' nawet nie wspominając ..
ButuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Butu2015.09.14, 05:15
-10#4
Ciekawie by wyglądało przejęcie działu graphics radeon przez ıntela
NightBosmanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
NightBosman2015.09.14, 06:02
-2#5
Czyli nasuwają się dwa hipotetyczne następstwa. Koszty produkcji Xboxa spadną bo nie będzie czegoś takiego jak koszty licencji na to combo 'CPU+GPU w 1' oraz drugie będzie takie, że ceny Plejaków wzrosną bo licencja na ww. bebechy zapewne wskutek różnych jakiś estymacji biznesowych wzrośnie :E Zresztą stworzenie działu radeon graphics zdaje się to potwierdzać
max-bitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
max-bit2015.09.14, 06:03
Oznaczało by to koniec AMD ?
Czy na lepsze :) nie sądzę nie chodzi o kase bo MS to ma tego ze palą tym w elektrowniach
Chodzi o głupotę :) która jak wszędzie i zaległą sie w zlemingowanym MS-ie
Dobio by to i tak moco kulejącą firmę ....
Fakt wolał bym aby Grafiki przejął intel a Proce :) no cóż .... kto weżmie proce ?
piwo1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
piwo12015.09.14, 06:12
intel moze byc zainteresowany przejeciem amd tylko dla tego by nie kupil go maly miekki. to oczywiste ze po przejeciu przez microsoft amd, ten skupilby sie na rozwoju systemu pod amd a nie intela. a czym jest procesor x86 bez wsparcia technicznego ze strony oprogramowania? no chyba ze intel i apple z oesem by poszli dalej razem.
jakos to wszystko kosmicznie brzmi.
amd ogarnij sie bo psujesz rynek...
mbe2015.09.14, 06:31
18#8
NightBosman @ 2015.09.14 06:02  Post: 906172
Czyli nasuwają się dwa hipotetyczne następstwa. Koszty produkcji Xboxa spadną bo nie będzie czegoś takiego jak koszty licencji na to combo 'CPU+GPU w 1' oraz drugie będzie takie, że ceny Plejaków wzrosną bo licencja na ww. bebechy zapewne wskutek różnych jakiś estymacji biznesowych wzrośnie :E Zresztą stworzenie działu radeon graphics zdaje się to potwierdzać

Licencja nie wzrosnie dla Sony bo zapewne mają podpisaną umowę długo terminową. Która w razie fuzji cały czas będzie aktualna.
daerraghZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
daerragh2015.09.14, 06:54
-18#9
100x lepiej MS niz mialby to byc Samsung. Znajac Samsunga, to po przejeciu AMD mieli bysmy pierwsze DLC z procesorami :P (To tak pol zartem pol serio). MS tez juz jest inna firma niz pare lat temu. Po zmianie CEO ich strategia sie mocno zmienila (z porzadnej firmy na gorsza dla konsumentow). Patrz Win10. Maksymalizacja zyskow przez dojenie klienta roznymi metodami sie zaczyna itp. Czy np. Office 360 w abonamencie. Nie ma juz tak latwo, ze raz kupisz i twoje... Oprogramowanie nakierunkowane na zarabianie; juz nie oprogramowanie dla uzytkownika. MS przestaje sie interesowac tym co nam sie podoba.

Tylko MS zadnych FABow nie ma i to jest minus wzgledem Samsunga...
qwerty666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
qwerty6662015.09.14, 07:03
21#10
nic bardziej głupiego nikt nie mógł wymyślić w AMD!!!Scenariusz apokalipsy wśród produkcji procesorów.
Zaloguj się, by móc komentować
1