aktualności

Apple, Google, Intel i Adobe zapłacą swoim pracownikom łącznie 415 mln USD odszkodowania

13
9 września 2015, 10:55 Adam Szymański

W 2011 roku do sądu w Kalifornii trafił pozew zbiorowy, w którym ponad 64 000 pracowników firm Apple, Google, Intel i Adobe domagało się odszkodowania za zmowę pensyjną zawartą przez swoich pracodawców. Według oskarżycieli, największe przedsiębiorstwa z Doliny Krzemowej ustalały między sobą wysokość płac i porozumiały się w w sprawie niepodkradania sobie najlepszych osób. Wszystko to działało na niekorzyść pracowników.

Według informacji, które wyszły na jaw podczas procesu, cały proceder rozpoczął się w 2006 roku i został zainicjowany przez Steve'a Jobsa. Zmarły szef Apple postanowił dojść do porozumienia z firmą Google, ponieważ był rozgoryczony tym, że wielu zdolnych pracowników przeszło pod skrzydła konkurenta, który zaoferował im lepsze warunki. W związku z tym postanowiono zawiązać zmowę ograniczającą przepływ osób i standaryzującą wysokość wynagrodzeń. W późniejszym czasie do Apple i Google dołączył również Intel i Adobe, a nieuczciwe praktyki miały trwać aż do 2009 roku.

Gdy sprawa wyszła na jaw, ponad 64 tysiące pracowników wymienionych firm złożyło przeciwko nim pozew zbiorowy, w którym domagano się łącznego odszkodowania w wysokości 3 miliardów dolarów (około 46 tysięcy USD na osobę). Oczywiście oskarżeni nie byli skłonni zapłacić, dlatego zaproponowali ugodę opiewającą łącznie na 325 milionów dolarów (5 tysięcy USD na osobę) oraz obiecali, że już nigdy nie będą stosować tego typu praktyk. Jednakże poszkodowani nie przystali na tę propozycję, więc proces ciągnął się dość długo i dopiero kilka dni temu zapadł ostateczny werdykt. Według wyroku sędzi Lucy Koh, dowody przedstawione w sprawie jednoznacznie potwierdzały winę oskarżonych, ale proponowana przez oskarżycieli wysokość odszkodowania była znacznie zawyżona i ostatecznie zarządzono wypłatę zadośćuczynienia opiewającego łącznie na 415 milionów dolarów (około 6400 USD na osobę).

Spisek Apple, Adobe, Google i Intela w sprawie pracowników

Źródło: ZDNet
mfukerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mfuker2015.09.09, 11:01
28#1
A ile jeszcze nie wiemy co sie dzieje za naszymi plecami.
AlwaysSecondZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
AlwaysSecond2015.09.09, 11:15
16#2
Bogatemu wszystko wolno bo sądy i tak pójdą im na rękę. Paranoja...
actchrisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
actchris2015.09.09, 11:15
11#3
W PL to normalne i jakoś nikt o tym ie mówi.
zlyczlowiekatakujeznienackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zlyczlowiekatakujeznienack2015.09.09, 11:17
14#4
backdoory też wymieniają miedzy sobą :E
SławekplZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sławekpl2015.09.09, 11:25
23#5
czyli dostali ochłapy, za 2 tysiące rocznie więcej nikt od razu nie zmienia firmy, zwykle są to wyższe kwoty 5-10 tyś. powinni dostać po 15 tyś. przynajmniej na łepka, na biedne firmy nie trafiło
dzięki zmowie zyskali na pewno kilkanaście razy więcej
świętej pamięci koleś potrafił odchodzącym wystawić wilczy bilet i dopilnować aby nikt takiej osoby więcej nie zatrudnił w branży, w zamian za kontakty czy cokolwiek, fajfoniarze mają go za świętoszka a prawda jest zupełnie inna
edit
o zmarłych nie powinno się mówić źle ale koleś wpłynął swoim postępowaniem na cały rynek, pamiętam jak gugiel z kilkoma firmami się prześcigali w projektowaniu przyjaznych stanowisk pracy, od kilkunastu lat słyszał ktoś o jakimś projekcie dla pracowników w sektorze IT?
ja nie pamiętam, może mi umkło albo były to jakieś bzdury nie warte zapamiętania
także to nie tylko płace ale i traktowanie pracowników już nie jak partnerów dzięki którym firma zwiększa dochody a jak wyrobników którzy mają robić swoje i się nie odzywać :mad2:
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2015.09.09, 11:27
Wszystko zrobią, żeby zysk był, a ludzie gotowi się całkiem upodlić dla tych kilku cyfr na kontach. Ktoś zachodzi w głowę dlaczego takie haniebne mechanizmy uruchamiają, a to właśnie system tak pogania. Jak jesteś syty to leniwy, a jak głodny to chciwy, bo guru taką filozofię wyznaje to musisz chodzić głodny i studenta nająć za groszę niech żyje obietnicami o 'kiedyś' i 2 tysie brutto po studiach.
C-traxxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
C-traxx2015.09.09, 11:34
24#7
Steve Jobs znowu mnie nie zawiodl i pokazal nawet po smierci jakim byl szmaciarzem a nie jakims wizjonerem. Obroncy wizjonera znowu bede cicho siedziec bo przeciez on taki fajny byl i wogole. Psychol i tyle.
Kriss_HietalaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kriss_Hietala2015.09.09, 12:01
-4#8
C-traxx @ 2015.09.09 11:34  Post: 904918
Steve Jobs znowu mnie nie zawiodl i pokazal nawet po smierci jakim byl szmaciarzem a nie jakims wizjonerem. Obroncy wizjonera znowu bede cicho siedziec bo przeciez on taki fajny byl i wogole. Psychol i tyle.

Steve był zajebisty. Ok by nawet nasz ZUS podniósł
jma2015.09.09, 12:04
Ostatnio właśnie z żoną rozmawiałem na temat tych 'wizjonerów' biznesowych, że to zwykli oszuści, złodzieje, cwaniacy i chciwcy. Ich wizjonerstwo polega na wykorzystywaniu - a czasami wręcz na kradzeniu - pomysłów innych ludzi, którzy są uczciwi lub prości i nie chcą postępować w taki sam bezduszny sposób jak oni, więc sobie odpuszczają. Jak nie ma za bardzo kogo wykorzystać to pozostaje jeszcze idiotyczne amerykańskie (i nie tylko) prawo patentowe używane tylko i wyłącznie do cwanego wyciągania nie swoich pieniędzy.

A potem wychodzi jeden z drugim na estradę i poucza innych jak się jest wizjonerem i jak robi się biznes. No wiadomo jak: łapiesz genialnego naiwniaka, wyciągasz pomysły, patentujesz na siebie, idiotę wywalasz na śmietnik, szukasz kolejnego naiwniaka.
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2015.09.09, 12:08
-5#10
C-traxx @ 2015.09.09 11:34  Post: 904918
Steve Jobs znowu mnie nie zawiodl i pokazal nawet po smierci jakim byl szmaciarzem a nie jakims wizjonerem. Obroncy wizjonera znowu bede cicho siedziec bo przeciez on taki fajny byl i wogole. Psychol i tyle.

Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Jobs był wizjonerem kreacji produktu i marketingu, bycie psycholem nijak w tym nie przeszkadza przecież bo to rozdzielne dziedziny.

Swoją drogą odszkodowanie śmiechu warte. Firmy na przestrzeni lat zarobiły na tym kilkudziesięciokrotnie więcej pewnie....

To jak karać kradzież dziesięciu koła tysiaczkiem grzywny :P...

Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1