aktualności

AMD Carrizo na Hot Chips 2015

19
27 sierpnia 2015, 02:39 Piotr Gontarczyk

W czerwcu na targach Computex 2015 firma AMD zapowiedziała szóstą generację układów APU o nazwie kodowej Carrizo. Wtedy przedstawiciele AMD przedstawili niektóre szczegóły dotyczące kwestii technicznych, ale teraz w trakcie prezentacji Hot Chips 2015 ujawniono nowe informacje.

Zacznijmy od tego, że AMD Carrizo to układy produkowane w wymiarze technologicznym 28 nanometrów, w obudowach FP4. Procesor Carrizo ma być wyposażony w cztery rdzenie x86 o nazwie Excavator, 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, zintegrowany GPU oparty na architekturze GCN trzeciej generacji, wyposażony w osiem jednostek obliczeniowych, na które złoży się 512 procesorów strumieniowych. Carrizo wyposażono też w dwukanałowy kontroler pamięci RAM typu DDR3-2133 i zaprojektowano tak aby spełniał wymogi specyfikacji HSA 1.0. Jako że ma to być jednostka SoC (System-on-a-Chip), to Carrizo ma zintegrowany nie tylko mostek północny, ale także południowy oraz kilka innych elementów, którymi zajmiemy się później.

AMD A8-7650K – test odświeżonego i odblokowanego APU Kaveri

Z najnowszej prezentacji AMD wynika, że Carrizo zapewnić ma wzrost wydajności IPC na poziomie od 5 do 15%, a więc w tej kwestii nie będzie dużego zaskoczenia, zwłaszcza że także Intel wraz z układami Broadwell skupił się przede wszystkim na sprawności energetycznej, zapewniając też nieduże wzrosty IPC. Intel jednak zrobił to przede wszystkim poprzez przejście na litografię 14-nanometrową. AMD natomiast wciąż pozostaje na poziomie 28 nanometrów (BHD - Bulk High Density), ale firmie udało się przeprojektować jednostkę tak aby względem Kaveri na tej samej powierzchni upakować o blisko 30% więcej tranzystorów. Ostatecznie Carrizo to układ składający z 3,1 miliarda tranzystorów pobierający o 40% mniej energii i zajmujący powierzchnię o 23% mniejszą niż jego poprzednik.

AMD swoje układy APU przedstawia jako zawierające "rdzenie obliczeniowe". Carrizo ma ich dwanaście, aczkolwiek komputerowi entuzjaści wiedzą, że przynajmniej dla formalności trzeba rozbić ją na dwie części. Nowa generacja APU firmy AMD może mieć zatem do czterech rdzeni Excavator (CPU) oraz osiem jednostek obliczeniowych GCN (GPU, 64 procesory strumieniowe na jednostkę). AMD podkreśla to, że w przypadku kodowania wideo do strumienia H.265, Carrizo osiąga 3,5-krotnie lepszy wynik czasowy niż Kaveri, podczas gdy nowa architektura sprawia, że pobór energii w takim zadaniu jest mniejszy o 20%. Nowy SoC firmy AMD pozwala do opartej na nim platformy podłączyć maksymalnie trzy wyświetlacze o rozdzielczości 4K. AMD nie zapomniało też o wyspecjalizowanym koprocesorze, który odpowiada za rozwiązania związane z zabezpieczeniami.

  

Rdzenie Excavator względem poprzedników to ulepszona, większa pamięć podręczna o zmniejszonych opóźnieniach. Ponadto w nowej architekturze ulepszono przewidywanie skoków i powiększono o połowę jego bufor, który teraz może pomieścić 768 wpisów (wcześniej 512). Jeśli chodzi o nowe zestawy instrukcji to w Carrizo mamy AVX2, MOVBE, SMEP, BMI1/2. AMD zadbało też o usprawnienia energetyczne, a więc m.in. ulepszenie mechanizmów odcinania nieużywanych elementów Carrizo, a także sprawniejsze zarządzanie napięciami zasilania, w zależności od stopnia obciążenia poszczególnych jednostek. Obecnie wszystko wskazuje na to, że największych wzrostów wydajności IPC powinniśmy spodziewać się po jednostkach z TDP 15-watowym. W ich przypadku zegary mogą zostać zwiększone o 25 do 45% względem poprzedniej generacji, zwiększając przy tym IPC o około 10%.

  

Krzemowy rdzeń Carrizo ma powierzchnię 250,04 mm2. Dla porównania wykorzystujący ten sam proces produkcyjny rdzeń Kaveri ma powierzchnię 245 mm2. Jak już wspominaliśmy, Carrizo składa się z 3,1 miliarda tranzystorów. Kaveri ma znacznie mniej - 2,41 miliarda. Jak AMD zdołało znacząco zwiększyć liczbę tranzystorów, uzyskać zauważalnie lepszą wydajność, poprawić sprawność energetyczną, nie zwiększając zbytnio rdzenia krzemowego? Przeprojektowanie architektury sprawiło, że pojedynczy rdzeń Excavator jest mniejszy niż jego poprzednik - Steamroller. Jeden rdzeń Excavator zajmuje powierzechnię zaledwie 14,48 mm2 i składa się ze 102 milionów tranzystorów. Z drugiej strony dwukrotnie zwiększono pojemność pamięci podręcznej pierwszego poziomu - każdy rdzeń Excavator ma do swojej dyspozycji 32 kB (16 kB w Steamrollerze). Cała jednostka CPU w krzemowym rdzeniu składa się z 690 milionów tranzystorów.

Kolejnym przystankiem w APU Carrizo jest oczywiście zintegrowany procesor grafiki. Jednostka GPU w Carrizo oparta jest na architekturze GCN trzeciej generacji. GPU w Carrizo ma do swojej dyspozycji 512 kB pamięci podręcznej drugiego poziomu i zapewnia moc obliczeniową na poziomie 819 GFLOPS. Nowa jednostka zapewnia m.in. obsługę interfejsu programowania DirectX 12, ulepszone mechanizmy teselacji, bezstratną kompresję koloru czy usprawniony zestaw instrukcji ISA. Technika kompresji kolorów ma zmniejszać obciążenie podsystemu pamięci graficznej (w tym przypadku systemowej). W idealnym scenariuszu pozwala ona zmniejszyć obciążenie interfejsu RAM nawet o 40%. W GPU zastosowano też rozwiązania znane z układów Tonga, które mają pozwolić na niezależne kontrolowanie napięć oraz zegarów taktujących zależnie od obciążenia ze strony aplikacji (np. gry).

Jak już pisaliśmy wcześniej, Carrizo to jednostka SoC (System-on-a-Chip). Dla AMD jest to pierwszy APU, który całkowicie eliminuje konieczność stosowania zewnętrznego mostka południowego. W przypadku mobilnych procesorów Kaveri producenci komputerów muszą stosować na płytach głównych dodatkowe układy FCH o nazwie Bolton. W Carrizo cała zawartość takiego Boltona znajduje się w jednym rdzeniu, obok CPU, GPU i pozostałych jednostek. Oznacza to, że Carrizo zawiera m.in. kontrolery interfejsów wyjść obrazu, dźwięku, PCI Express, Serial ATA, USB, SD, UART/12C, CLCKGen, i inne. Dla dedykowanej karty graficznej przewidziano interfejs PCI Express 3.0 x8, który w przypadku laptopa powinien być w pełni wystarczający, tak jak ma to miejsce w wielu komputerach przenośnych obecnie. Zintegrowany FCH zapewnia połączenie dla maksymalnie czterech portów USB 3.0 i czterech USB 2.0 oraz dwóch portów Serial ATA 6 Gb/s.

Jaki komputer do gier? Do biura i domu? Polecane zestawy komputerowe

Źródło: Wccftech, AMD
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2015.08.27, 03:45
15#1
Go go go AMD, mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości będę mógł wymienić swojego 2600k na szybszy i bardziej oszczędny procesor AMD. Ot, choćby po to aby inte nie czuł się zbyt pewnie.

Ciekaw jestwm wydajności implementacji sata w tym procku, wiadomo jak to jest w obecnych chipsetach. Trochę martwi że pcie dla grafiki dedykowanej to tylko x8.


Jak AMD zdołało znacząco zwiększyć liczbę tranzystorów, uzyskać zauważalnie lepszą wydajność, poprawić sprawność energetyczną, nie zwiększając zbytnio rdzenia krzemowego? Przeprojektowanie architektury sprawiło, że pojedynczy rdzeń Excavator jest mniejszy niż jego poprzednik - Steamroller.


Jak? Przestali się widocznie wysługiwać zautomatyzowanymi algorytmami do projektowania poszczególnych obwodów i zatrudnili człowieka który zrobił to porządnie i ręcznie. Ludzi którzy dopuścili do odejścia ekipy projektującej niegdysiejsze athlony powinni rozstrzelać za sabotaż. :EBTW Vega, sporo błędów w tych Twoich nocnych newsach, co gorsza nie zawsze są poprawiane mimo zgłaszania, np. w tym:

do opartej na nim platformie > platformy

i powiększony o połowę > powiększono

a także sprawniej zarządzać > sprawniejsze zarządzanie

Kolejnym przystanek > kolejnym przystankiem


Może lepiej z publikacją czekaj do rana aż będziesz miał możliwość przeczytać to jeszcze raz? :E


4evolutionZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
4evolution2015.08.27, 04:05
=-Mav-= @ 2015.08.27 03:45  Post: 901305
Go go go AMD, mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości będę mógł wymienić swojego 2600k na szybszy i bardziej oszczędny procesor AMD. Ot, choćby po to aby inte nie czuł się zbyt pewnie.


Intel ma się poczuć niepewnie bo zmienisz procesor na AMD? Intel niezbyt pewnie mógłby się chyba raczej poczuć tylko jeśli AMD zrobi dobry procesor, a nie jak jeden człowiek na 7 miliardów kupi procka konkurencji ;D
Pazura7Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pazura72015.08.27, 08:16

Intel ma się poczuć niepewnie bo zmienisz procesor na AMD? Intel niezbyt pewnie mógłby się chyba raczej poczuć tylko jeśli AMD zrobi dobry procesor, a nie jak jeden człowiek na 7 miliardów kupi procka konkurencji ;D


Przeczytaj jeszcze raz.
MitycznyJeżZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MitycznyJeż2015.08.27, 08:32
Oczywiście 'uczciwe' lobby intela zadba o to, by na rynku kompletnie nie było sensownego sprzętu wyposażonego w te procesory. Mobilne kaveri miało premierę ponad roku temu, a ile laptopów (i jakie) można z nimi dostać każdy widzi.
SławekplZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sławekpl2015.08.27, 08:32
10#5
teraz poproszę ten procek na małej płytce np. IXT albo jakimś odpowiedniku NUC :)
tyko znając tą firmę nie wpadną na to aby dać coś takiego, może jakiś producent płyt o czymś takim pomyśli
przecież to wręcz idealnie się nadaje do HTPC (sprzętowe dekodery 4k) :mad2:
lapków z tym będzie jak na lekarstwo, normalka ...
*Konto usunięte*2015.08.27, 08:42
-5#6
MitycznyJeż @ 2015.08.27 08:32  Post: 901328
Oczywiście 'uczciwe' lobby intela zadba o to, by na rynku kompletnie nie było sensownego sprzętu wyposażonego w te procesory. Mobilne kaveri miało premierę ponad roku temu, a ile laptopów (i jakie) można z nimi dostać każdy widzi.


No tak, wszak lepiej pchać do sprzętu mobilnego, czyli tam gdzie liczy się wydajność per watt, sprzęt który zeżre baterię w oka mgnieniu. Przecież lapka kupuje się po to, żeby cały czas pracowal na zasilaczu, co nie ? Ot taka polska logika myślenia... :lol2:
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122015.08.27, 08:46
Sławekpl @ 2015.08.27 08:32  Post: 901329
teraz poproszę ten procek na małej płytce np. IXT albo jakimś odpowiedniku NUC :)
tyko znając tą firmę nie wpadną na to aby dać coś takiego, może jakiś producent płyt o czymś takim pomyśli
przecież to wręcz idealnie się nadaje do HTPC (sprzętowe dekodery 4k) :mad2:
lapków z tym będzie jak na lekarstwo, normalka ...

Jest szansa na APU na Excavatorze na FM2+. Również jestem zdania, że gdyby Zotac abo inni producenci NUCów albo HTPC zainteresowali się Carizzo i poszli własnie w sprzętowe dekodowanie 4k to zainteresowanie by było. Tylko potrzeba do tego dobrych chęci producentów...
mbe2015.08.27, 08:53
decorator12 @ 2015.08.27 08:46  Post: 901339
Sławekpl @ 2015.08.27 08:32  Post: 901329
teraz poproszę ten procek na małej płytce np. IXT albo jakimś odpowiedniku NUC :)
tyko znając tą firmę nie wpadną na to aby dać coś takiego, może jakiś producent płyt o czymś takim pomyśli
przecież to wręcz idealnie się nadaje do HTPC (sprzętowe dekodery 4k) :mad2:
lapków z tym będzie jak na lekarstwo, normalka ...

Jest szansa na APU na Excavatorze na FM2+. Również jestem zdania, że gdyby Zotac abo inni producenci NUCów albo HTPC zainteresowali się Carizzo i poszli własnie w sprzętowe dekodowanie 4k to zainteresowanie by było. Tylko potrzeba do tego dobrych chęci producentów...

Nie ma szans na carrizo w desktopie chyba że na AM1 bo carrizo to SoC.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2015.08.27, 09:54
Gdzie jest zen, gdzie jest zen..kończcie z modułami..
Vito ScalettaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vito Scaletta2015.08.27, 10:04
-9#10
http://wccftech.com/amd-radeon-r9-nano-unl...faster-gtx-980/ :D dziękuje dobranoc, 649$ w polsce pewnie z 3k pln minimum będzie jak zwykle konkurent dla samego siebie.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1