aktualności

Wikipedia zablokowała klientom Neostrady możliwość edycji artykułów bez rejestracji

33
18 sierpnia 2015, 08:18 Adam Szymański

Wikipedia to najpopularniejsza encyklopedia internetowa, za której tworzenie odpowiada społeczność użytkowników. Dzięki temu zawiera ona ogromną liczbę haseł, ale równocześnie jest narażona na szkodliwe działanie niektórych internautów, którzy zamieszczają fałszywe definicje i błędne opisy danych wydarzeń. Zazwyczaj do rozwiązania tego problemu służą moderatorzy, ale czasem Wikimedia ucieka się również do bardziej drastycznych środków.

Tak właśnie niedawno się stało, ponieważ twórcy Wikipedii poinformowali o nałożeniu blokady na wszystkich użytkowników Neostrady należącej do Orange. Dokładnie 524 228 adresów IP zostało zablokowanych na rok. Nie oznacza to jednak, że osoby te nie mogą korzystać z encyklopedii, gdyż ban dotyczy jedynie możliwości edytowania artykułów bez wcześniejszego zalogowania się. Chodzi tu o wszystkie wersje językowe serwisu. Jeżeli jednak ktoś już wcześniej założył konto, wciąż ma możliwość tworzenia własnych wpisów.

Informacja o blokadzie została podana poprzez oficjalnego bloga twórców, którzy uzasadniają tak drastyczną decyzję długotrwałymi wandalizmami, polegającymi na niszczeniu i kasowaniu artykułów encyklopedycznych, dodawaniu nieprawdziwych informacji, trollowaniu i obrażaniu innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich, gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych, a nawet groźbami karalnymi wycelowanymi w bohaterów niektórych wpisów. Zanim zdecydowano się nałożyć blokadę na wszystkich użytkowników Neostrady Wikipedia mailowo prosiła Orange o interwencję w tej sprawie i wpłynięcie na pojedynczych użytkowników. Niestety mimo precyzyjnych danych na temat wandali, prośby te pozostały bez odpowiedzi.

W związku z tym Wikimedia zastosowała odpowiedzialność zbiorową, która wydała się fundacji jedynym możliwym rozwiązaniem tej sytuacji. Niestety równocześnie działanie to jest dość krzywdzące dla niewinnych osób, zwłaszcza że rzecznik prasowy Wikimedia Polska, Krzysztof Machocki, sam poinformował, iż chodziło głównie o tylko jedną osobę. Podobno niszczyła ona artykuły Wikipedii od ponad pięciu lat poprzez dopisywanie do nich haseł w rodzaju "heil Hitler" i "Żydzi do gazu" lub groźby typu "wiem gdzie mieszkasz, znajdę cię i zaj…" w przypadku informacji o wciąż żyjących osobach. Zazwyczaj jednak zmiany były wyłapywane przez moderatorów, więc nigdy nie zostały upublicznione, ale fundacja chce mieć pewność, że nie wydarzy się to w przyszłości.

Jak już wspomnieliśmy, blokada dotyczy jedynie edytowania artykułów bez założonego konta. Gdyby ktoś jednak chciał aktywnie uczestniczyć w tworzeniu Wikipedii, wciąż ma możliwość zarejestrowania się w serwisie. W tym celu należy nawiązać kontakt z dowolnym z administratorów, bądź przesłać maila z prośbą o utworzenie konta na specjalny adres info-ban-pl@wikimedia.org. Dodatkowo Wikipedia zachęca, aby użytkownicy przeciwni blokadzie kontaktowali się w tej sprawie z Orange, bo może wtedy operator w końcu zareaguje. Warto również dodać, że podobna blokada miała miejsce już wcześniej, ponieważ w lipcu 2012 roku Wikipedia zablokowała wszystkie adresy klientów mobilnych Orange i Play.

 
 

 

Stanowisko Orange Polska

Sprawa jest nam znana – współpracujemy z Wikimedia i każdorazowo po otrzymaniu zgłoszenia o tego rodzaju nadużyciach prowadzimy działania wyjaśniające oraz informujemy o nich zgłaszającego. Tak było również w tym przypadku.

Przypuszczamy, że za opisywanymi działaniami stoi internauta, który już w przeszłości podejrzewany był o dokonywanie hejterskich wpisów. Były jednak dokonywane bez rejestracji, co niestety Wikipedia umożliwia, a w postępowaniu wyjaśniającym internauta ów zaprzeczał, iż był ich autorem. To znacząco zmniejsza możliwości naszych działań.

Jesteśmy zdziwieni postawą Wikimedia, polegającą na zastosowaniu odpowiedzialności zbiorowej za działania jednego internauty. Powinny one zostać zgłoszone do odpowiednich organów takich jak policja czy prokuratura, co wielokrotnie rekomendowaliśmy. Bardzo poważnie traktujemy kwestię bezpieczeństwa, jednak pod tym pojęciem rozumiemy także ochronę danych naszych klientów. Nie możemy wydawać wyroków za sądy. Niestety, ukrycie swojego prawdziwego IP czy też tożsamości w internecie jest możliwe i dość proste, dlatego blokada nałożona przez Wikipedię niestety nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Właściwym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie w ten problem organów ścigania.

Jednocześnie podkreślamy, że pomimo blokady, użytkownicy Neostrady nadal mogą korzystać z Wikipedii i ją edytować – edycja jest możliwa po zalogowaniu, blokada uniemożliwia wyłącznie anonimową edycję, bez logowania.

Źródło: Wikimedia
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2015.08.18, 08:28
45#1
Prawidłowo. Może Orange w końcu zacznie coś robić z tymi oszołomami.
SosniastyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sosniasty2015.08.18, 08:34
34#2
Serio? Orange? Moim zdaniem najgorsza firma w kraju oferująca usługi sieciowe. Nie potrafią zrobić niczego jak należy. Tylko reklamy mają fajne.
HoZarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HoZar2015.08.18, 08:40
35#3
'Wikipedia mailowo prosiła Orange o interwencję w tej sprawie /.../, prośby te pozostały bez odpowiedzi.'

czemu jakoś mnie nie dziwi że orange olało petenta ?
tybet2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tybet22015.08.18, 08:41
-6#4
Z tytułem dowaliliście :/
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2015.08.18, 08:45
13#5
'Wikipedia zablokowała klientów Neostrady'
wincyj onetu..
KamiKAzeDBCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KamiKAzeDBC2015.08.18, 08:58
29#6
Dzieci neostrady widzę dalej w sile xD
PiotrexPZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PiotrexP2015.08.18, 09:26
26#7
Jako użytkownika (z konieczności niestety) usługi od tego operatora bardziej niż blokowanie Wikipedii interesuje mnie kiedy cały ruch do youtube przestanie być routowany przez Frankfurt. Co, Orange? Nadal jedziecie na tej darmowej bramce do GGC, co? Nadal nie chce się zapłacić za dobry punkt styku u nas w Polsce? Żydzimy?
Boris_DimeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Boris_Dime2015.08.18, 09:47
10#8
Sosniasty @ 2015.08.18 08:34  Post: 898577
Serio? Orange? Moim zdaniem najgorsza firma w kraju oferująca usługi sieciowe. Nie potrafią zrobić niczego jak należy. Tylko reklamy mają fajne.

Piać peanów nt. orange nie mam zamiaru, ale z doświadczenia już wolę ich niż netię...
...tak to parszywie się składa niestety jak nie ma alternatyw.
MProZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MPro2015.08.18, 10:04
Neews dnia :D Śmiechłem ostro i soczyście jak to przeczytałem :D
Dako88Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dako882015.08.18, 10:45
Sosniasty @ 2015.08.18 08:34  Post: 898577
Serio? Orange? Moim zdaniem najgorsza firma w kraju oferująca usługi sieciowe. Nie potrafią zrobić niczego jak należy. Tylko reklamy mają fajne.

Teraz odwieczny dylemat: dać plus, czy minus jak zgadzam się tylko z połową komentarza? :)

Moim zdaniem reklamy Orange są żałosne i skierowane to przedszkolaków, nie widzę w nich niczego 'fajnego'.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1