aktualności

Allwinner i RockChip połączą siły?

4 27 lipca 2015, 04:13 Piotr Gontarczyk

Alwinner Technology to firma znana przede wszystkim z bardzo tanich układów SoC (System-on-a-Chip) przeznaczonych dla najtańszych smartfonów i tabletów. Istnieje możliwość, że Allwinner stanie się dużym podmiotem na tym rynku, a to za sprawą potencjalnego połączenia się z firmą RockChip Electronics. Może do tego dojść dzięki pieniądzom od chińskiego rządu.

W ubiegłym roku władze Chin ogłosiły, że chcą zainwestować równowartość aż 147 miliardów euro w rozwój krajowego, w pełni samowystarczalnego sektora rynku układów scalonych i osiągnąć to w ciągu pięciu do dziesięciu lat. Wydzielone pieniądze mają być przeznaczone na różne projekty badawcze, rozwój, projekty edukacyjne, a także na budowę najwyższej klasy linii produkcyjnych układów scalonych. W budżecie przewidziano też przejmowanie różnych firm oraz konsolidację całego rynku.

Jednym z elementów długofalowego planu jest wzmocnienie krajowych podmiotów działających na rynku układów scalonych. Ma on polegać na finansowym wspieraniu wybranych firm. Jednym z podmiotów, który według Digitmesa ma otrzymać rządowe wsparcie jest chiński Allwinner. Warto zaznaczyć, że firma jeszcze nie ogłosiła swoich planów związanych z tym, że zainwestuje w nią chiński rząd. Jednakże źródła twierdzą, że Allwinner chce zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku i dokonać "strategicznych przejęć podmiotów lokalnych oraz zagranicznych". Obecnie często pojawia się pogłoska o tym, że Allwinner chce połączyć się z firmą Rockchip i wspólnie stworzyć nowy, tak naprawdę rządowy podmiot.

Allwinner i Rockchip są pod pewnymi względami firmami bardzo podobnymi. Przede wszystkim obie kierują swoje produkty do sektorów niskobudżetowych urządzeń. Obie zatrudniają po około 500 osób. Podmiot który miałby powstać miałby być znacznie lepszy niż każda z firm, które obecnie działają samodzielnie. Oczywiście potrzeba będzie sporo czasu na to aby nowo utworzony podmiot mógłby zacząć wykorzystywać swoje nowe możliwości i faktycznie stać się konkurencyjnym bytem. Nawet jeśli wszyscy pracownicy zachowają pracę, to łącznie nowa firma miałaby około 1000 pracowników. Warto zauważyć, że przykładowo Apple samych inżynierów ma około 3000.

Nowy podmiot, który powstałby z połączenia Allwinnera i Rockchipa ma między innymi zająć się układami dla urządzeń ubieralnych oraz nowego segmentu rynku IoT (Internet-of-Things). Na razie nie wiadomo czy miałby on konkurować z innymi, chińskimi firmami z branży układów scalonych, czy może skupi się on na konkretnym segmencie rynku. W ubiegłym roku chiński rząd zainwestował w firmę Spreadtrum Communicatios, która później połączyła się z RDA Microelectronics. W Wyniku tego powstał duży, chiński dostawca układów SoC (System-on-a-Chip) dla smartfonów, tabletów oraz telewizorów. Trzeba pamiętać też o tym, że RockChip współpracuje z Intelem i nie wiadomo jak połączenie tej firmy z Allwinnerem wpłynie na ich partnerów biznesowych.

Kreowanie dużych firm, które zajmują się projektowaniem i produkcją układów scalonych, wydaje się mieć spory potencjał. Jest to też dobra metoda na zapewnienie im możliwości realnego konkurowania z innymi firmami, zarówno lokalnymi, jak i działającymi na całym świecie.

BluFoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BluFox2015.07.27, 08:54
-5#1
Następuje walka z konkurencją,
ZIB2000Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZIB20002015.07.27, 20:39
i tak działa komuna - ale zarządzana dla ludzi a nie przez złodziei

zresztą konsolidacja im na ręke bo troszku im giełda siadła
PlumZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Plum2015.07.27, 21:43
-1#3
Marnie to się skończy, indolencja i bezwład decyzyjny urzędników państwowych szybko rozłoży obie te firmy ktore dzialają na bardzo konkurencyjnym i zmiennym rynku międzynarodowym (a nie wewnątrz chińskim jak sądzą niektorzy).
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2015.07.27, 22:57
Mam komputerek Olinuxino A20 LIME2 z procesorem Allwinner A20.
Procesor jest dość słaby, nie ma sensu włączać Full HD w Androidzie 4.2.2, optymalne jest HD Ready (720p). Co do gier to tnie się nawet Angry Birds Go.
Urządzenie znacznie lepiej działa w Full HD pod Debianem Wheezy
Moim zdaniem taki linuxowy komputerek ma sens jeśli ktoś potrzebuje np. bezpiecznej przeglądarki do bankowości internetowej.

Olimex zapowiada nową wersję urządzenia, z czterordzeniowym Allwinnerem pinowo kompatybilnym z A20.
https://olimex.wordpress.com/2015/07/09/al...th-a10-and-a20/
A33-OLinuXino (Quad Cortex-A7) now is complete and on prototype stage, still had no time to check if Linux-Sunxi community have Linux for A33 and at what stage it is.
Now we route H3-OLinuXino (with Quad Cortex-A7 and which have Ethernet and HDMI) and A64-OLinuXino (with Quad Cortex-A53, HDMI, Camera, MIPI/LVDS/RGB, Gigabit Ethernet).
Zaloguj się, by móc komentować
1