aktualności

Windows 10 bez synchronizacji Startu i aplikacji

7
27 lipca 2015, 03:35 Piotr Gontarczyk

Microsoft zakończył już prace nad systemem operacyjnym Windows 10, który oficjalnie na rynku zadebiutować ma już za dwa dni. Firma twierdzi, że pracując nad nowym wydaniem stworzyła najlepsze połączenie Windowsa 7 i Windowsa 8. Ma to polegać na przywróceniu Menu Start, ale w formie z kafelkami znanymi z Windowsa 8. Windows 10 to także nowa przeglądarka internetowa (Edge) czy wirtualny asystent Cortana. Warto jednak zauważyć, że pewne elementy zostaną usunięte.

Przede wszystkim znikają Panele (Charms), a więc boczny pasek, który na komputerze osobistym wysuwa się po najechaniu kursorem na prawy górny lub dolny róg. Panele to zbiór różnych funkcji, ale rozwiązanie to nie miało zbyt wielu zwolenników. Panele w Windowsie 8 bardzo przeszkadzały w pracy, gdyż jeden z rogów, który je aktywował to jednocześnie róg, w którym zmaksymalizowane aplikacje mają swoje przyciski zamykania. Prawy dolny róg natomiast kolidował z funkcją odsłaniania pulpitu. Wraz z systemem Windows 8.1 Microsoft próbował troszkę poprawić to i owo, ale wygląda na to, że na niewiele to się zdaje. Ostatecznie Panele nie pojawią się w systemie Windows 10, a zawarte w nich funkcje rozejdą się po różnych elementach nowego interfejsu użytkownika.

Mniej oczywiste zniknięcie dotyczyć będzie funkcji synchronizowania układu Ekranu Start. W systemach Windows 8 i Windows 8.1 użytkownik mając więcej niż jeden komputer lub tablet uzyskuje taki samą zawartość Ekranu Start na wszystkich urządzeniach. Z jednej strony może to ułatwiać życie bo niezależnie od tego, na którym komputerze pracujemy, to zawsze na Ekranie Start mamy ten sam zestaw kafelków. Z drugiej jednak strony praktyka pokazuje, że synchronizacja potrafi nierzadko sporo namieszać, gdyż układ stworzony np. na dużym ekranie o dużej rozdzielczości nie da się wprost przenieść np. na ekran 8-calowego tabletu. Kafelki będą oczywiście te same, ale ich układ będzie zupełnie inny. Wiemy że aplikacje kafelkowe nie zrobiły furory, a ze sklepu Windows Store użytkownicy nie korzystają zbyt chętnie i często. Być może właśnie z tego powodu Microsoft nie ma obaw przed wyeliminowaniem synchronizacji układów Ekranu Start.

Wraz z systemem Windows 10 zniknie też synchronizacja listy zainstalowanych aplikacji. Obecnie w Windowsie 8.1 jeśli na jednym komputerze zainstalujemy jakąś aplikację, to na innym (wykorzystującym to samo konto użytkownika w usłudze Microsoftu) kafelek tej aplikacji też się pojawi i zapewni łatwą możliwość pobrania jej i zainstalowania. Po usunięciu tej funkcji synchronizacji użytkownik będzie musiał dla każdego urządzenia lub komputera pobrać daną aplikację korzystając ze sklepu Windows Store. Czyżby miał to być sposób na zaciągnięcie użytkowników do bardziej aktywnego korzystania ze sklepu Microsoftu?

DrzemorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Drzemor2015.07.27, 10:33
Póki nie przywrócą synchronizacji One Drive takiej jak w 8.1 ja nie widzę sensu przesiadki..
Jacek13Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jacek132015.07.27, 11:02
Coś poprawili, coś zepsuli :/
Zdzichu Ze ZdziszewaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zdzichu Ze Zdziszewa2015.07.27, 11:14
Ten win 10 to chyba będzie system dla saperów. Bo będzie wyglądać jak niewypał
golyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
goly2015.07.27, 12:18
ciekawi mnie czy serwery wytrzymają w środę
słabo to wiedzę, ale jeżeli tak to szacun
TadeuszDZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TadeuszD2015.07.27, 13:53
Daleko mi do bycia fanem W10, ale akurat te zmiany uważam za korzystne.
Nie ma logicznego uzasadnienia, dla którego na np. tablecie przeznaczonym do zabawy miałyby się pojawiać z automatu te same aplikacje, co zainstalowane na desktopie przeznaczonym do pracy.
mfukerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mfuker2015.07.27, 18:03
Jedna rzecz mnie nie cieszy, a zaznacze, ze jestem zdecydowanym i radosnym czlowiekiem. Rzecz, ktora nie daje mi spokoju to to, dlaczego w W10 zaimplementowano tak duza liczbe elementow, ktore:

1 - nie beda przez najblizsze 2 lata w pelni funkcjonalne
2 - po 2 latach wieksza czesc owych funkcji zostanie usunieta
3 - rzucilem kotom kilka parowek, i nadal leza pod balkonami.
ZIB2000Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZIB20002015.07.27, 20:49
dlatego nieraz korzystam z visty bo tylko tam jest mozliwość grupowania folderów z konkretną zawartością (wyszukiwanie w eksploratorze)
w 7 to barany usunęli a nikomu i niczemu nie wadziło
co gorsza mam problem ze znalezieniem programu który potrafi takie rzeczy
Zaloguj się, by móc komentować
1