aktualności

Microsoft: Windows 10 to najlepsze połączenie Windowsa 8 z Windowsem 7

63
23 lipca 2015, 10:22 Piotr Gontarczyk

Wraz z pojawieniem się systemu operacyjnego Windows 10 użytkownicy tej platformy muszą liczyć się z tym, że wprowadzi on parę istotnych zmian, doda kilka rozwiązań, a kilka wyeliminuje. Z reguły kolejne wersje jednego systemu operacyjnego opierają się na wcześniej zastosowanych rozwiązaniach, które użytkownicy dobrze znają, a twórcy oprogramowania wszelkie zmiany wprowadzają stopniowo. Zdarza się jednak, że coś pójdzie nie tak i w wyniku konkretnych decyzji zmiany bywają czasami wręcz drastyczne i całkowicie zmieniają sposób interakcji użytkownika z oprogramowaniem.

Przykładem konsekwentnej polityki małych kroków, przynajmniej jeśli chodzi o interfejs użytkownika, jest oczywiście firma Apple. System operacyjny (Mac) OS X od swojego pierwszego wcielenia aż do najnowszego pod względem obsługi i ogólnego wyglądu wciąż jest bardzo podobny. Poszczególne elementy interfejsu oczywiście z czasem były unowocześniane i wzbogacane o nowe rozwiązania, ale użytkownicy komputerów Apple Mac do tej pory ani razu nie zostali poddani terapii szokowej, w ramach której twórcy systemu operacyjnego wywracają "świat" do góry nogami, a użytkownicy mają się dostosować i zmienić przyzwyczajenia. Zupełnie inaczej jest z firmą Microsoft, której kolejne systemy operacyjne Windows praktycznie cały czas ulegają zmianom. Tu oczywiście skupiamy się wyłącznie na interfejsach użytkownika. O ile Windows 7 był, zgodnie z teorią dobrej polityki, małym krokiem w kierunku ekranów dotykowych (chociażby poprzez nowy pasek zadań), o tyle Windows 8 był jak pożar, który wypalił cały wcześniejszy dorobek platformy Windows, stworzył zupełnie nowy świat, a Microsoft oczekiwał, że użytkownicy pokochają "kafelkową rewolucję".

Microsoft jednak bardzo mocno przeszacował swoją siłę przekonywania. Windows 8 okazał się większą porażką rynkową nawet niż niesławny Windows Vista. Użytkownicy stronili od pełnoekranowego panelu z kafelkami, pulpitu bez Menu Start, ale za to z paskiem "Charms". Dodatkowo sporą część funkcji systemu, które wcześniej były łatwo dostępne, Microsoft w Windowsie 8 poukrywał lub poprzenosił w czasem zaskakujące i trudne do wytłumaczenia lokalizacje. Można wspomnieć chociażby o nieszczęsnej funkcji wyłączania komputera, która wydaje się być przecież tak oczywista, że powinna być ostatnią do ukrycia. Problem polegał też na miejscu, w którym Microsoft ją umieścił, a mianowicie w domyślnie ukrytym bocznym pasku na pulpicie, w ustawieniach. Windows 8.1 miał ratować sytuację, przede wszystkim z bardzo niskim udziałem rynkowym platformy Windows 8. Wprowadzono parę poprawek mających na celu ułatwienie użytkownikom odnajdywanie się w "kafelkowej rewolucji", ale mimo upływu czasu sytuacja na rynku nie uległa zbytniej poprawie.

Przed użytkownikami jest kolejna rewolucja Microsoftu i warto od razu zauważyć, że znowu jest to "rewolucja kafelkowa". Czy Windows 10 zyska sympatię użytkowników? Specjaliści ds. marketingu w firmie Microsoft już ruszyli, a promocja nowego systemu staje się coraz bardziej zauważalna. Microsoft podobnie jak w przypadku poprzednich wydań, także przed oficjalną prezentacją Windowsa 10 wydaje się być pewien sukcesu. Widać też już wyraźnie, że firma przyjęła bardzo konkretną strategię i stara się przekonywać, m.in. poprzez filmy reklamowe czy wpisy na oficjalnym Windows Blog, że warto zwracać uwagę na to, że Windows 10 łączy w sobie to co najlepsze miał Windows 7 oraz Windows 8. Efektem ma być platforma znajoma użytkownikom zwłaszcza tego pierwszego bo Microsoft właśnie użytkowników Windowsa 7 chce wreszcie jakoś przekonać do tego aby dołączyli do "kafelkowej rewolucji".

Na oficjalnym blogu przedstawiciele Microsoftu piszą np., że" Znajome Menu Start powróciło w bardziej solidnym i rozbudowanym formacie, który zapewnia dostęp do najczęściej używanych plików i funkcji za pośrednictwem jednego kliknięcia. Możesz szybko uzyskać dostęp do najczęściej używanych aplikacji, ustawień, a także jest sporo miejsca byś mógł dodać swoje ulubione Żywe Kafelki."

Dla uczestników programu Windows Insider, w ramach którego można testować kolejne kompilacje rozwojowe Windowsa 10, zmiany w wersji finalnej nie będą żadnym zaskoczeniem. Zagadką wciąż pozostają wszyscy pozostali użytkownicy, a zwłaszcza ci, którzy nie są na bieżąco z informacjami ze świata komputerów osobistych. Microsoft będzie starać się tłumaczyć użytkownikom jak mogą wykorzystywać nowe Menu Start, zwracając uwagę na parę aspektów:

  • Najczęściej używane: aplikacje, których używasz na codzień, w centrum widoku.
  • Sugerowane/Niedawno dodane: miejsce do odkrywania nowych aplikacji, sortowanych na podstawie już zebranej kolekcji. Tu znajdziesz też wszelkie nowe aplikacje, które zainstalujesz z Windows Store, tak aby łatwo można było je uruchomić lub przypiąć do Startu.
  • Miejsca: najprostsza droga do uruchomienia Eksploratora Plików, Ustawień i "Mocy".
  • Wszystkie aplikacje: lista wszystkich zainstalowanych aplikacji, posegregowanych alfabetycznie dla łatwego przeglądania.

Wciąż nie wiadomo jakie będą efekty działań Microsoftu oraz jego ekipy odpowiedzialnej za marketing. Firmie pozostaje nadzieja na to, że tym razem uda się lepiej i skuteczniej zainteresować użytkownikom rozwiązania, które pojawią się w systemie Windows 10. Microsoft przykładowo ponownie stara się przedstawić koncepcję przypinania elementów Startu. Jeśli chodzi o kafelki jako takie czy same Żywe Kafelki, to jedni je lubią, a inni nie. Właśnie to dla Microsoftu może stanowić największy problem. Firma podejmuje nowe kroki mające na celu zachęcenie użytkowników do korzystania z nich pisząc np. "Nowy e-mail, nowe powiadomienie kalendarza czy pogoda na weekend: Żywe Kafelki dostarczają informacji z Twoich aplikacji na Ekranie Start, tak abyś mógł szybko zobaczyć co dzieje się w Twoim świecie i szybko przejść do aplikacji, której w danym momencie potrzebujesz."

W swoich wpisach na blogu, ale także na filmach reklamowych, Microsoft stara się przedstawić podpowiedzi odnośnie tego, jak korzystać z nowych funkcji Windowsa 10. Czy to wystarczy? Warto przypomnieć, że także wraz z wprowadzeniem na rynek systemu Windows 8, firma Microsoft na różne sposoby przekazywała informacje o tym jak korzystać z nowych rozwiązań, które się w nim pojawiły. Wtedy to nie pomogło. Trzeba jednak zauważyć, że Windows 8 sukcesu nie odniósł z różnych przyczyn, a nie tylko nieskuteczności Microsoftu w informowaniu o jego funkcjach. Inną sprawą jest też to, że firma ponownie stara się "uczyć" użytkowników obsługi nowego systemu operacyjnego przede wszystkim poprzez wpisy na blogu. Problem polega na tym, że informacje te docierają tylko do tej grupy użytkowników, która owego bloga odwiedza. Microsoft chcąc uniknąć powtórki z Windowsa 8 musi tym razem znaleźć inną drogę dotarcia do pozostałych użytkowników komputerów. Być może jakieś podpowiedzi uda się poupychać w reklamach telewizyjnych, ale tak czy inaczej przede wszystkim firma musi przekonać użytkowników, że nowe rozwiązania, których mieliby się nauczyć, są po prostu dobre.

kirekkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kirekk2015.07.23, 10:27
-14#1
Mimo braku sympatii do firmy Apple zaczynam rozważać OSX :)
@edit
Nie uwłaczając nikomu, ale na ósemce siedzę od roku i no nie bardzo się sprawdzają te 'klocki', także jakieś tam pojęcie o systemie jednak mam xede ;) A co do 'iPhonika', no nie.. niestety siedzę na Lumii 735, także raczej do tej pory byłem oddany 'M$' i ich ekosystemie, ale widocznie pora na zmiany skoro niczego się nie nauczyli i poza dodaniem menu start dalej będą wciskać klocki ;)
xedeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xede2015.07.23, 10:32
-29#2
to nie płacz i rozważaj gdzie indziej, win8 na początku mógł wydawać się oporny ale potem już jak się go ogarnęło to bajeczka, nigdy bym nie wrócił do 7 z własnej woli
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2015.07.23, 10:34
13#3
kirekk @ 2015.07.23 10:27  Post: 890789
Mimo braku sympatii do firmy Apple zaczynam rozważać OSX :)

iPhonik juz kupiony ? :)
AuleZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Aule2015.07.23, 10:40
49#4
I to jest właśnie błąd to nie użytkownicy powinni uczyć się obsługi systemu tylko projektanci powinni zrobić system intuicyjny w obsłudze.
tekkenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tekken2015.07.23, 10:41
36#5
Tak tylko po co łączyć znakomity 7 z badziewiem 8. To tak jakby do Ferrari podłączyć malucha i powiedzieć, że to najlepsze połączenie tak jakby ten maluch przy Ferrari był potrzebny.

Windows 8 i odmiany włącznie z 10 to największy gniot dla pospólstwa w historii. Wywalić metro kafelki z 10 i będzie jeszcze lepsza 7mka.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2015.07.23, 10:43
31#6
xede @ 2015.07.23 10:32  Post: 890791
to nie płacz i rozważaj gdzie indziej, win8 na początku mógł wydawać się oporny ale potem już jak się go ogarnęło to bajeczka, nigdy bym nie wrócił do 7 z własnej woli

Chyba sobie kpisz. Potrzebuję Win 8.1 na jednej ze służbowych maszyn i po kilku miesiącach obcowania z tym potworkiem stwierdzam, że nigdy bym go nie zainstalował z własnej woli.
gregorioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gregorio2015.07.23, 10:50
44#7
Recepta na sukces jest prosta: dac opcionalny interface classic.
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2015.07.23, 10:51
-11#8
tekken @ 2015.07.23 10:41  Post: 890794
Tak tylko po co łączyć znakomity 7 z badziewiem 8
choćby z powodu małej zasobożerności ósemki - 8.1 na słabszych maszynach działa o wiele lepiej od 7. (sam murem stoję za siódemką, ale wiem, że 8.1 ma jednak kilka zalet)
michal-prezes1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
michal-prezes12015.07.23, 10:55
Przecież każdy Windows od bardzo słąbego XP był bardzo dobry:
Vista - wystarczyło wyłączyć tryb AERO, Kontrole rodzicielską (jak w każdym następnym systemie)
7 - nie pamiętam żadnych problemów
8 - brak trybu AERO xD, głupie konto M$, kafelki, brak startu

Zaraz ktoś napisze, że XP to najlepszy OS jaki wyszedł. A pamiętacie ile błędów krytycznych on miał, ile razy robiliście reinstalke, bo zawsze coś się kopciło ? Podłączyłeś HDD kolegi i padał bootup, więc trza było reinstalke jak ktoś nie potrafił zdefiniować nowego pliku boot ini
Jacek1991Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jacek19912015.07.23, 10:57
19#10
xede @ 2015.07.23 10:32  Post: 890791
to nie płacz i rozważaj gdzie indziej, win8 na początku mógł wydawać się oporny ale potem już jak się go ogarnęło to bajeczka, nigdy bym nie wrócił do 7 z własnej woli

Mam 8 na tablecie, jest srednio(tragedii nie ma). Mialem 8 na duzym, tragedia. Android mimo swojego slabego zarzadzania zasobami, sam w sobie lepiej sie sprawdza w dotykowych urzadzeniach :/
Zaloguj się, by móc komentować
1