aktualności

Acer Aspire One Cloudbook: nowa odpowiedź na rosnące w siłę Chromebooki

3
21 lipca 2015, 04:20 Piotr Gontarczyk

Acer pracuje nad nowym produktem o nazwie Aspire One Cloudbook, która to może niebawem dołączyć do "notebooka", "Chromebooka", "netbooka" czy wreszcie "Ultrabooka". Na razie nie jest do końca pewne czy dokładnie ma być Cloudbook, ale pewne elementy zostały już ujawnione, a niektórych można się po prostu domyślić.

Wiemy przede wszystkim to, że Acer przygotowuje co najmniej jeden model z ekranem o przekątnej 11,6 cala, przeznaczony dla uczniów, studentów oraz systemu edukacji. Komputer ma pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10, a jego cena miałaby wynieść zaledwie 169 dolarów. Już w ubiegłym roku pisaliśmy o tym, że Microsoft czuje na plecach umacniającą się konkurencję ze strony komputerów przenośnych typu Chromebook, których siłą są przede wszystkim niskie ceny. Chromebooki pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Google Chrome OS i można je określić jako komputery sieciowe. Oparte są na podzespołach z niższych segmentów cenowych i mają z reguły bardzo małe magazyny danych. Swoje pliki użytkownicy Chromebooków z założenia powinni przechowywać przede wszystkim w chmurze - np. w usłudze Google Drive.

Microsoft przez dłuższy czas ignorował segment tanich, niewielkich komputerów przenośnych. Nie pierwszy raz zresztą bo w okolicach połowy poprzedniej dekady Microsoft okazał się być kompletnie nieprzygotowany na pierwszą falę małych, tanich netbooków, które producenci mogli opierać albo na już przestarzałym Windowsie XP albo na mocno obciążającym sprzęt i zajmującym wtedy gigantyczną przestrzeń dyskową Windowsie Vista. Wtedy Microsoft jednak tak czy inaczej nie miał realnej konkurencji i być może sam przyczynił się do śmierci netbooków na rynku. Teraz sytuacja jest zupełnie inna, a netbooki zastąpione zostały przez Chromebooki. Microsoft najwyraźniej czuje, że tym razem jest lepiej przygotowany i nie chce oddawać segmentu tanich komputerów przenośnych Google'owi. Do tej pory poważnym problemem był koszt licencji na system Windows, który utrudniał producentom notebooków konkurowanie z Chromebookami. Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie darmowej, choć obłożonej pewnymi ograniczeniami wersji Windows with Bing.

Cloudbook, jak sama nazwa sugeruje, wyposażony powinien być w możliwie jak najmniej pojemny, a więc możliwie jak najtańszy magazyn danych (SSD, eMMC, itp.), co pozwoli znacząco obniżyć koszty produkcji. Użytkownik miałby do swojej dyspozycji niewiele przestrzeni lokalnej na pliki, a jego głównym magazynem powinny być rozwiązania chmurowe. Także aplikacje powinny możliwie jak najmocniej wykorzystywać ową chmurę, aby nie zapychać magazynu danych w Cloudbooku.

Komputer typu Cloudbook ma być oparty na systemie operacyjnym Windows 10 i właśnie to ma stanowić jego przewagę nad Chromebookiem. O ile na platformie Google Chrome OS brak dostępu do Internetu oznacza, że spora część aplikacji może nie działać, o tyle pod systemem Windows użytkownik ma do dyspozycji wszystkie aplikacje przeznaczone dla pulpitu, choć w tym przypadku znowu należy wspomnieć o ograniczonej przestrzeni na pliki, a więc właśnie także aplikacje.

Niezależnie od dodatkowych możliwości Cloudbooka, pod względem sprzętowym rozwiązanie to będzie stawiać niemałe ograniczenia. Oficjalnie wiemy tylko tyle, że Cloudbook będzie dostępny w wersji z ekranem o przekątnej 11,6 cala. Biorąc pod uwagę format oraz cenę 169 dolarów, przyjąć można raczej dość śmiało, że pod maską skrywać się będzie procesor Intel Atom, raczej nie więcej niż 2 GB pamięci RAM oraz magazyn danych o pojemności 32 lub nawet 16 GB.

Jeżeli faktycznie Cloudbook będzie mieć specyfikację podobną do tej, której zarys przedstawiliśmy, to trudno stwierdzić jak firmy Microsoft oraz Acer zamierzałyby wyróżnić je na tle już dostępnych konstrukcji tego typu. Sam Acer w ofercie ma komputery przenośne (tak naprawdę netbooki) Aspire E11 (np. model ES11-111, który w wersji "M" ma pamięć eMMC o pojemności 32 GB, a ponadto wyposażony jest w procesor Intel Celeron (np. N2840) oraz 2 GB pamięci RAM typu DDR3-1600. Z procesorem Intel Atom, 32 GB pamięci flash oraz 2 GB pamięci RAM jest np. HP Stream 11, w cenie około 200 dolarów. Warto zauważyć, że z procesorem Atom Z3735, Acer oferuje tablet hybrydowy Aspire Switch 10, który kosztuje jednak więcej niż 200 dolarów. Czyżby zatem Cloudbook miał być po prostu połączeniem konstrukcji Aspire E11 z podzespołami Switcha 10?

Acer nowe informacje na temat Cloudbooka zamierza przedstawić w przyszłym miesiącu. Może producent ma w rękawie jakieś asy? Zobaczymy.

Źródło: Microsoft, Acer, opr. wł.
strykulZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
strykul2015.07.21, 07:09
Za takie pieniądze warto poszukać HP Stream 11, jest świetnie wykonany
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992015.07.21, 08:08
Netbooki uśmiercili sami producenci, chcąc uniknąć sytuacji, w której będą one stanowić konkurencje dla tabletów. Jak powszechnie wiadomo tablety mają znacznie wyższe marże.
adrplZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adrpl2015.07.21, 11:06
W Irlandii w lidlu będzie cloudbook o takiej specyfikacji ale od Toshiby za 280e. Pracowałem na dellu z takim atomem, do internetu i filmow starczy ale trzeba byc cierpkiwym. I tak jest znacznie lepiej niz na pierwszych atomach lata temu.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1