aktualności

Blackberry: malejące prognozy sprzedaży

4
25 maja 2015, 10:25 Adam Szymański

Jeszcze niedawno Blackberry (dawniej RIM) znajdowało się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która była spowodowana rosnącą popularnością smartfonów z Androidem i iOS oraz niedostosowaniem się kanadyjskiej firmy do obecnie panujących rynkowych trendów. W końcu dała ona za wygraną i wprowadziła na rynek modele Classic oraz Passport, które odniosły stosunkowo duży sukces. Mimo to niedawno prognozy sprzedaży telefonów Blackberry mocno zmalały.

Jak wcześniej przewidywała firma analityczna RBC Capital Markets, Kanadyjczycy w ostatnim kwartale mieli sprzedać 1,4 miliona swoich najnowszych telefonów, ale potem zrewidowano te prognozy i zmniejszono je o połowę. Równocześnie mocno zmalały przewidywania dotyczące roku fiskalnego 2016, ponieważ wcześniej mówiono o wprowadzeniu na rynek łącznie 6,5 miliona, a teraz liczba ta wynosi już tylko 3,2 miliona. Są to oczywiście niezbyt dobre wiadomości, ale należy zaznaczyć, że Blackberry Passport w ciągu dwóch dni od premiery sprzedał się w 200 tysiącach egzemplarzy, co zostało okrzyknięte sporym sukcesem producenta, więc nawet jeżeli w najbliższym czasie uda mu się wprowadzić na rynek mniejszą liczbę urządzeń niż przewidywano, nadal będzie to dobry wynik. Szczególnie w porównaniu do okresu, gdy firma znajdowała się na skraju bankructwa, rozważała rezygnację z produkcji smartfonów i dużo mówiło się o przejęciu jej przez inne przedsiębiorstwo (chociaż nadal pojawiają się tego typu spekulacje).

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że telefony obecnie nie są jedynym źródłem dochodów Blackberry, ponieważ kanadyjska firma radzi sobie coraz lepiej na rynku oprogramowania i stale dywersyfikuje swoje przychody. Jak twierdzą analitycy, w roku fiskalnym 2016 wartość sprzedaży oprogramowania ma wynieść aż 600 milionów dolarów, co według wielu osób jest wystarczającym pretekstem do zmiany priorytetów firmy. Oczywiście chodzi tu o skupienie się na rozwiązaniach programowych i systemach bezpieczeństwa, a przykładanie mniejszej wagi do tworzenia smartfonów. Jeżeli firma zdecydowałaby się na ten krok, bardzo możliwe, że ostatecznie całkowicie pozbyłaby się ona działu mobilnego i sprzedała go innemu producentowi. Oprócz tego analitycy sugerują większe skupienie się na systemach bezpieczeństwa. Już teraz Kanadyjczycy wspólnie z Samsungiem i IBM opracowują bezpieczny tablet, którym zainteresowane są rządy kilku państw, co może oznaczać duże zamówienia hurtowe.

Motorola: Samsung skończy jak Nokia i BlackBerry

Źródło: Valuewalk
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992015.05.25, 10:33
-3#1
Wychodzi brak nowych produ.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2015.05.25, 10:56
-3#2
A miało być tak pięknie, efekt bronka.
KULA666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KULA6662015.05.25, 11:14
Ostatnio BB wypuściło model Leap za lekko ponad 1000zł odświeżony model Classica tylko bez fizycznej klawiatury więc telefon warty uwagi, a po flagowym modelu Passport firma ma wypuścić Slidera z krzywym ekranem jak w S6 Edge, więc liczę na to że firma się odbije
HeeronimZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Heeronim2015.05.25, 15:11
Cóż, firma ma nieco inną politykę swoich produktów niż cała reszta tworząca masowo zabawki dla bananowej dzieciarni. Wielka szkoda, że BlackBerry nie wiedzie się najlepiej. Również z tego względu, że BlackBerry OS 10 jest naprawdę świetnym kawałkiem sofru.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1