aktualności

Arctic Thermal Pad: samoprzylepne podkładki termoprzewodzące

4
21 maja 2015, 15:09 Piotr Gontarczyk

Arctic uruchomił sprzedaż nowego produktu, Arctic Thermal Pad, przeznaczonego dla komputerowych entuzjastów, choć może nie tylko. Na rynku past termoprzewodzących mamy sporo, ale od lat tak naprawdę trudno spodziewać się już wielkich przełomów w tej dziedzinie. Znacznie rzadziej spotykamy podkładki termoprzewodzące. Ostatni tego rodzaju produkt, Coollaboratory Liquid Metal Pad, testowaliśmy ponad osiem lat temu. Rozwiązanie Arctica jest podobne, aczkolwiek wykorzystuje zupełnie inne materiały.

O ile podkładki Coollaboratory produkowane były z wtedy bardzo tajemniczych mieszanek związków metali, które pod wpływem temperatury ze stanu stałego zamieniały się w ciecz, o tyle nowe podkładki Arctic Thermal Pad zawsze pozostają w stanie stałym. Ich zaletą jest to, że nie zawierają metali, a więc nie przewodzą prądu, ale na tle Liquid Metal Pad słabiej wypadają jeśli chodzi o przewodzenie ciepła.

Cała zabawa polega na tym, aby zakupione podkładki wyciąć nożyczkami tak aby dopasować ich kształt do układu scalonego, na którym mają być umieszczone. Warto jednak mieć na uwadze to, że producent odradza stosowanie ich na mocno nagrzewających się układach, takich jak np. GPU, a raczej na układach pamięci RAM, kontrolerach napięć, itd. Mogą natomiast być stosowane w przypadku niskonapięciowych procesorów oraz układów grafiki z niskich segmentów cenowych, a więc z niezbyt wygórowanymi wartościami TDP.

Podkładki można też wykorzystać do odprowadzania ciepła z całego laminatu - np. karty graficznej. Mogą być przydatne zwłaszcza wtedy gdy nasza karta ma tylną osłonkę (tzw. backplate), pod którym można umieścić kilka podkładek Arctica, co znacząco zwiększy sprawność odprowadzania ciepła. Oczywiście każdy może znaleźć dla nich inne zastosowanie. Możliwości jest całkiem sporo. Warto dodać, że podkładki są samoprzylepne.

Według producenta podkładka Arctic Thermal Pad cechuje się przewodnością termiczną na poziomie 6 W/mK, podobnym do tych, które prezentują z reguły wszystkie pasty termoprzewodzące, które celują w okolice średniego segmentu cenowego.

Obecnie podkładki Arctic Thermal pad oferowane są w dwóch wersjach, o wymiarach 50 x 50 oraz 145 x 145 milimetrów oraz grubości 0,5, 1 i 1,5 milimetra. W sklepie producenta kosztują od 5 do 14,5 euro - zależnie od wymiarów oraz grubości.

Źródło: Arctic, opr. wł.
chmielu1258Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
chmielu12582015.05.21, 15:38
-6#1
Nie dość ,że na ramie montują większe chłodzenie niż chipsetach to jeszcze trzeba pastę/podkładki stosować, ram się co prawda nie grzeję jakoś mocno nawet po OC ale co tam, szpan for g4am3r$ się liczy
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782015.05.21, 16:29
Pytanie, czy można na nie przykleić radiator? Oczywiście mowa tu o czymś małym na np. chipset.
szymon1051Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szymon10512015.05.21, 17:15
czolgista778 @ 2015.05.21 16:29  Post: 871177
Pytanie, czy można na nie przykleić radiator? Oczywiście mowa tu o czymś małym na np. chipset.

Raczej tak, skoro jest to normalny termopad, to się lepi z dwóch stron.
Po za tym większość chipsetów lub innych układów gdzie się stosuje termopady są przyciskane przez jakieś bolce mocujące.
RyuhoshiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ryuhoshi2015.05.21, 17:46
Przyznam że wygląda to intrygująco. Mogłoby być dobrym rozwiązaniem jeśli ktoś ma bardzo grzejące się vram na grafice(przykładowo ja mam R9 290).
Jest szansa na jakiś szybki teścik?
edit: Te pady są już dostępne na allegro i w proline. Chyba przetestuję.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1