aktualności

Sąd umorzył część kary Samsunga wobec Apple

4
20 maja 2015, 08:01 Adam Szymański

Swego czasu firmy Apple i Samsung toczyły bardzo zażarte batalie sądowe, w których obaj producenci zarzucali sobie wzajemnie łamanie patentów. Obecnie działania te ustały, chociaż nadal ciągną się niektóre sprawy rozpoczęte jeszcze kilka lat temu. Jedną z nich jest ta, w której sąd nakazał Koreańczykom zapłatę 930 milionów dolarów na rzecz Apple w związku z naruszeniem przez nich patentów w swoich telefonach. Teraz kwota ta została zmniejszona.

Wyrok został wydany w 2012 roku, kiedy są uznał, że Samsung w swoich telefonach z serii Galaxy S i Nexus S wykorzystał kilka rozwiązań technicznych opatentowanych przez Amerykanów, a także mocno inspirował się wyglądem iPhone'a. Według tamtego wyroku, Koreańczycy skopiowali nawet pudełka konkurenta i wzorowali się na jego działaniach marketingowych. Oczywiście decyzja ta nie spodobała się Samsungowi, który postanowił odwołać się od wyroku do sądu wyższej instancji. Dalsze batalie sądowe trwały dość długo, ale w końcu zostały zakończone zmniejszeniem wyroku.

Jak przyznał sąd apelacyjny, Samsung rzeczywiście wykorzystał w swoich urządzeniach rozwiązania techniczne opatentowane przez konkurenta, ale zarzucanie mu kopiowania wyglądu iPhone'a jest mocno przesadzone, ponieważ używanie kształtu prostokąta z zaokrąglonymi rogami oraz płaskiego frontu z dotykowym ekranem nie może być zarezerwowane tylko dla Apple i obecnie większość smartfonów charakteryzuje się takimi elementami designu. W związku z tym wcześniej narzucona kara została zmniejszona o 382 miliony dolarów. Oczywiście wciąż Samsung musi sporo zapłacić Apple, ale na pewno zaoszczędzone pieniądze mu się przydadzą.

Warto przy tym dodać, że nie jest to koniec sporów między obiema firmami, ale obecnie toczą one już tylko wojny patentowe w Stanach Zjednoczonych, ponieważ jakiś czas temu producenci podpisali porozumienie, w którym zobowiązują się do rezygnacji z wszelkich roszczeń w innych krajach.

Google ogłasza program wykupu patentów

Źródło: GSMArena
crysis993Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
crysis9932015.05.20, 08:40
14#1
W końcu ktoś zauważył, że wszystkie smartfony wyglądają praktycznie tak samo.
plmnbZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
plmnb2015.05.20, 18:01
Samsungowi umorzyli ,ale normalnemu Kowalskiemu europy dadzą 30 lat odsiadki ,bo nie spłacił kredytu :E
Iro2015.05.20, 19:41
plmnb @ 2015.05.20 18:01  Post: 870672
Samsungowi umorzyli ,ale normalnemu Kowalskiemu europy dadzą 30 lat odsiadki ,bo nie spłacił kredytu :E


Oni nie umożyli Samsungowi kredytu, tylko stwierdzili że kara za korzystanie z pewnych rozwiązań opatentowanych przez Apple jest zbyt wysoka.
ZIB2000Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZIB20002015.05.20, 21:56
co z tego że obecnie?

wyrok dotyczy zarzutów sprzed 3 lat
wtedy tak nie było
Zaloguj się, by móc komentować
1