aktualności

Microsoft żartuje sobie z Windowsa 9

25
12 maja 2015, 13:32 Adam Szymański

Internauci po ogłoszeniu prac nad Windowsem 10 w większości wpadli w zachwyt nad jego zapowiadanymi funkcjami, ale też zastanawiali się, co stało się z Windowsem 9, który z logicznego punktu widzenia powinien być następcą Windowsa 8.1. Później niektórzy wyjaśnili powody takiego nazewnictwa i większość osób pod natłokiem kolejnych wieści o najnowszym systemie zapomniała o całej sprawie, ale firma z Redmond postanowiła humorystycznie o niej przypomnieć.

Jak podejrzewają programiści, najnowsza wersja okienek nie nazywa się Windows 9, ponieważ niektóre programy sprawdzając wersję systemu mogłyby odczytać tylko pierwszą cyfrę kompilacji i stwierdzić, że użytkownik ma zainstalowanego Windowsa 95 lub 98, co prowadziłoby do sporych problemów z niezgodnością. Najwyraźniej błędu nie dało się naprawić i Microsoft zmuszony był do przeskoczenia jednego numerka. Oczywiście są to jedynie domysły, ponieważ firma z Redmond nigdy oficjalnie nie wyjaśniła powodów swojej decyzji, a nawet specjalnie tworzy wokół niej aurę tajemniczości, co pokazała na ostatniej konferencji Build, podczas której humorystycznie podeszła do całej sprawy.

Mianowicie chodzi o to, że Joe Belfiore, wiceprezes Microsoftu i szef działu odpowiedzialnego za Windows Phone (użytkownikom PCLaba znany chyba głównie z oryginalnej fryzury widocznej na filmiku promującym Microsoft Continuum), podczas konferencji Build miał na sobie koszulkę z logiem systemu operacyjnego składającym się z kodu binarnego. Na wydarzeniu tym było 5 tysięcy programistów, więc oczywiście wśród nich znalazły się osoby chcące poznać, co dokładnie oznacza wspomniana grafika. Jako pierwszy zrobił to Kévin Gosse, który poinformował o wynikach swojego śledztwa poprzez konto na Twitterze. Jak podał programista, każdy z kwadratów zawiera pojedyncze zdanie:

  • There are 10 types of people in the world
  • Windows 10, because 7 8 9.
  • Congrats on being one of the first.
  • Windows Insiders help us develop the future. Talk to us @ Windows

Pierwsze z nich odnosi się do pewnego programistycznego żartu, w którym informatyk mówi, że jest 10 typów ludzi - ci, którzy potrafią używać kodu binarnego i ci, którzy go nie rozumieją. Jest to nawiązanie do tego, że cyfra 2 zapisana w kodzie binarnym to właśnie 10 - jedynka i zero. Drugie zdanie również jest żartobliwe i opiera się na grze słów. W tym wypadku liczby 7, 8, 9 należy odczytać jako Seven ate nine, czyli "siódemka zjadła dziewiątkę". Chodzi o to, ze słowa "eight" i "ate" są do siebie podobne pod względem wymowy. Trzecie zdanie jest gratulacjami za odszyfrowanie przesłania, a ostatnie to slogan marketingowy informujący, że program Windows Insider pomaga w tworzeniu przyszłości.

Warto dodać, że nie jest to pierwsza tego typu akcja Microsoftu, ponieważ firma już wcześniej podgrzewała atmosferę wokół Windowsa 9 na targach Mobile World Congress, które odbyły się na początku marca. Tamtejsze hostessy rozdawały programistom koszulki z grafiką przedstawiającą wszystkie wersje Windowsa, na której "dziewiątka" była zamazana, a wskaźnik pokazywał nadchodzącą wersję okienek.

Microsoft: miliard urządzeń z Windows 10 w ciągu 2-3 lat

Źródło: The Verge
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2015.05.12, 13:41
52#1
Ubaw po pachy :|
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2015.05.12, 13:45
heheszki
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2015.05.12, 14:00
12#3
Powód rezygnacji z 9 jest banalny - ta wersja miała za ładny interfejs:

http://eiskis.net/windows9/#
:E
;)
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2015.05.12, 14:03
29#4
już wiele plików instalacyjnych w życiu widziałem... i nigdzie, ale to nigdzie program nie sprawdza wersji systemu po ostatniej grupie cyfr kompilacji. dla przypomnienia, są 3 grupy, np. 6.1.7601 (Win 7 SP1)
w przypadku windowsa 98 se było to: 4.10.2222 A
8.1 u1: 6.3.9600

jak widać, build, który jest sprawdzany przez instalatory, nie ma wiele wspólnego z numerkiem po nazwie 'windows'. ot, bajeczka wymyślona przez 'programistów' ;)
dario_jZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dario_j2015.05.12, 14:06
'słowa 'eight' i 'ate' są do siebie podobne pod względem wymowy'
właściwie to wszystkie angielskie słowa można zestawić w takie pary i bądź tu mądry o co im wszystkim chodzi.
Zenon_WalecznyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zenon_Waleczny2015.05.12, 14:29
16#6
Nom, na przykład irreconcilable i zip pocket. Nie do odróżnienia.

Wyrazy o róznym znaczeniu i pisowni, ale identyczniej wymowie to homofony i można je znaleźć w większości języków, o ile nie wszystkich. W polskim też są. Nie ma problemu z rozróżnieniem, od tego jest kontekst zdania.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2015.05.12, 15:01
Ale to było śmieszneeee... Strasburger lepiej by tego nie wymyślił.
ghs2015.05.12, 15:07
subtelny dowcip, obecnie już prawie nieznany
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2015.05.12, 15:10
-6#9
Następny ma być łindołz end, czy coś ten deseń, mogliby wymyślić coś nowego naprawdę.
zlyczlowiekatakujeznienackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nastepny po windowsie bedzie glazurOS
Zaloguj się, by móc komentować
1