aktualności

AMD Zen: nowa architektura zapowiedziana

59
6 maja 2015, 23:32 Piotr Gontarczyk

W trakcie Financial Analyst Day firma AMD oficjalnie przedstawiła nową architekturę procesorów x86 o nazwie kodowej Zen. Nowa architektura według AMD zapewni spore zmiany, które pozwolą na uzyskanie lepszej konkurencyjności na rynku. Do tej pory o architekturze Zen wiedzieliśmy bardzo niewiele, ale dziś wreszcie AMD ujawniło kilka szczegołów.

Przede wszystkim architektura Zen ma na rynku konsumenckim zastąpić kolejne wcielenia architektury Bulldozer, która po raz pierwszy pojawiła się w procesorach FX "Zambezi". Najważniejszą zmianą będzie przejście na SMT (Simultaneous Multithreading) i porzucenie dotychczas stosowanego rozwiązania CMT (Clustered Multithreading), znanego z modułowych układów Bulldozer. Ponadto AMD w nowej architekturze zastosowało ulepszony, wysokowydajny podsystem pamięci podręcznej cechujący się małymi opóźnieniami. Zmiany wprowadzone w architekturze mają odrzucić bolączki architektury Bulldozer, która nigdy nie błyszczała pod względem wydajności ani sprawności energetycznej.

Firma AMD zapowiada, że architektura Zen zapewni ogromny skok wydajności IPC (Instructions per Clock), w porównaniu do rdzenia Excavator, a więc najnowszego wcielenia Bulldozera. Mark Papermaster z AMD twierdzi, że 40-procentowy skok wydajności IPC będzie największym w historii firmy. Jeżeli to się potwierdzi w praktyce, to AMD może wreszcie mieć to na co wielu użytkowników komputerów osobistych czekało od lat. Papermaster zwracał uwagę na to, że wspomniany wzrost wydajności IPC jest niezależny od zastosowanego procesu produkcyjnego, a więc ma wynikać bezpośrednio z ulepszeń w samej architekturze. Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, że nawet dziś nie ujawniono w jakiej litografii będą produkowane pierwsze układy z rdzeniami Zen. Wspomniano jedynie o produkcji FinFET, ale można jedynie spekulować o tym czy chodzi o 14 czy 16 nanometrów. Na razie bardziej prawdopodobna wydaje się być produkcja w litografii 14-nanometrowej, w fabrykach Globalfoundries.

Przyjmując że 40-procentowy skok wydajności potwierdzi się, to czterordzeniowe procesory oparte na architekturze Zen powinny dorównywać układom Intel Haswell, przynajmniej jeśli chodzi o jednowątkowy test na bazach danych w PassMarku. Biorąc pod uwagę to, że układy Summit Ridge mają być oferowane m.in. w wersjach ośmiordzeniowych, to być może nawet i Core i7-5960X mógłby poczuć się zagrożony.

Architektura Zen od przyszłego roku ma wypełniać całą ofertę produktów konsumenckich AMD, od układów APU po serię FX, zarówno w wersjach stacjonarnych jak i w mobilnych. Po nich pojawią się jednostki oparte na ulepszonej architekturze Zen+, która ma być formą ewolucji. Warto dodać, że w przyszłym roku pojawi się też nowa podstawka CPU o nazwie AM4, która ma być wykorzystywana przez procesory ze wszystkich segmentów. Nowa platforma sprzętowa to także wprowadzenie obsługi pamięci RAM typu DDR4. Nie ujawniono jeszcze szczegółów dotyczących podstaw nowej platformy, a więc układów logiki, ale na wszystko przyjdzie pora.

O pewnych szczegółach architektury Zen pod koniec ubiegłego miesiąca pisał nasz redakcyjny specjalista - Mateusz Brzostek. Część z oficjalnymi informacjami mamy za sobą. Czego możemy spodziewać się do czasu wejścia na rynek procesorów z architekturą Zen? Jeszcze w 2015 roku AMD może wprowadzić na rynek drugą generację procesorów serii FX z ośmioma rdzeniami Piledriver. Obecnie najszybszym przedstawicielem serii jest ośmiordzeniowy procesor FX-9590 o częstotliwości bazowej 4,7 GHz i z TDP na poziomie aż 220 W. AMD ma też słabszy model FX-8370 o częstotliwości 4 GHz, którego TDP wynosi 125 W. W tym roku dla konsumenckich komputerów oraz konstrukcji All-in-One AMD zamierza zaoferować procesory Godavari, które mają być odświeżonymi wersjami obecnie dostępnej serii Kaveri. W układach tych występować będą maksymalnie cztery rdzenie Steamroller, procesory grafiki oparte na architekturze GCN, a także rozwiązania zapewniające tylko częściową obsługę HSA oraz AMD TrueAudio. W 2015 roku ofertę najtańszych procesorów wypełniać będą dostępne już od blisko roku układy Beema.

Dopiero w 2016 powinniśmy spodziewać się poważniejszych zmian w ofercie. Obecna architektura procesorów FX ma zostać zastąpiona układami Summit Ridge zawierającymi do ośmiu rdzeni Zen. Niestety obecnie nie ma konkretnych informacji na temat tych procesorów, no może oprócz tego, że produkowane mają być z wykorzystaniem techniki FinFET, prawdopodobnie 14-nanometrowej. Warto zauważyć, że zmiana pod tym względem będzie naprawdę spora, bo obecne FX-y produkowane są w wymiarze technologicznym aż 32 nanometrów.

Procesory Carrizo i Godavari w przyszłym roku zastąpione zostaną jednostkami Bristol Ridge. Każdy z tych procesorów ma mieć do czterech rdzeni Zen, GPU oparty na nowej architekturze GCN i obsługiwać wreszcie w pełni standard HSA 1.0. Bristol Ridge to ponadto AMD Secure, AMD TrueAudio, no i podstawka FM3. Podobnie jak Summit Ridge, Bristol Ridge to jednostka, która powinna być produkowana w wymiarze technologicznym 14 nanometrów. 

Doszliśmy do procesorów przeznaczonych dla najmniej energożernych urządzeń. W tym segmencie rynku procesory AMD Amur, oparte na architekturze ARM, w przyszłym roku zastąpione zostaną dwurdzeniowymi jednostkami Styx wykorzystującymi rdzenie K12. K12 to autorski rdzeń CPU firmy AMD oparty na 64-bitowym pakiecie instrukcji ARMv8. Nieoficjalnie mówi się, że AMD Amur wykorzystuje projekt rdzenia Cortex-A57. Także tu zatem mamy zobaczyć spore zmiany. Procesory AMD Styx mają mieć SDP na poziomie 2 W. Warto zatrzymać się na skrócie SDP (Scenario Design Power), który w przypadku AMD do tej pory nie występował. Wygląda na to, że firma przyjęła terminologię Intela, choć bez oficjalnego potwierdzenia jest to tylko spekulacja. SDP w przypadku Intela okresla pobór mocy w formie uśrednionej dla typowych zastosowań. W praktyce chodzi o pobór mocy gdy procesor z reguły pozostaje w spoczynku i tylko sporadycznie wchodzi na wysokie obroty.

Ostatecznie wszystko wskazuje na to, że 2015 roku zamierza spędzić na przeczekaniu i oferować głównie wysłużone już procesory (FX), odświeżone APU (Godavari), a także Carrizo. 2016 rok ma być dla AMD przełomowy. Przejście z 32-nanometrowej litografii na 14-nanometrowej będzie poważnym skokiem, aczkolwiek powiązanym z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim AMD już teraz jest mocno do tyłu względem Intela, który sam miał swego czasu problemy z wdrożeniem masowej produkcji 14-nanometrowych procesorów z akceptowalnym poziomem uzysku. AMD swoje układy zamierza produkować w fabrykach Globalfoundries, które na szczęście będzie mieć jeszcze trochę czasu na wyeliminowanie ewentualnych problemów, tak aby mogła ruszyć masowa produkcja CPU dla AMD.

Źródło: AMD, opr. wł.
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872015.05.06, 23:37
-33#1
''Zapowiedź kolejnej porażki , już niedługo'' Ja tak widzę ten tytuł.
A następny ''najnowsze sterowniki z kategorii porażka roku wkrótce''
Zima za nami więc na grzejnikach też nie zarobią, może następnym razem się uda... pokazać lepsze slajdy a na nich gołe kobiety , no tutaj bynajmniej coś będzie miało RĘCE I NOGI...
Patryk19900Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Patryk199002015.05.06, 23:44
-29#3
Więcej rdzeniuffff !!!!
KynarethZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kynareth2015.05.06, 23:50
23#4
Na slajdach nie wygląda źle. Oby tylko nie przeciągali premiery tak jak z Radeonami 3XX.
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2015.05.06, 23:50
35#5
Nowy proces i nowa architektura to spore ryzyko którego Intel stara się unikać stosując swoją strategię tick tock. Mam nadzieję że wszystko wypali jak powinno, bo duży sukces na polu procesorów jest AMD bardzo potrzebny. Jeśli i nowe Radki okażą się dobre to powinni jakoś przetrzymać ten 2015. Trzymam kciuki.
ENTHU5IASTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ENTHU5IAST2015.05.06, 23:51
-11#6
Wróżbita Maciej by tego lepiej nie wymyślił. Jestem pod wrażeniem.
jestem-bogiemZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jestem-bogiem2015.05.06, 23:55
10#7
No zobaczymy, zobaczymy bo już zaczynam mieć dosyć swojego phenomka 955 :)
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2015.05.06, 23:59
-12#8
już Zen zbenchmarkowali i im wyszło 40% ? A może jeszcze nie mają prototypu i tylko spekulują taki wzrost. Poza tym te 40% to chyba tylko najlepszy przypadek osiągnięty w paru syntetykach.
AdziejZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Adziej2015.05.07, 00:10
-13#9
Mark Papermaster z AMD twierdzi[...]

Człowiek od slajdów? :E
Poza tym... oni chcą za rok lub więcej dorównać prockom, które są już od kilku miesięcy na rynku... :E
Raphael1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Raphael12015.05.07, 00:23
27#10
FX ZEN. Zupełnie nowa architektura nad którą pracował ojciec pierwszego Athlona.
Nowy cache, pełny wachlarz instrukcji wynikający jeszcze cross-licencing-u z Intelem.
Architektura wycelowana w AKTUALNY software, bez zbędnego i błędnego wybiegania w przyszłość. Konieczny 'z każdej strony' wzrost IPC.

Dziś AMD nie ma już miejsca/czasu/pieniędzy na eksperymenty jak w przypadku Bulldożer-a.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1