aktualności

Rząd chce zlikwidować aplikacje hazardowe

28
22 kwietnia 2015, 11:05 Adam Szymański

Niedawno Ministerstwo Finansów wzięło pod lupę strony hazardowe i portale społecznościowe, na których użytkownicy mogliby promować nielegalną rozrywkę (chociażby poprzez zdjęcie na tle automatów do gier). Teraz na cenzurowanym znalazły się aplikacje hazardowe dostępne na urządzeniach mobilnych, ponieważ Departament Kontroli Celnej chce, aby właściciele sklepów z oprogramowaniem usunęli z oferty pozycje niestosujące się do polskiego prawa.

Na początek zainteresowano się sklepem App Store, ponieważ już miesiąc temu wysłano list do polskiego oddziału Apple, w którym domagano się wycofania z platformy aplikacji pozwalających na udział w grach hazardowych bez odprowadzania podatków w Polsce. Tego typu oprogramowanie ma naruszać postanowienia ustawy hazardowej, ponieważ pozwala m.in. na obstawianie wyników u niezarejestrowanych w Polsce bukmacherów. Oprócz tego celnicy chcą, aby właściciel sklepu zablokował Polakom również dostęp do aplikacji promujących hazard. Niestety nie ujawniono, czy urzędnicy przygotowali listę aplikacji łamiących przepisy, czy chcieli zobowiązać Apple do samodzielnego jej sporządzenia.

Mimo odpowiedniego uzasadnienia swojej prośby, Apple do tej pory nie odpowiedziało na żądania Ministerstwa Finansów i wszystkie aplikacje wciąż są dostępne poprzez App Store. W związku z tym urzędnicy zapowiedzieli podjęcie odpowiednich działań przeciwko firmie. Interesujące jest to, że podobnych żądań nie wystosowano w kierunku Google, ponieważ przedstawiciel firmy twierdzi, że od stycznia 2014 r. nie wpłynęło żadne pismo z prośbą o usunięcie niektórych aplikacji z Play Store. Mimo to Służba Celna domaga się wprowadzenia odpowiednich wpisów w regulaminie usługi.

Postępowanie to jest kolejnym krokiem mającym przeciwdziałać grom hazardowym. Warto przypomnieć, że w listopadzie ministerstwo Finansów opublikowało specjalny komunikat do wszystkich osób zainteresowanych tego typu rozrywką. Przypominano w nim o sankcjach grożących za naruszenie ustawy hazardowej (nawet 4 lata więzienia lub wysoka grzywna pieniężna), a także informowano o wszczęciu postępowania przeciwko graczom, którzy uzyskali wysokie wygrane. Ponadto rozpoczęto zbieranie danych na temat innych osób.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że działania polskiego rządu zostały zainspirowane postępowaniem szwedzkich władz, które niedawno wymusiły na Apple usunięcie ze swojej platformy aplikacji PokerStars, Bet365, William Hill czy Unibet, które również są popularne w Polsce. Warto przy tym dodać, że rząd nie kieruje się jedynie własnymi pobudkami, ponieważ jego działania są także spowodowane postulatami firm Fortuna, STS, Milenium oraz Totolotek, które legalnie działają na polskim rynku i nie są zadowolone z dużej konkurencji, która nie opłaca podatków. Jak mówią dane firmy Roland Berger, w Polsce jedynie 10% wartości rynku wycenianego na 5 mld zł rocznie jest generowana w sposób legalny. Według szacunków, za nawet 40% wartości gier hazardowych odpowiada brytyjska firma Bet365, która nie płaci podatków w Polsce.

Źródło: PB.pl
Vito ScalettaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vito Scaletta2015.04.22, 11:10
11#1
Nie mam słów na nich.
Tutaj śmieszki odnośnie ministerstwa finansów. :D
http://www.wykop.pl/link/2508933/strona-gi...racy-urzedu-xd/
ghs2015.04.22, 11:15
widać gdzie apple ma ministerstwo finansów cebulandii, kraju który zdaniem jego włodarzy istnieje tylko na papierze
Master HuskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Master Husky2015.04.22, 11:16
15#3
Ten rząd cały czas próbuje każdemu udowodnić, że jest jeszcze durniejszy niż się może wydawać.
sayanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sayan2015.04.22, 11:34
I tak tego nie zatrzymają... są portale hazardowe gdzie można grać za BTC a tego nie mają jak skontrolować...
TadeuszDZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TadeuszD2015.04.22, 12:26
Ciekawe, upijać się czeskim spirytrem bez polskiej akcyzy można do woli. Ale zagrać w gierkę hazardową już nie.
Logika naszego MF jest na tak 'wysokim' poziomie, że jej nie pojmuję. ;)
*Konto usunięte*2015.04.22, 12:56
i kupa im z tego wyjdzie zawsze mozna vpna uzywac
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2015.04.22, 13:35
10#7
...a ktoś wreszcie zechce zlikwidować ten chory rząd?
KaenVZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KaenV2015.04.22, 14:08
Słów parlamentarnych już brakuje na to co się dzieje...
SzwarcuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szwarcu2015.04.22, 14:22
Rząd chce mieć monopol na hazard i tyle ;)
*Konto usunięte*2015.04.22, 14:32
Nowe średniowiecze. Biurokratyczni tyrani chcą z nas zrobić nowych chłopów pańszczyźnianych. Nie dziwota, że tyle ludzi wyjeżdża z kraju.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1