aktualności

Nvidia GeForce: nowe GPU w 14-nanometrowym procesie FinFET 3D Samsunga

20
14 kwietnia 2015, 10:37 Piotr Gontarczyk

Nvidia zbliża się do końca wypełniania oferty produktowej kartami graficznymi GeForce serii 900 z procesorami opartymi na architekturze Maxwell, które produkowane są w litografii 28-nanometrowej. Nvidia jednocześnie ma 20-nanometrowe procesory Tegra X1. Od pewnego czasu pojawiają się doniesienia o tym, że firma część produkcji swoich układów scalonych może przenieść z fabryk TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) do Samsunga. Najnowsze wieści, pochodzące z Korei Południowej wskazują, że nie tylko procesory mobilne, ale także procesory grafiki GeForce będą produkowane w fabrykach Samsunga, z wykorzystaniem 14-nanometrowej litografii FinFET, opartej na trójwymiarowych tranzystorach.

Proces produkcyjny FinFET 14 nm wykorzystuje najnowsze techniki tranzystorów 3D i stosowany jest w przypadku najnowszej generacji procesorów Samsung Exynos 7, które trafiają do nowych Galaxy S6 oraz Galaxy S6 Edge. Bardzo dobre rezultaty po stronie Samsunga skłoniły Nvidię do na razie częściowej rezygnacji z usług TSMC, a więc producenta, który ostatnimi czasy boryka się z kolejnymi problemami, związanymi z wdrożeniem masowej produkcji układów scalonych w litografii 20-nanometrowej.

GeForce GTX Titan X – test najwydajniejszej karty graficznej

Ostatnie doniesienia wskazują, że teraz TSMC ma kłopoty z osiągnięciem akceptowalnego uzysku w produkcji opartej na procesie 16-nanometrowej, a masowe dostawy mogą ruszyć nie wcześniej niż latem bieżącego roku. Oczywiście dotyczyć to wstępnie będzie małych jednostek, a więc o dużych i skomplikowanych procesorach grafiki można zapomnieć. Warto przy okazji zauważyć, że TSMC ze względu na problemy tak naprawdę nawet nie będzie oferować produkcji w pełni 16-nanometrowych układów scalonych. Latem ruszy produkcja w procesie hybrydowym, a więc łączącym rozwiązania litografii 16- i 20-nanometrowej.

Kolejne opóźnienia we wdrażaniu nowych procesów produkcyjnych sprawiły, że Nvidia postanowiła rozważyć inne opcje, a do wyboru były tak naprawdę tylko trzy podmioty - Intel, Samsung oraz Globalfoundries. Informatorzy ujawniają, że kontrakt na produkcję nowych, 14-nanometrowych procesorów grafiki wygrał Samsung i trzeba od razu zaznaczyć, że nie ma tu mowy o ograniczeniu do mobilnych jednostek serii Tegra. Tak naprawdę mówi się wprost o GPU.

GeForce GTX 960 – test w porównaniu z Radeonem R9 280 i R9 285

Nie wiadomo jeszcze jakie konkretnie procesory grafiki Samsung będzie produkować dla Nvidii z wykorzystaniem 14-nanometrowego procesu FinFET 3D. Możliwości są dwie. Albo kontrakt dotyczy zupełnie nowych procesorów opartych na architekturze Pascal albo układów Maxwell przeniesionych do nowej litografii. Obie opcje wydają się wiązać z podobnymi poziomami prawdopodobieństwa. W przyszłym roku Nvidia faktycznie planuje wprowadzić na rynek GPU oparte na nowej architekturze, ale do tego czasu firma może chcieć sprawdzić działanie nowego procesu produkcyjnego na znanej architekturze Maxwell i wprowadzić na rynek ulepszone jednostki - szybsze i jeszcze bardziej energooszczędne. Warto zauważyć, że taką właśnie politykę stosuje Intel. Przykładowo procesory Broadwell są tylko rozwinięciem architektury Haswell, ale przeniesione z 22- do 14-nanometrowej litografii. W tej ostatniej produkowane będą też układy Core szóstej generacji, a więc Skylake, oparte na całkowicie nowej architekturze.

Według informatorów Korea Times wspomniany wcześniej kontrakt pomiędzy Nvidią i Samsungiem opiewa na kilka milionów dolarów. Dokładna kwota nie jest znana, ale "kilka" wskazuje, że nie jest to jakoś specjalnie wielka inwestycja po stronie Nvidii. Jednocześnie południowokoreańskie źródła mówią, że w umowie nie ograniczono się do konkretnej grupy produktów, a to może oznaczać, że podpisany kontrakt jest tylko wstępem do znacznie szerszej współpracy Nvidii i Samsunga. Trudno nie zauważyć, że wśród producentów układów scalonych Samsung powoli wyrasta na poważną potęgę. Firma już produkuje układy dla Apple i Qualcomma, a teraz z dużych graczy dołącza do nich Nvidia. Tym samym pozycja rynkowa TSMC słabnie.

GeForce GTX 970M i 980M – test

bue2015.04.14, 10:54
14#1
bedzie ciekawie
Luk4sZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Luk4s2015.04.14, 11:02
18#2
Jeżeli przeskoczą na 14nm FinFET to można spodziewać się spoooorego wzrostu wydajności. Nvidia wykonała dobry ruch zamiast czekać w nieskończoność na TSMC.
LeacHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LeacH2015.04.14, 11:46
Luk4s @ 2015.04.14 11:02  Post: 856518
Jeżeli przeskoczą na 14nm FinFET to można spodziewać się spoooorego wzrostu wydajności. Nvidia wykonała dobry ruch zamiast czekać w nieskończoność na TSMC.

dobry, niedobry - została zmuszona do tego. Intel nie otworzy fabryk na teraz, do tego nie wiadomo jakie mają doświadczenie z klepaniem ogromnych chipów w 14/16 nm. A GF ma 'deal' z AMD (aczkolwiek to jest to samo co Samsung). Reszty nie ma a TSMC tradycyjnie daty podaje z kapelusza - stawiam, że do końca roku nie będą mieć zdolności produkcyjnych.
Ciekawa jest plotka o shrink'u maxwellów a nie o Pascal - chcą testować albo mają problem z pamięcią lub z finalnym szlifem arch. Albo po co wydawać - jak i tak ludzie kupią a będzie można podoić lud ;)
6LATzwamiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
6LATzwami2015.04.14, 11:59
-3#4
Na kiedy zatem zbliżone premiery GPU Nvidia i AMD w niższym procesie?
Markiz88Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Markiz882015.04.14, 12:00
@LeacH
jeśli w 14nm wyjdzie maxwell to wynikać to może z faktu że nvidia woli najpierw dostosować się do procesu technologicznego a później wprowadzać na nim nową architekturę. Choć w 14nm nvidia prawdopodobnie najpierw puści low end bo najmniejsze straty tu będą a wiele się nauczą.
GandalfGZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
GandalfG2015.04.14, 12:33
-5#6
Na topowe GPU z Samsunga przyjdzie nam poczekać min 2 lata. Ale to i tak lepiej niż ruletka z TSMC vide 32nm
Czy GF zrobi to prędzej ? Mają wsparcie w postaci IP i technologii produkcji sporych układów (CPU i APU) od AMD którego nie można lekceważyć.
Czas pokaże.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2015.04.14, 13:38
-5#7
Paskal za circa rok, AMD z zenkiem też, w zasadzie to ten rok to taka rozgrzewka na starych technologiach, czyli skok na kasę.
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2015.04.14, 13:52
Plotki i spekulacje. Niby na jakiej podstawie sądzicie że Samsung ma juz w pełni opanowany proces i może oferować wariant High performance, dla dużych chipów jak GPU i w masowych ilościach ? Na razie Samsung posiada tylko kilka linii, głównie dla swoich procków które na pewno są typu Low Power. A wielu już widzi potentata równego TSMC, który w try miga wybuduje nowe fabryki i zaspokoi tłumy klientów niezadowolonych z TSMC.
barwniakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
barwniak2015.04.14, 14:18
10#9
'nvidia zbliża się do końca wypełniania oferty produktowej kartami graficznymi GeForce serii 900 z procesorami opartymi na architekturze Maxwell'

Jakoś nie słyszałem nawet zapowiedzi czegoś poniżej GTX960.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2015.04.14, 14:30
^^
Przerobią 750 na wyższe i wydoli.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1