aktualności

"Gra o tron": wyciekły pierwsze odcinki piątego sezonu

16
13 kwietnia 2015, 11:49 Adam Szymański

Serial "Gra o tron" od trzech lat zajmuje pierwsze miejsca w rankingach najczęściej piraconych produkcji, ale jego twórcy przyznają, że zupełnie im to nie przeszkadza, bo duże zainteresowanie wśród piratów jest dla nich dobrą reklamą i motywacją do dalszej pracy. Mimo to autorzy serialu tym razem raczej nie będą zadowoleni, bo do sieci wyciekły cztery pierwsze odcinki najnowszego sezonu. Dotychczas w telewizji oficjalnie wyemitowano jedynie pierwszy z nich.

Wspomniane odcinki pojawiły się w sieci w nocy z soboty na niedzielę, czyli dzień przed oficjalną emisją pierwszego epizodu. Ich wyciek wywołał ogromne zainteresowanie wśród internautów, bo w ciągu zaledwie trzech godzin pliki zostały pobrane ponad 100 tysięcy razy, a obecnie liczba ta przekroczyła już milion. Początkowo udostępniono je na prywatnych trackerach IPT, ale szybko trafiły również na publiczne serwery, takie jak The Pirate Bay czy KickassTorrents. Warto dodać, że niektórzy twierdzą iż w sieci znalazł się też piąty i szósty odcinek, ale umieszczono go tylko na prywatnych serwerach.

Wydarzenie to wywołało burzę w internecie, ponieważ serial "Gra o tron" cieszy się ogromną rzeszą widzów. Po wycieku większość z nich podzieliła się na dwie grupy. Tych, którzy nie wytrzymali i jak najszybciej obejrzeli niedostępne wcześniej odcinki oraz osoby, które wolą poczekać na oficjalną premierę. Najczęściej przytaczanym argumentem za tą drugą postawą jest jakość udostępnionych plików, ponieważ w serwisach torrentowych pojawiła się tylko wersja 480p, która dla wielu osób jest za słaba. Cała ta sytuacja okazała się oczywiście problematyczna dla HBO. Telewizja od dłuższego czasu ma problem z piratami, na co odpowiedzią miała być równoczesna premiera piątego sezonu w 170 krajach na świecie. W związku z wyciekiem cały wysiłek poszedł na marne.

Mimo to producenci serialu nie ukrywają, że już wcześniej obawiali się nielegalnego udostępnienia odcinków jeszcze przed premierą. Jak powiedział Greg Spence, pracownik czuwający nad postprodukcją, efekty specjalne "Gry o tron" tworzone są w różnych miejscach na świecie, co wymaga stałego przepływu plików. Co prawda twórcy starają się przed tym zabezpieczać poprzez umieszczanie znaków wodnych identyfikujących właściciela oraz konieczność podpisywania dokumentów potwierdzających usunięcie plików z nośników. Mimo to ciężko jest zapanować nad wszystkimi pracownikami, co ewidentnie pokazuje ostatni wyciek. Warto dodać, że wspomniany znak wodny w udostępnionych odcinkach został zamazany, więc nie wiadomo kto odpowiada za całe zamieszanie. Niektórzy podejrzewają też pierwszych recenzentów.

Klatka z jednego z udostępnionych odcinków

Należy pamiętać, że udostępnienie plików jeszcze przed premierą oznacza duże szkody finansowe dla telewizji HBO, ale także niebezpieczeństwo poznania szczegółów fabuły jeszcze przed obejrzeniem serialu. W związku z tym fani "Gry o tron" powinni teraz zachować szczególną ostrożność, aby nie narazić się na wszędobylskie spoilery. Przy okazji warto wspomnieć, że ostatni raport na temat piractwa seriali mówi, iż między 5 lutego a 6 kwietnia serial HBO pobrano nielegalnie łącznie ponad 7 milionów razy. Kolejne miejsca zajmuje The Walking Dead (5,7 mln), Breaking Bad (3,8 mln), Vikings (3,4 mln) i serial House of Cards (2,7 mln).

Gra o Tron bije rekordy popularności na pirackich stronach z torrentami

Źródło: Torrent Freak
UlvarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ulvar2015.04.13, 11:56
13#1
Z takim opóźnieniem newsów to już by na HBO je wyświetlili wszystkie zanim o tym napiszecie ;D.
Czasem mam uczucie, że po prostu chodzicie po wykopie i patrzycie tylko na główną stronę dlatego jesteście w tyle o 2+ dni ze wszystkim bo do wykopalisk nie zaglądacie ;e
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2015.04.13, 12:14
Ulvar @ 2015.04.13 11:56  Post: 855868
Z takim opóźnieniem newsów to już by na HBO je wyświetlili wszystkie zanim o tym napiszecie ;D.
Czasem mam uczucie, że po prostu chodzicie po wykopie i patrzycie tylko na główną stronę dlatego jesteście w tyle o 2+ dni ze wszystkim bo do wykopalisk nie zaglądacie ;e

Dzien swiety swiecic...
(poza Adamem :E)
mfukerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mfuker2015.04.13, 12:19
-6#3
Serial Gra o Srom od trzech lat zajmuje pierwsze miejsca w rankingach najczęściej piraconych produkcji, ale jego twórcy przyznają, że zupełnie im to nie przeszkadza, bo duże zainteresowanie wśród piratów jest dla nich dobrą reklamą i motywacją do dalszej pracy.


Mi tez to nie przeszkadza. Obejrzalem kilka minut jednego odcinka i poczulem, ze swiat potrzebuje mojej obecnosci poza szklanym sedesem.
SweetDreamsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SweetDreams2015.04.13, 12:48

Warto dodać, że niektórzy twierdzą iż w sieci znalazł się też piąty i szósty odcinek, ale umieszczono go tylko na prywatnych serwerach.

Ciężko mi w to uwierzyć bo też na pewno by wypłynęły na publiczne trackery :)
anemusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
anemus2015.04.13, 12:56
-7#5
A kogo to w ogóle obchodzi? W zeszłym roku Gra o tron zaliczyła 8,1mln pobrań dla wieloodcinkowego dziełka, a zamykający stawkę top 20 dla pełnometrażówek gniot osiągnął 19,13mln...
http://pclab.pl/news61173.html
http://pclab.pl/news61174.html
scanxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
scanx2015.04.13, 13:02
-2#6
Widać mądrze podeszli do sprawy bo jest to darmowa reklama
GalvatronZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Galvatron2015.04.13, 14:28
Jake straty finansowe? HBO utrzymuje się w całości z abonamentu, więc jak ktoś posiada ten kanał, to wszystkie treści ma już opłacone (i może je całkowicie legalnie nagrywać, zamiast płacić za HBO Go), a jak nie, to pewnie i tak by go nie kupił specjalnie dla 'Gry o Tron 5'.

LastonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Laston2015.04.13, 14:55
Jakoś Netflix może wrzucić cały sezon House of Cards od razu. Czemu HBO nie może po prostu wrzucić całego piątego sezonu GoT na HBO Go?
marcin_kgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcin_kg2015.04.13, 15:25
UWAGA SPOILER!!!!!!!!!!!!!!!!!Ned Stark żyje!!!
ROBERTNIKZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ROBERTNIK2015.04.13, 15:35
-5#10
Laston @ 2015.04.13 14:55  Post: 855978
Jakoś Netflix może wrzucić cały sezon House of Cards od razu. Czemu HBO nie może po prostu wrzucić całego piątego sezonu GoT na HBO Go?

Kręcenie tasiemców kosztuje, a funduszy nie dostaje się w całości z góry. Mimo że scen nigdy nie kręci się w kolejności chronologicznej, to na kolejne brakuje kasy wraz z spadkiem oglądalności. Wiele dobrych seriali właśnie tak wyzionęło ducha.
Zaloguj się, by móc komentować
1