aktualności

Maelstrom beta: przeglądarka internetowa P2P korzystająca z sieci BitTorrent

15
12 kwietnia 2015, 13:26 Piotr Gontarczyk

Firma BitTorrent, która stoi za narzędziami do udostępniania plików BitTorrent, uTorrent oraz BitTorrent Sync, udostępniła wersję Beta swojej własnej przeglądarki internetowej P2P o nazwie Maelstrom. Przeglądarka bazuje na projekcie Chromium i umożliwia przeglądanie stron internetowych z wykorzystaniem protokołu BitTorrent.

Wydanie Alpha przeglądarki Maelstrom pojawiło się w grudniu ubiegłego roku i od tamtego czasu do prac nad nią przystąpiło 10 tysięcy programistów i 3,5 tysiąca wydawców. Na etapie Alpha testerzy do programu mogli przystąpić na zasadzie zaproszeń, ale wydanie Beta jest już publiczne i dostępne dla wszystkich. Obecnie testowana jest tylko wersja dla systemów operacyjnych Windows, ale twórcy zapewniają, że niebawem pojawi się też wersja dla platformy Apple OS X.

Jak działa Maelstrom? Podstawowy cel jest taki, że popularne strony internetowe mają ładować się znacznie szybciej niż w tradycyjnych rozwiązaniach, które wykorzystują scentralizowane serwery. Im więcej osób udostępnia (seeduje) stronę internetową, tym większa jest szansa, że ktoś z nich znajduje się blisko nas. W ten sposób strona internetowa może zostać załadowana ponoć szybciej niż gdyby miała być ładowana z bardzo odległego serwera.

W przypadku stron internetowych, które w sieci P2P nie są wystarczająco popularne, Maelstrom ma mieć możliwość korzystania jednocześnie też z serwerów poprzez protokół HTTP(S). W ten sposób serwery stanowią tylko uzupełnienie zasobów P2P, ale zawsze jeśli bliżej danego użytkownika znajduje się inny, który udostępnia stronę internetową, to Maelstrom automatycznie decyduje o tym, z którego źródła skorzystać.

W efekcie ma to wszystko sprawiać, że im więcej osób udostępnia stronę internetową, tym szybciej będzie ona działać, bez obciążania pojedynczego serwera. W przypadku tradycyjnego rozwiązania to zawsze gdy zbyt duża liczba internautów zechce skorzystać z danej strony, a jej administratorzy nie przygotowali się na nadmierny ruch, to skutkiem może być zbyt mocne obciążenie serwera, a to doprowadza zazwyczaj do tego, że strona zaczyna działać bardzo wolno lub całkowicie znika z sieci. W modelu torrentowym ma być odwrotnie. Im większa popularność strony internetowej, tym więcej osób ją udostępnia, a więc jest więcej źródeł. Jej sprawność powinna więc automatycznie rosnąć.

Warto zauważyć też, że Maelstrom opiera się na Chromium gdyż dzięki temu może zapewniać dostęp do wszystkich stron internetowych w publicznej sieci, podobnie jak inne przeglądarki. Projekt Maelstrom ma też zapewniać mniejszy wpływ cenzury, zmniejszać skutki ataków DDoS oraz koszty utrzymywania stron internetowych. Na razie trudno stwierdzić czy rozwiązanie twóców Maelstroma ma szanse na to aby uzyskać popularność na tyle dużą, aby zakładane cele można było zrealizować.

Źródło: Maelstrom
Kriss_HietalaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kriss_Hietala2015.04.12, 13:33
Jakieś źródło? Bing Nic nie sznajduje
CabalerioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cabalerio2015.04.12, 13:34
Rozumiem że to będzie działać tylko dla całkowicie statycznych stron?
*Konto usunięte*2015.04.12, 13:36
Interesuje mnie ten: ''mniejszy wpływ cenzury'' - jakby to miało działać? Przecież informacje źródłowe i tak są z centralnych serwerów.
UlvarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ulvar2015.04.12, 14:55
Jak rozwiążą formularze itp. przesyłane do serwera?
Nie chciał bym raczej żeby moje dane wędrowały po komputerach innych osób bo to tylko kwestia czasu aż ktoś sniffera zrobi albo cuś...
nietopyrzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nietopyrz2015.04.12, 14:58
Kriss_Hietala @ 2015.04.12 13:33  Post: 855542
Jakieś źródło? Bing Nic nie sznajduje
http://project-maelstrom.bittorrent.com
OpticalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Optical2015.04.12, 15:08
Jaki to ma sens w ogóle? Kto w 2015 w cywilizowanym świecie narzeka na wolną prędkość ładowania się stron internetowych? Do tego każdy kto regularnie seeduje torrenty albo ma włączone programy żrące upload tylko Soulseek nagle ma zżerany upload na to badziewie. Czasami przeglądanie internetu potrafi znaczenie zwolnić jak upload jest zawalony, wiec jak w sieci jest np. 5 komputerów z czego na 3 sobie tą przeglądarkę włączą to się syf zrobi. Rozwiązanie z jedną wątpliwą zaletą i masą potencjalnych problemów.
mati_zlotaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mati_zlota2015.04.12, 16:57
A koparka bitcoinów gratis będzie? :>
czlowiekztytanuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czlowiekztytanu2015.04.12, 17:02

Jaki to ma sens w ogóle? Kto w 2015 w cywilizowanym świecie narzeka na wolną prędkość ładowania się stron internetowych

a niektórzy widać nie widzą dalej niż czubek własnego nosa i wyobraź, sobie że nie wszyscy żyją w 'cywilizowanym' świecie, więc na wolne ładowanie stron mogą narzekać np. mieszkańcy krajów 3-go świata, gdzie prędkość internetu dalej mierzy się w kb, a w cywilizowanym świecie to np. sieci publiczne, albo chwilowe przeciążenia - zrozumcie dzieci, że świat się na was nie kończy...
losiuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losiu2015.04.12, 17:49
W zalozeniu IMHO ciekawy projekt. Najwiekszym problemem jest to, ze aby to zaczelo dzialac jak nalezy potrzeba tak PRZYNAJMNIEJ kilkaset milionów ludzi uzywajacych na codzien.
gakowalskiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gakowalski2015.04.12, 19:38
Idea świetna. Nawet jeżeli w takim modelu jest kłopot z obsługą formularzy czy personalizacji to i tak dla wielu serwisów ma to sens.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1