Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 8 kwietnia 2015, 13:40

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali akumulator aluminiowo-jonowy, który może z powodzeniem zastąpić rozwiązania litowo-jonowe i baterie alkaliczne. Nowa konstrukcja jest dużo bardziej wytrzymała, pozwala na błyskawiczne ładowanie, a jej żywotność wynosi aż 7500 cykli ładowania i rozładowania. Dla porównania, tradycyjny akumulator dostępny w większości smartfonów może pochwalić się wynikiem około 1000 ładowań. 

Nad nowym akumulatorem pracował zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda, którym przewodził profesor Hongjie Dai. Grupa postanowiła stworzyć zamiennik dla baterii alkalicznych, które są szkodliwe dla środowiska oraz akumulatorów litowo-jonowych, których problemem jest nagrzewanie i możliwość wybuchu. Według profesora Dai, akumulator aluminiowo-jonowy rozwiązuje oba problemy.

Aluminium zostało wybrane ze względu na niski koszt, niską palność oraz dobre przewodnictwo. Wiele razy próbowano stworzyć odpowiednią konstrukcję, ale trudnością było znalezienie odpowiednich materiałów zdolnych do wytwarzania wystarczającego napięcia po wielokrotnym ładowaniu i rozładowaniu. Grupa profesora Daia znalazła na to sposób.

Akumulator składa się z dwóch elektrod: ujemnie naładowanej anody wykonanej z aluminium i dodatnio naładowanej grafitowej katody. Wraz z elektrolitem w postaci soli o temperaturze pokojowej całość zamknięta jest w polimerowym, elastycznym etui. Dai twierdzi, że jego projekt jest zdecydowanie bezpieczniejszy w użytkowaniu niż akumulatory litowo-jonowe. Te ostatnie mogą zachowywać się nieprzewidywalnie i w ostateczności nawet wybuchnąć. Akumulator aluminiowo-jonowy nie stanie w płomieniach nawet gdy zostaje przebity.

Ogromną zaletą nowej technologii jest jej trwałość. Do tej pory konstrukcje aluminiowe były w stanie działać zaledwie do 100 cykli ładowania. Konstrukcja naukowców z Uniwersytetu Stanforda może „przeżyć” aż 7500 takich cykli bez żadnego wpływu na jej pojemność. Co więcej, samo ładowanie trwa tylko minutę, co jest naprawdę świetnym wynikiem w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku obecnie. Jak już wspomnieliśmy, akumulator ukryty jest w elastycznej powłoce, dzięki czemu mógłby znaleźć zastosowanie w giętkich urządzeniach mobilnych.

W chwili obecnej konstrukcja charakteryzuje się napięciem nominalnym na poziomie 2 V, czyli o 0,5 V więcej niż w tradycyjnych bateriach AA lub AAA. Nadal jednak sporo brakuje do akumulatorów litowo-jonowych, ale twórcy planują wprowadzić w swoim projekcie potrzebne zmiany. Naukowcy mają eksperymentować z katodą i jej materiałem, by dwukrotnie podnieść napięcie. Oczywiście akumulator jest dopiero w fazie projektowania i do wprowadzenia go na rynek może minąć sporo czasu. Trzeba przyznać, że nowe rozwiązania przydałyby się przede wszystkim na rynku urządzeń mobilnych, gdzie średni czas pracy na jednym ładowaniu niestety cały czas się skraca.

Ocena aktualności:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
niochman (2015.04.08, 13:48)
Ocena: 95

0%
Kiedy słuch o tym projekcie zaginie....?
KajkoMoradim (2015.04.08, 13:52)
Ocena: 67

0%
Od dawien dawna co chwile sie slyszy o rewolucyjnych akumlulatorach/bateriach, ze niby maja byc super wydajne, bezpieczne i o krotkim czasie ladowania, ale ostatecznie na rynku nic sie nie zmienia. Wiadomo, ze potrzeba czasu, zeby wprowadzic takie cos do konsumenckiego obiegu, no ale bez przesady....
maxpower (2015.04.08, 14:02)
Ocena: 51

0%
Posmaruje się kasą tu i tam i na pewno schowają ten projekt do szafy.
Master Husky (2015.04.08, 14:11)
Ocena: 55

0%
środa, już jest nowy typ baterii, do końca tygodnia trzeba jeszcze newsa o polskim grafenie i leku na raka
macieqq (2015.04.08, 14:17)
Ocena: 35

0%
Coś nie chwalą się pojemnością, a to w tym głównie leży problem.
KajkoMoradim (2015.04.08, 14:35)
Ocena: 25

0%
No bez przesady. Już w latach '80 słyszało się o komputerach kwantowych, a do dziś jeszcze żaden nie powstał! No bez przesady, juz w latach '50 były filmy, jak to ludziki latały sobie po innych planetach, a do dziś jeszcze na żadnej nie byli!
Spisek, panie, spisek!!! Pewnie żydowsko-masoński!!!


Jezeli ktos porownuje przedsiewziecie budowy kwantowych komputerow i lotow na inne planety z budowa wydajniejszego akumulatora, to.... :E
kaczy99 (2015.04.08, 14:40)
Ocena: 18

0%
Wytrzymałość wytrzymałością, ciekawe co z gęstością upakowania energii.
Amitoza (2015.04.08, 14:53)
Ocena: 23

0%
KajkoMoradim @ 2015.04.08 14:35  Post: 854221
No bez przesady. Już w latach '80 słyszało się o komputerach kwantowych, a do dziś jeszcze żaden nie powstał! No bez przesady, juz w latach '50 były filmy, jak to ludziki latały sobie po innych planetach, a do dziś jeszcze na żadnej nie byli!
Spisek, panie, spisek!!! Pewnie żydowsko-masoński!!!


Jezeli ktos porownuje przedsiewziecie budowy kwantowych komputerow i lotow na inne planety z budowa wydajniejszego akumulatora, to.... :E
zwłaszcza ze w sporej czesci newsów o tych akumulatorach były wzmianki, że już za rok czy dwa będą mogły trafić do masowej produkcji
robgrab (2015.04.08, 14:53)
Ocena: 15

0%
Nie ma wzmianki na temat pojemności, pomijam fakt że jeżeli to jest ładowane tradycyjnie prądem a nie chemicznie to przy ładowaniu trwającym 1minutę trzeba by podać ogniwu masakrycznie wysokie natężenie prądu.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 112
Świetna wiadomość dla klientów. DRAMeXchange przygotował nowy raport na temat rynku pamięci DRAM. 21
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 112
Alternatywa jest, ale do jej wprowadzenia potrzeba czasu. 102
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane