Aktualność
Adrian Kotowski, Wtorek, 7 kwietnia 2015, 12:55

Według informacji serwisu Kotaku, Amazon i Crytek podpisały gigantyczną umowę licencyjną opiewającą na kwotę od 50 mln do 70 mln dolarów. Pieniądze miały pozwolić na uchronienie niemieckiego studia przed zamknięciem i prowadzenie dalszej działalności. Zagadką jest jednak to, czego konkretnie dotyczy umowa i co Crytek miałby robić dla Amazona. Niewykluczone, że studio może tworzyć nową grę, która zostanie wydana przez amerykańskie przedsiębiorstwo. 

Crytek od dłuższego czasu zmaga się z problemami finansowymi. Ich gry nie sprzedają się jakoś wyjątkowo dobrze, a silnik nie jest tak rozchwytywany, jak rozwiązania konkurencji. Do tego dochodziły błędne decyzje podejmowane na przestrzeni ostatnich kilku lat, przez które firma była na krawędzi bankructwa. W ubiegłym roku pojawiła się wiadomość, że niemieckie studio podpisało intratny kontrakt z tajemniczym partnerem. Wiele wskazuje, że był nim Amazon.

Crysis 3

Według źródeł serwisu Kotaku, obie firmy miały podpisać ze sobą umowę licencyjną, dzięki której Crytek miał zarobić od 50 mln do 70 mln dolarów. Faruk Yerli, współzałożyciel studia, stwierdził, że kontrakt jest jednym z największych w historii, ale więcej informacji może przekazać jedynie nowy partner przedsiębiorstwa. Zagadką jest więc, co konkretnie Amazon mógłby zrobić z silnikiem CryEngine i jaką rolę odegra w całej sprawie Crytek.

Crytek prezentuje CryEngine na GDC 2015

Możliwości jest oczywiście kilka. Silnik Cryteka może być użyty do produkcji nowej gry finansowanej przez firmę Bezosa. Samo niemieckie studio mogłoby odpowiadać za jej przygotowanie lub ewentualnie pomagać w implementacji CryEngine. Inną możliwością jest stworzenie nowego silnika bazującego na rozwiązaniach Cryteka. Do tego Amazon także potrzebuje inżynierów niemieckiego studia. Tak czy inaczej w obu przypadkach Crytek będzie miał sporo pracy.

Amazon już od dłuższego czasu interesuje się rynkiem gier. W październiku ubiegłego roku firma zapowiedziała dwa tytuły ekskluzywne tworzone przez studia Frontier (twórcy m.in. Elite: Dangerous) oraz WayForward (znani z produkcji BloodRayne: Betrayal). Wcześniej zatrudniono Clinta Hockinga, który odpowiadał za gry Far Cry 2 oraz Splinter Cell: Chaos Theory, Kim Swift pracującą przy grach Portal i Quantum Conundrum oraz Erica Nylunda, pisarza powieści z serii Halo i Gears of War. Niewykluczone, że Amazon chce zostać kolejnym dużym wydawcą, co mogłoby się udać, patrząc na pozycję na rynku usług sprzedaży wysyłkowej. Żadna z wymienionych wyżej firm nie skomentowała tej informacji.  

Ocena aktualności:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
BILI82 (2015.04.07, 13:06)
Ocena: 8

0%
Dobrze, oby tylko cos dobrego wykuli - powodzenia.
szefons (2015.04.07, 13:44)
Ocena: 0

0%
Ta lista zatrudnienia + jeszcze lepszy cryengine = super gierka? No, bo za 50 mln to nie wiem co innego crytek może dla nich zrobić jak nie grę.
Teriusz (2015.04.07, 14:37)
Ocena: 1

0%
A w między czasie gdy Nvidia miała konferencję promującą konsolę Shield zapowiedziano, że Crysis wyjdzie właśnie na tą konsolę i będzie śmigał na układach ARM (Tegra X1). Zatem podejrzewam, że Crytek przerzuci się na rynek mobilny i to na nim będzie starał się zarabiać kasę. I nie wykluczone też jest, że Amazon właśnie coś knuje z nową platformą do gier bazującą na ARMach.
czopor (2015.04.07, 14:38)
Ocena: 0

0%
szefons @ 2015.04.07 13:44  Post: 853834
Ta lista zatrudnienia + jeszcze lepszy cryengine = super gierka? No, bo za 50 mln to nie wiem co innego crytek może dla nich zrobić jak nie grę.


Jeśli chcą być wydawcą to jak najbardziej może chodzić o inny silnik. Kto jak nie Amazon ma wiedzieć co się dobrze sprzedaje, a CryEngine może tego nie zapewnić + słaba monetyzacja silnika Cryteka.

A nazwiska? Pisarz, game designer, level designer - czyli zawody wiążące się z pre-produkcją.
AmpliDude (2015.04.07, 14:40)
Ocena: 7

0%
Może każą im zrobić klienta do obsługi dronów, każdy będzie się mógł pobawić w kuriera oblatywacza ;)
Avitr (2015.04.07, 19:48)
Ocena: 0

0%
Czyli sceneria zmieni się, z koreańskiej dżungli do przepastnych hal Amazona. Główny bohater będzie strzelał do strajkujących pracowników (w końcu to też komuchy), od czasu do czasu napotykając bossa (szefa lokalnego związku zawodowego). A na końcu będzie główny boss (najwyższy szef związków w Amazonie). W finalnej scenie gry, na tle napisu 'All komuch killed', będzie widać wjeżdżające do hal Amazona roboty zastępujące ludzkich pracowników.
karolthas (2015.04.07, 20:47)
Ocena: 2

0%
Przypuszczam, że robią środowisko do symulacji zachowań dronów. Póki co Amazon nie dostał zgody na dostarczanie przesyłek dronami, więc wolą dopracować i dopieścić wszystko w 'grze' i pokazać, że to działa.
CryKon (2015.04.16, 17:16)
Ocena: 0

0%
Pozdrowienia z Crytek :)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  131
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 11
Tak wygląda następca Rifta. 16
Epic Games Store z kolejnymi dużymi grami na wyłączność. 55
Chińczycy przekonują do swoich produktów. 3
Czerwoni rozwijają swoje otwarte oprogramowanie. 4
Kolejny duży transfer niebieskich. 17
Facebook
Ostatnio komentowane