aktualności

Intel LANDesk stanie się niezależną firmą

6 września 2002, 16:17 Marek Chmielarz
Intel Corporation oraz firmy inwestycyjne Vector Capital i vSpring poinformowały dzisiaj, że Software Products & Services Division, dział Intela produkujący oprogramowanie LANDesk, stanie się niezależną firmą.


LANDesk Acquisition Corporation, spółka utworzona niedawno przez Vector Capital i vSpring, zawarła umowę na zakup pewnej ilości aktywów, w tym produktów oznaczonych marką LANDesk. Intel utrzyma mniejszościowy pakiet akcji w nowej firmie, którym będzie zarządzać Intel Capital. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

W ramach tej transakcji nowa spółka zakupi część aktywów i własności intelektualnej LANDesk, a także produkty LANDesk, w tym LANDesk Management Suite, LANDesk Client Manager, LANDesk Server Manager, LANDesk Asset Service, Instant Support Suite, Mobile Manager i Remote Services. Spółka będzie także udzielała licencji na wykorzystywanie niektórych innych zasobów własności intelektualnej LANDesk.

Główna siedziba spółki w Ameryce Północnej będzie mieściła się w rejonie Salt Lake City. Dział LANDesk zatrudnia na całym świecie ok. 150 pracowników, posiadających duże doświadczenie w tworzeniu rozwiązań do zarządzania komputerami i urządzeniami biurkowymi dla średnich i dużych firm. Personel kierowniczy LANDesk, który otrzyma oferty pracy w nowej spółce, składa się z doświadczonych profesjonalistów z bogatą historią w zakresie ustanawiania standardów przemysłowych i usprawniania zarządzania infrastrukturą IT.

Spółką pokieruje Joe Wang (CEO), ostatnio wiceprezes Enterprise Administration Division w Symantec Corporation, wcześniej założyciel i CEO 20/20 Software. Jon Sutherland, który kierował działem LANDesk w firmie Intel, pozostanie w spółce na stanowisku wiceprezesa ds. operacyjnych.

„Jako niezależna firma, dział LANDesk winien stać się liderem w dziedzinie rozwiązań do zarządzania komputerami i urządzeniami biurkowymi w średnich i dużych firmach” – powiedział Wang. „Nasze zaangażowanie w produkty LANDesk, klienci i partnerzy zachowają najwyższy priorytet. Przewidujemy, że transformacja nie nastręczy żadnych problemów naszym klientom i partnerom, gdyż będziemy wspierać i rozwijać linie produktów LANDesk za pomocą zwiększonych, specjalnie do tego celu przeznaczonych zasobów”.

„Dział LANDesk zasługuje na to, by stać się niezależną firmą” - powiedział Alex Slusky, partner zarządzający w Vector Capital. „specjalizujący się w przedsięwzięciach restrukturyzacyjnych typu spin-off. To rzadka kombinacja stabilności, rentowności i potencjału. Mając bazę w postaci wieloletnich inwestycji technologicznych ze strony Intela, niezwykłych talentów w zespole LANDesk oraz szerokiego kręgu doskonałych klientów, jesteśmy przekonani, że możemy stworzyć świetnie prosperującą, niezależną firmę programistyczną.”

„Produkty LANDesk odegrały przed ponad dziesięciu laty istotną rolę w stworzeniu kategorii oprogramowania do zarządzania komputerami biurkowymi. W ciągu następnych lat ciągle dostarczały innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania serwerami, komputerami biurkowymi i urządzeniami przenośnymi” - powiedział Ed Ekstrom, partner zarządzający vSpring. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mamy firmę tego kalibru z siedzibą w Utah i wierzymy, że ta transakcja przyniesie korzyści wielu innym firmom programistycznym, gdyż LANDesk stanie się częścią masy krytycznej regionu.”

„LANDesk jest liderem w zakresie oprogramowania do zarządzania komputerami i urządzeniami biurkowymi” – powiedział Jon Miner, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Capital. „Biorąc pod uwagę, że Intel koncentruje się na produkcji układów krzemowych, wierzymy, że niezależna firma, skupiająca swą uwagę na produktach LANDesk, jest wielką szansą na dalszy rozwój i wzrost rentowności. Wierzymy, że ta firma będzie w stanie doskonale sprostać potrzebom klientów.” Intel będzie przez pewien czas wspierał nową spółkę poprzez produkcję i realizację zamówień tak, by proces transformacji był niekłopotliwy dla klientów. Zawarcie transakcji uzależnione jest od zwyczajowych warunków jej zatwierdzenia i jest spodziewane pod koniec tego miesiąca.
1