Aktualność
Piotr Gontarczyk, Czwartek, 26 marca 2015, 09:21

Z najnowszych doniesień z Korei Południowej wynika, że Samsung rzekomo przygotowuje się do przejęcia firmy AMD, aby móc lepiej konkurować z Intelem. Źródło twierdzi, że południowokoreański gigant branży elektronicznej chce kupić AMD i połączyć je z jedną ze swoich filii.

Przedstawiona informacja wskazuje, że Samsung zamierza przejąć całe portfolio AMD w zakresie mikroprocesorów (CPU) oraz procesorów grafiki (GPU). Własność intelektualna, a więc przede wszystkim rozwiązania techniczne AMD, miałyby napędzać umacnianie pozycji Samsunga w rywalizacji z wciąż znacznie silniejszym Intelem, ale także znacznie słabszym, choć trudnym do zignorowania Qualcommem. Koreańskie źródła zauważają, że nie jest to pierwszy przypadek zainteresowania Samsunga kupieniem AMD. Już w 2007 roku szef działu telekomunikacyjnego w firmie Samsung twierdził, że przejęcie AMD jest konieczne aby móc napędzić silnik rozwoju.

Oczywiście jednym z pierwszych pytań, które w tej sytuacji same się narzucają jest to o losy umowy o wymianie licencji pomiędzy Intelem i AMD. Warto pamiętać o tym, że Intel udziela AMD licencji na architekturę x86, podczas gdy AMD licencjonuje Intelowi x64 (np. AMD64). Czy ewentualne przejście AMD pod skrzydła Samsunga mogłoby naruszyć warunki tej umowy? Całkiem niedawno szef działu finansowego w AMD, Devinder Kumar wyjaśniał to w odniesieniu do wcześniejszych informacji o przejęciu firmy. Jedno z nich dotyczyło chińskiej firmy BLX IC. Kumar zwracał uwagę na to, że podobne obawy pojawiły się po tym, jak AMD w 2008 roku sprzedało swoje fabryki firmie Globalfoundries. Wtedy Intel próbował interweniować uważając właśnie, że naruszane są warunki umowy o wymianie licencji, ale AMD ostatecznie wygrało w sądzie, który uznał, że do żadnego naruszenia zasad nie doszło. Intel zresztą za to i inne działania ostatecznie musiał AMD zapłacić 1,25 miliarda dolarów odszkodowania. Wracając jednak do głównego wątku, potencjalną umowę przejęcia AMD przez Samsunga można skonstruować tak, aby Intel nie miał pola manewru i nie mógł jej oprotestować.

Rynek urządzeń mobilnych rośnie cały czas i każdy z obecnych na nim podmiotów chce jak największą jego część zgarnąć dla siebie. Obecnie jeśli chodzi o mikroprocesory oraz inne układy scalone dla smartfonów, tabletów, itp., to podmiotami o największym potencjale są Intel (x86) i Samsung (ARM). Qualcomm, Nvidia czy MediaTek na tle pierwszej dwójki to stosunkowo mali gracze, oczywiście po stronie architektury ARM. Po stronie x86 firma AMD jest natomiast praktycznie niezauważalna. Intel na rynek smartfonów i tabletów naciska coraz silniej i skuteczniej, a dla Samsunga i innych producentów oznacza to coraz mniejszy udział w zyskach. Wprowadzając nową politykę biznesową, nowe procesory serii Atom, Intel sprawił, że konkurenci zmuszeni są do obniżania cen, aby zachować konkurencyjność. Samo to jest zupełną nowością na rynku IT, bo nie dochodziło wcześniej do sytuacji, w których to Intel jest silnikiem napędzającym spadki cen.

AMD to jednak nie tylko CPU, ale także GPU. Dla Samsunga to też ważna kwestia. Dział procesorów grafiki w AMD to w dużej mierze dawna firma ATI, którą AMD przejęło w 2006 roku. Array Technology Inc. (ATI) powstało w 1985 roku, a więc osiem lat przed Nvidią. To właśnie starsza firma kanadyjska uzyskała ważne patenty, które dla Samsunga mogą być bardzo istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę nasilające się starcia prawne z Nvidią.

Jaki komputer do gier? Do biura i domu? Polecane zestawy komputerowe

Samsung może też chcieć wejść na nowe rynki, aby zapewnić sobie źródła dochodów. Jednym z potencjalnych celów Samsunga może być chociażby rynek konsol do gier, dla którego firma mogłaby stworzyć bardzo bogatą ofertę, od najmniejszych urządzeń przenośnych aż po urządzenia stacjonarne. Oprócz patentów Koreańczycy mogą mieć też chrapkę na opracowywane nowe architektury, takie jak Zen (procesory x86), K12 (procesory ARM) czy Arctic Islands (GPU). Samsung natomiast ma zasoby, które mogłyby wspomóc dział badań o rozwoju w AMD, któremu coraz bardziej doskwiera brak środków finansowych. Nie zapominajmy też o tym, że Samsung ma własne fabryki układów scalonych, w których już teraz produkuje w litografii 14-nanometrowej FinFET i pod tym względem jest mocnym rywalem Intela.

Skoro wspomnieliśmy o dziale badań i rozwoju w AMD i napisaliśmy, że boryka się on z coraz mniejszymi funduszami, to warto przyjrzeć się tej sprawie bliżej i ujawnić, jak źle to wygląda na tle konkurencji. Finansowanie badań i rozwoju w firmie zajmującej się np. branżą IT jest bardzo dobrym wyznacznikiem jej stanu oraz rokowań na przyszłość. Projektowanie układów scalonych, zlecanie produkcji próbek, testowanie, wdrażanie nowych rozwiązań, itd., to wyjątkowo drogie elementy działalności firmy, takiej jak np. właśnie AMD. Ekipa SweClockers przedstawiła własne zestawienie wydatków na R&D (Research & Development) AMD, Intela oraz Nvidii. Najnowsze wyliczenia wskazują jasno, że wydatki AMD na badania i rozwój są rekordowo niskie, podczas gdy Intel i Nvidia osiągają poziomy rekordowo wysokie.

Intel na badania i rozwój wydaje najwięcej z tej trójki, co chyba nikogo nie zaskakuje. Firma kwartalnie na R&D wydaje około 3 miliardów dolarów, a więc dwanaście razy więcej niż AMD i około dziewięć razy więcej niż Nvidia. Warto jednak mieć na uwadze to, że Intel ma własne fabryki (w przeciwieństwie do pozostałej dwójki), a więc część wydatków siłą rzeczy przeznacza na działalność, której AMD i Nvidia nie prowadzą. Mimo to różnice pomiędzy Intelem i dwiema pozostałymi firmami są gigantyczne.

Nvidia swój budżet na dział badań i rozwoju systematycznie zwiększa i okazuje się, że pozornie mniejsza od AMD firma od około dwóch lat wydaje więcej. Obecnie Nvidia na R&D przeznacza kwartalnie rekordową kwotę 384 milionów dolarów. AMD natomiast od około trzech lat ciągnie w dół i to naprawdę mocno. O ile jeszcze na początku 2012 roku firma na R&D wydawała blisko 375 milionów dolarów, o tyle obecnie przeznacza na ten cel już zaledwie 238 milionów. Jest to najmniejszy budżet AMD na badania i rozwój od 2004 roku. Nvidia na rynku procesorów grafiki naciska na AMD coraz silniej. Ostatnie architektury GPU (Kepler i Maxwell) są bardzo dobrze oceniane. Zwłaszcza Maxwell pokazuje możliwości Nvidii w zakresie optymalizowania projektu tak, aby ulepszać to, co w ostatnich latach jest sprawą priorytetową. Chodzi oczywiście o sprawność energetyczną. Coraz większy dystans dzielący budżety R&D Nvidii i AMD nie pobudza do optymizmu.

GeForce GTX Titan X - test

Jak już wspominaliśmy sytuacja Nvidii i AMD, w kontekście wydatków na R&D, jest inna niż w przypadku Intela. Te pierwsze nie muszą w budżetach uwzględniać kosztów działalności fabryk układów scalonych, gdyż produkcję zlecają podmiotom zewnętrznym (np. TSMC). Dlatego też sam budżet nie daje jeszcze pełnego obrazu sytuacji, bo najważniejsze jest przecież to jak i gdzie trafiają wydatki. Dlatego też nie można wprost powiedzieć, że dział R&D Intela jest wielokrotnie lepiej finansowany niż jego odpowiedniki w Nvidii czy AMD. W miarę dobre porównanie możliwe jest tylko w przypadku tych dwóch ostatnich podmiotów, a trendy wynikające z danych finansowych jasno pokazują, że Nvidia robi wszystko aby na tym polu umacniać swoją pozycję.

Ocena aktualności:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
ghs (2015.03.26, 09:30)
Ocena: 31

0%
Samsung przejmie AMD?

oby. bo utrzymywanie firmy w stanie agonalnym tylko po to aby regulator nie podzielił chipzilli jest tylko na rękę chipzilli a nie klientom
Shiriu89 (2015.03.26, 09:34)
Ocena: 34

0%
Osobiście stwierdzam że to mogłoby się udać. Zastrzyk dobrze zarządzanej gotówki byłby dla AMD zbawieniem. Monopol Intela i Nvidii nie wyjdzie nikomu na dobre, ważne jest aby Samsung zrobił to po prostu mądrze, w sposób przemyślany uwzględniając plany długofalowe.
edek20 (2015.03.26, 09:34)
Ocena: 15

0%
W sumie nie byłoby to głupie rozwiązanie. Pytanie czy w USA zgodzą się na wyprowadzenie licencji x86 poza ich obszar
Trepcia (2015.03.26, 09:38)
Ocena: 17

0%
Jak Chińczycy wykupili tyle działów IBM to czemu Samsung miałbym nie kupić AMD?
motiff (2015.03.26, 09:41)
Ocena: 12

0%
Mam nadzieję, że tak się stanie, AMD ciągle warte jest sporo pod względem gpu to dla samsung duża gratka zrobić własne gpu i cpu, zwłaszcza swojaka na arm.
Z AMD już prawie nikt nie wierzy, że uda się coś pozytywnego w sensie zakupowym wydusić, większość to papierowa potęga.
Trepcia (2015.03.26, 09:47)
Ocena: 20

0%
Ciekawi mnie, czy jakby Samsung przejął AMD, czy w krakowskim oddziale Samsunga pisaliby sterowniki pod nowe produkty?

EDIT.
No i za co minus? Czy myślenie o tym, jak mogłaby Polska na tym skorzystać musi być minusowane przez samych Polaków? Jakbyście chcieli wiedzieć, to sterowniki Intela pod ich wbudowane układy graficzne są pisane w Polsce. McAfee, program antywirusowy będący własnością Intela, także rozwijany jest w Polsce. I tak dalej i tak dalej.
Ozzbi (2015.03.26, 09:48)
Ocena: 8

0%
Może być ciekawie , AMD samo w sobie ciągnie słabo na tle konkurencji z intelem , są nadzieje ze to bedzie prawdą i polityka firmy AMD zacznie kierować sięw dobrą stronęjak i pod względem CPU i GPU
SebZMC (2015.03.26, 09:53)
Ocena: 18

0%
Patryk19900 @ 2015.03.26 09:52  Post: 850400
zaraz zaraz a czy samsunga nie przejął seagate ??

Tylko dział HDD.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Facebook
Ostatnio komentowane