Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 25 marca 2015, 15:35

Google planuje udostępnienie opcji płacenia rachunków bezpośrednio z poziomu Gmaila. Projekt ma nosić nazwę Pony Express, a nowa usługa miałaby wystartować w czwartym kwartale tego roku. Wyszukiwarkowy gigant otrzymałby też dostęp do różnego typu danych finansowych. Płatności tego typu miałyby być dostępne w pierwszej kolejności w Stanach Zjednoczonych, ale niewykluczone, że podobne rozwiązanie trafi także do Europy.

Faktury elektroniczne nie są obecnie niczym szczególnie dziwnym, a wiele firm zachęca z korzystania z nich dając specjalne upusty na abonament. Google postanowiło stworzyć system, który ma w założeniach ułatwić ludziom opłacanie rachunków przychodzących na adresy e-mail użytkowników. Serwis Re/code dotarł do informacji, które wskazują, że Google pracuje nad systemem Pony Express.

Pony Express

Nowa usługa miałaby być prosta niezwykle prosta w obsłudze i skonfigurowaniu. Wymagane będzie podanie danych osobowych użytkownika, w tym też numer ubezpieczenia (w USA). Potrzebny będzie też numer karty kredytowej, który posłuży do potwierdzenia tożsamości osoby. Google miało podpisać umowy z firmami, które drukują rachunki dla dostawców usług, wśród których znajdują się m.in. firmy telekomunikacyjne. Dziennikarze Re/code nie wiedzą, czy przedsiębiorstwo z Mountain View nawiąże bezpośrednią współpracę z samymi usługodawcami.

Pony Express

Po rejestracji osoba będzie mogła otrzymywać i opłacać wszystkie rachunki przy pomocy Gmaila lub Inboxa. Faktury mają być grupowane w specjalnej zakładce Pony Express. Płatności za rachunki będzie można dokonywać przy pomocy konta bankowego lub karty kredytowej. Nie jest jasne, jaki system ma być wykorzystywany do płatności i czy opcja ta będzie połączona z Google Wallet.

Pony Express

Z ciekawszych funkcji można też wymienić możliwość dzielenia się płatnościami z innymi użytkownikami Gmaila, co ma się przydać przede wszystkim w przypadku współlokatorów. Wszystkie dane mają być archiwizowane, a system sam ma powiadamiać o wiadomościach pochodzących od obsługi klienta konkretnego usługodawcy.

Pony Express

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Pony Express miałaby być dostępny jeszcze w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Możliwa jest oczywiście późniejsza ekspansja także na inne rynki. Nie jest jasne, jak Google zamierza wykorzystywać przechwytywane dane osobowe i rachunki. Według serwisu Re/code takie informacje mogłyby przydać się firmie do przygotowywania bardziej spersonalizowanych reklam. Wiedząc za co płaci dana osoba, co kupuje i jak często to robi, Google może wyświetlić reklamę pasującą do preferencji danego użytkownika. Zagadką jest też to, czy wyszukiwarkowy gigant nie będzie pobierał opłat za korzystanie z Pony Express i ewentualnie, ile powinny one wynosić. 

Źródło: Re/Code
Ocena aktualności:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
zskk (2015.03.25, 16:03)
Ocena: 4

0%
Pierw telefonia, teraz rachunki. Będą wiedziec zarówno o powiązaniach miedzy ludźmi jak i o ich stanie finansowym. Google będzie wiedziec praktycznie wszystko, a ludzie jeszcze będą chcieli (sic!) korzystać z ich usług. Ciężki temat
Xava2011 (2015.03.25, 16:35)
Ocena: 1

0%
A bo jeszcze ich obchodzi kiedy srasz i ile groszy masz na koncie
petertech (2015.03.25, 18:17)
Ocena: 0

0%
zskk @ 2015.03.25 16:03  Post: 850214
Pierw telefonia, teraz rachunki. Będą wiedziec zarówno o powiązaniach miedzy ludźmi jak i o ich stanie finansowym. Google będzie wiedziec praktycznie wszystko, a ludzie jeszcze będą chcieli (sic!) korzystać z ich usług. Ciężki temat


Zastanówmy się ile wie Microsoft ? :E A ile np. taki Facebook ? Który też ma wiele planów odnośnie różnego rodzaju usług w tym finansowych ;) Problemem jest samo w sobie bezpieczeństwo owych transakcji internetowych, po drugie ich powiązanie z wrażliwymi danymi o nas, a także...Fakt, że tak naprawdę widać znaczną dysproporcję w tym o jakiej skali mówimy - w sensie tego jakie są to przepływy, a także ilości obsługiwanych użytkowników, dysproporcji pomiędzy tym, że są to głównie firmy z USA i brak konkurencji dla nich w postaci firm z innych zakątków świata. Konkurencja teoretycznie daje nam lepszą jakość i niższe ceny, napędza rozwój, a także jest takim strażnikiem bezpieczeństwa w sytuacji kiedy odbije jednej firmie z np. 3-5 to są jeszcze inne. W przypadku wielu usług, narzędzi mamy niby wolny wybór, ale ich dostępność, różnorodność jest nikła.
unknown_solider (2015.03.25, 19:16)
Ocena: 4

0%
Na pewno w każdym urządzeniu z androidem pojawi się aplikacja obsługująca te płatności, będzie ją trudno usunąć i bezustannie będzie ona działać w tle, a Android będzie jeszcze bardziej mulił gdyż jest znany z tego, że jako system działa sprawnie jedynie bez zainstalowanego oprogramowania.
zskk (2015.03.25, 23:15)
Ocena: 1

0%
Xava2011 @ 2015.03.25 19:33  Post: 850276
nie posraj się od bólu dupy.

technicznie rzecz biorąc, byłoby to bolesnie trudne :E
ZIB2000 (2015.03.26, 00:10)
Ocena: -1

0%
tandzeciarze - lepiej niech popracują nad opłacaniem rachunków przez google

przynajmniej użytkownicy będą zadowoleni

reszta cywilizowanego społeczeństwa od dawna ma poustawiane płatności w banku

chizra @ 2015.03.25 17:49  Post: 850246
Ale bzdury. Czy Google naprawdę nie ma co robić ? Zajęliby się optymalizacją tego swojego badziewnego systemu pod architekturę ARM albo czymś bardziej pożytecznym.


tego gówna nie da się zoptymalizować bo błędy były już w pierwszej wersji i obecnie są nie naprawialne
lepiej zakopać i napisać coś z jajem od nowa

zresztą - ich to nie obchodzi - google przecież jest komórką CIA i produkuje oprogramowanie szpiegowskie
czlowiekztytanu (2015.03.26, 01:52)
Ocena: 0

0%

Zastanówmy się ile wie Microsoft ?

hmm oświeć mnie, ile wie taki MS?
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Ciekawe znalezisko. 12
Wszystko przez kolejny wyciek danych. 5
Kolejna gra tworzona przy współudziale AMD.  11
Są też wstępne informacje o specyfikacji. 43
Koniec notcha. Honor przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego smartfona z serii View. 4
Chip znajdzie zastosowanie w komputerach z Windowsem 10. 12
To było do przewidzenia. 82
Jest dobrze, chociaż spodziewałem się większej liczby. 31
Microsoft ma poważnie zająć się rozwojem swoich usług. 38
Litografia 10 nm może „pożyć” bardzo krótko. 32
"Czerwoni" mają powody do zadowolenia.  31
Cena i specyfikacja techniczna powalają. Nvidia zapowiedziała właśnie nową kartę z rodziny Titan. 33
Miły prezent na mikołajki. 8
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane