Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 25 marca 2015, 15:35

Google planuje udostępnienie opcji płacenia rachunków bezpośrednio z poziomu Gmaila. Projekt ma nosić nazwę Pony Express, a nowa usługa miałaby wystartować w czwartym kwartale tego roku. Wyszukiwarkowy gigant otrzymałby też dostęp do różnego typu danych finansowych. Płatności tego typu miałyby być dostępne w pierwszej kolejności w Stanach Zjednoczonych, ale niewykluczone, że podobne rozwiązanie trafi także do Europy.

Faktury elektroniczne nie są obecnie niczym szczególnie dziwnym, a wiele firm zachęca z korzystania z nich dając specjalne upusty na abonament. Google postanowiło stworzyć system, który ma w założeniach ułatwić ludziom opłacanie rachunków przychodzących na adresy e-mail użytkowników. Serwis Re/code dotarł do informacji, które wskazują, że Google pracuje nad systemem Pony Express.

Pony Express

Nowa usługa miałaby być prosta niezwykle prosta w obsłudze i skonfigurowaniu. Wymagane będzie podanie danych osobowych użytkownika, w tym też numer ubezpieczenia (w USA). Potrzebny będzie też numer karty kredytowej, który posłuży do potwierdzenia tożsamości osoby. Google miało podpisać umowy z firmami, które drukują rachunki dla dostawców usług, wśród których znajdują się m.in. firmy telekomunikacyjne. Dziennikarze Re/code nie wiedzą, czy przedsiębiorstwo z Mountain View nawiąże bezpośrednią współpracę z samymi usługodawcami.

Pony Express

Po rejestracji osoba będzie mogła otrzymywać i opłacać wszystkie rachunki przy pomocy Gmaila lub Inboxa. Faktury mają być grupowane w specjalnej zakładce Pony Express. Płatności za rachunki będzie można dokonywać przy pomocy konta bankowego lub karty kredytowej. Nie jest jasne, jaki system ma być wykorzystywany do płatności i czy opcja ta będzie połączona z Google Wallet.

Pony Express

Z ciekawszych funkcji można też wymienić możliwość dzielenia się płatnościami z innymi użytkownikami Gmaila, co ma się przydać przede wszystkim w przypadku współlokatorów. Wszystkie dane mają być archiwizowane, a system sam ma powiadamiać o wiadomościach pochodzących od obsługi klienta konkretnego usługodawcy.

Pony Express

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Pony Express miałaby być dostępny jeszcze w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Możliwa jest oczywiście późniejsza ekspansja także na inne rynki. Nie jest jasne, jak Google zamierza wykorzystywać przechwytywane dane osobowe i rachunki. Według serwisu Re/code takie informacje mogłyby przydać się firmie do przygotowywania bardziej spersonalizowanych reklam. Wiedząc za co płaci dana osoba, co kupuje i jak często to robi, Google może wyświetlić reklamę pasującą do preferencji danego użytkownika. Zagadką jest też to, czy wyszukiwarkowy gigant nie będzie pobierał opłat za korzystanie z Pony Express i ewentualnie, ile powinny one wynosić. 

Źródło: Re/Code
Ocena aktualności:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
zskk (2015.03.25, 16:03)
Ocena: 4

0%
Pierw telefonia, teraz rachunki. Będą wiedziec zarówno o powiązaniach miedzy ludźmi jak i o ich stanie finansowym. Google będzie wiedziec praktycznie wszystko, a ludzie jeszcze będą chcieli (sic!) korzystać z ich usług. Ciężki temat
Xava2011 (2015.03.25, 16:35)
Ocena: 1

0%
A bo jeszcze ich obchodzi kiedy srasz i ile groszy masz na koncie
petertech (2015.03.25, 18:17)
Ocena: 0

0%
zskk @ 2015.03.25 16:03  Post: 850214
Pierw telefonia, teraz rachunki. Będą wiedziec zarówno o powiązaniach miedzy ludźmi jak i o ich stanie finansowym. Google będzie wiedziec praktycznie wszystko, a ludzie jeszcze będą chcieli (sic!) korzystać z ich usług. Ciężki temat


Zastanówmy się ile wie Microsoft ? :E A ile np. taki Facebook ? Który też ma wiele planów odnośnie różnego rodzaju usług w tym finansowych ;) Problemem jest samo w sobie bezpieczeństwo owych transakcji internetowych, po drugie ich powiązanie z wrażliwymi danymi o nas, a także...Fakt, że tak naprawdę widać znaczną dysproporcję w tym o jakiej skali mówimy - w sensie tego jakie są to przepływy, a także ilości obsługiwanych użytkowników, dysproporcji pomiędzy tym, że są to głównie firmy z USA i brak konkurencji dla nich w postaci firm z innych zakątków świata. Konkurencja teoretycznie daje nam lepszą jakość i niższe ceny, napędza rozwój, a także jest takim strażnikiem bezpieczeństwa w sytuacji kiedy odbije jednej firmie z np. 3-5 to są jeszcze inne. W przypadku wielu usług, narzędzi mamy niby wolny wybór, ale ich dostępność, różnorodność jest nikła.
unknown_solider (2015.03.25, 19:16)
Ocena: 4

0%
Na pewno w każdym urządzeniu z androidem pojawi się aplikacja obsługująca te płatności, będzie ją trudno usunąć i bezustannie będzie ona działać w tle, a Android będzie jeszcze bardziej mulił gdyż jest znany z tego, że jako system działa sprawnie jedynie bez zainstalowanego oprogramowania.
zskk (2015.03.25, 23:15)
Ocena: 1

0%
Xava2011 @ 2015.03.25 19:33  Post: 850276
nie posraj się od bólu dupy.

technicznie rzecz biorąc, byłoby to bolesnie trudne :E
ZIB2000 (2015.03.26, 00:10)
Ocena: -1

0%
tandzeciarze - lepiej niech popracują nad opłacaniem rachunków przez google

przynajmniej użytkownicy będą zadowoleni

reszta cywilizowanego społeczeństwa od dawna ma poustawiane płatności w banku

chizra @ 2015.03.25 17:49  Post: 850246
Ale bzdury. Czy Google naprawdę nie ma co robić ? Zajęliby się optymalizacją tego swojego badziewnego systemu pod architekturę ARM albo czymś bardziej pożytecznym.


tego gówna nie da się zoptymalizować bo błędy były już w pierwszej wersji i obecnie są nie naprawialne
lepiej zakopać i napisać coś z jajem od nowa

zresztą - ich to nie obchodzi - google przecież jest komórką CIA i produkuje oprogramowanie szpiegowskie
czlowiekztytanu (2015.03.26, 01:52)
Ocena: 0

0%

Zastanówmy się ile wie Microsoft ?

hmm oświeć mnie, ile wie taki MS?
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Dobra gra zawsze się obroni. Monster Hunter: World to jeden z największych hitów na PC w tym roku. 2
Na nowego „flagowca” poczekamy o tydzień dłużej. 20
Mocna reprezentacja przygodówek i świetne Shadow Tactics. 4
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane