Aktualność
Adam Szymański, Wtorek, 10 marca 2015, 23:23

Wikimedia Foundation, czyli organizacja stojąca za internetową encyklopedią Wikipedia poinformowała, że wraz z kilkoma innymi amerykańskimi instytucjami (m.in. Human Right Watch i Amnesty International) ma zamiar pozwać Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i Departament Sprawiedliwości USA (DoJ) za złamanie postanowień zawartych w pierwszej i czwartej poprawce obowiązującej Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Skoro w oskarżeniu pojawia się nazwa NSA, oczywiście chodzi o przekroczenie uprawnień dotyczących inwigilacji obywateli. Jak powiedziała Lila Tretikov, dyrektor Wikimedia Foundation, wspomniane instytucje winne są nieprzestrzegania prawa zakazującego bezpodstawnych przeszukań i zajęcia własności, ponieważ nielegalne podsłuchiwanie internautów jest złamaniem tych postanowień. Ponadto NSA i DoJ miały dopuścić się naruszenia wolności wypowiedzi, co według oskarżycieli ma prowadzić do zaszkodzenia swobodom demokratycznym i wolności intelektualnej obywateli USA.

To właśnie wolność intelektualna jest powodem zainteresowania się Wikimedii Agencją Bezpieczeństwa Narodowego, ponieważ przedstawiciele fundacji twierdzą, że ich encyklopedia powstała na bazie prawa do wypowiedzi, swobody zadawania pytań i zdobywania informacji, dlatego próby naruszenia tych wartości zagrażają ideom stojącym za całym przedsięwzięciem. Bezpośrednim powodem złożenia pozwu były oczywiście rewelacje Edwarda Snowdena, który ujawnił, że oskarżone instytucje masowo inwigilują użytkowników internetu. Projekt monitorowania i nadzorowania obywateli USA został nazwany Upstream. Głównym celem sądowej batalii jest zmuszenie NSA i DoJ do zaprzestania tych działań.

Wikimedia i osiem innych organizacji, będą reprezentowane przez Amerykańską Unię Wolności Obywatelskich (ACLU). Przebieg sprawy raczej nie będzie łatwy, ponieważ wymaga ona zebrania odpowiedniego materiału dowodowego, co w przypadku pozywania NSA może być trudne, ponieważ sąd niekoniecznie uzna materiały dostarczone przez Snowdena za wiarygodne. Mimo to proces najprawdopodobniej będzie ściśle obserwowany przez media, więc możliwe, że sąd pod presją społeczeństwa ugnie się i wyda zadowalający dla niego werdykt. Pytanie tylko, czy przychylenie się do wniosków Wikimedii rzeczywiście coś zmieni?

Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Szwarcu (2015.03.10, 23:58)
Ocena: 19

0%
@UP
Nie chodzi o to, że nie dogodzisz. W USA jest od dłuższego czasu głośno jeśli chodzi o podsłuchy.
Kraj ten dąży do totalnej inwigilacji i kontroli ludzi. Historia już uczyła jak się to kończy.
czlowiekztytanu (2015.03.11, 00:15)
Ocena: 28

0%
jeśli zrezygnujesz z wolności na rzecz bezpieczeństwa i ciągłej inwigilacji - bo terroryści, to w tym momencie terroryści już wygrali...
Laston (2015.03.11, 00:16)
Ocena: 26

0%
Drzemor @ 2015.03.10 23:41  Post: 844528
W sumie sam nie wiem co o tym myśleć, czy to wolny czy inwigilowany, tak źle bo terroryści mają wolne pole... i tak nie dobrze bo brak prywatności, ktoś podsłuchuje .

Człowiekowi nie dogodzisz..


'Ci którzy rezygnują z Wolności w imię odrobiny tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich.'
-Benjamin Franklin
Sławekpl (2015.03.11, 00:18)
Ocena: 16

0%
NSA powoła się na jakieś tajne zapisy których ze względów bezpieczeństwa narodowego nie można udostępnić, a jak to nie pomoże to dostaną ułaskawienie od prezydenta :P
będą robić to co robią dalej tylko bardziej się pilnować a wiki i inni zrobią sobie reklamę, zwłaszcza że co roku jest problem aby opłacić utrzymanie serwisu, dzięki temu zbiorą fundusze
ot hamerykański biznes :E
SNC (2015.03.11, 02:06)
Ocena: 4

0%
No niestety, od dluzszego czasu postepuje faszyzm na calym swiecie, ludzie nie ucza sie na bledach.
'Tutto nello Stato, niente al di fuori dello Stato, nulla contro lo Stato, „Wszystko w Państwie, nic poza Państwem, nic przeciw Państwu”
Arnin (2015.03.11, 02:12)
Ocena: 4

0%
Drzemor @ 2015.03.10 23:41  Post: 844528
W sumie sam nie wiem co o tym myśleć, czy to wolny czy inwigilowany, tak źle bo terroryści mają wolne pole... i tak nie dobrze bo brak prywatności, ktoś podsłuchuje .

Człowiekowi nie dogodzisz..


Kiedyś w czasach wojennych takie sprawy obgadywało się w barach, na umówionych spotkaniach w hotelu, lesie, czy melinach. Dobrze to pokazywały filmy. Jak weszły komórki, nic się nie zmieniło - dzwonili, wzywali, spotykali się i gadali. Tylko amatorzy korzystali z internetu (gdy się pojawił) do 'zleceń'. Ta 'ochrona' to ściema. Chodzi tu tylko o to, by jakiś łepek pijący kawkę odczytywał twoje wypowiedzi jeśli się nie spodobają dla algorytmu komputera i w razie czego odwiedzili cię mili panowie.
.:Proxy:. (2015.03.11, 02:38)
Ocena: 9

0%
Drzemor @ 2015.03.10 23:41  Post: 844528
W sumie sam nie wiem co o tym myśleć, czy to wolny czy inwigilowany, tak źle bo terroryści mają wolne pole...


No ale, obecnie największymi terrorystami na tym ziemskim padole, są właśnie Amerykanie... Więc jeszcze raz, kto ma to wolne pole? :)

PS Rosję stawiam na równi z Jankesami - zmierzają do tego samego celu, aczkolwiek różnią się nieznacznie metodami działania...
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 112
Świetna wiadomość dla klientów. DRAMeXchange przygotował nowy raport na temat rynku pamięci DRAM. 21
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 112
Alternatywa jest, ale do jej wprowadzenia potrzeba czasu. 102
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Facebook
Ostatnio komentowane