aktualności

Polacy przenieśli przedwojenne miasto Choszczno do wirtualnej rzeczywistości

7
9 marca 2015, 09:42 Piotr Gontarczyk

Grupa ośmiu Polaków z ekipy Odyssey dokonała rekonstrukcji przedwojennego, całkowicie zniszczonego podczas II wojny światowej Choszczna (dawniej Arnswalde), woj. zachodniopomorskim. Wykorzystując technikę VR, przy użyciu gogli Oculus Rift i silnika Unreal Engine 4, udało się odtworzyć 99% zniszczonej zabudowy, z zachowaniem detali architektonicznych i historycznych. To pierwsza na świecie tego typu rekonstrukcja. Jedyna prezentacja prototypu odbędzie się 14 marca w Choszcznie.

Arnswalde VR zakłada rekonstrukcję wyglądu przedwojennego, pruskiego miasta Arnswalde, jego architektury, infrastruktury komunalnej oraz oddanie ogólnego ducha epoki. Dzięki technice VR będzie można przenieść się na ulice Arnswalde sprzed 100 lat. Twórcy o swoim projekcie mówią "Postanowiliśmy odtworzyć wygląd miasta niemieckiego, z niemieckimi szyldami, nazwami ulic, urzędami i flagami. Jednocześnie jesteśmy Polakami i robimy to w poczuciu, że odtwarzamy nasze miasto, łącząc to, co polskie i niemieckie."

Realizacja projektu, za którą odpowiada ośmioosobowa grupa profesjonalistów – pasjonatów, zajęła rok, w tym około trzy miesiące poświęcone zostały na zbieranie materiałów archiwalnych, niezbędnych do odtworzenia miasta przy zachowaniu detali historycznych i architektonicznych. Projekt sfinansowany został wyłącznie ze środków własnych. "Zrobiliśmy to z pasji, dla siebie, a także dla mieszkańców Choszczna, by w swojej tęsknocie za historią Arnswalde wyszli poza pocztówki i poczuli, jak wyglądały tamte czasy." – mówi Adam Bral, szef projektu.

Prezentacja prototypu odbędzie się 14 marca w Choszcznie. Jednym z największych atutów przedsięwzięcia będzie użycie stanowisk Oculus Rift. Dzięki generowaniu stereoskopowego obrazu, odciętego od światła pochodzącego z zewnątrz oraz wbudowanym czujnikom translacji/rotacji, obserwatorom towarzyszyć będzie pełne poczucie przestrzeni, łącznie ze zmianami punktu widzenia w zależności od wykonywanych ruchów głowy. Stanowiska będą statyczne, dzięki czemu wyeliminowany zostanie dyskomfort korzystania z gogli, który pojawia się podczas przemieszczania się.

Projekt Arnswalde VR jest cały czas udoskonalany. Wykorzystanie danych radarowych i laserowych pozwala na wierne odtworzenie modelu terenu oraz wymiarowania współcześnie istniejących budynków poniemieckich. Dzięki analizie historycznych zdjęć rekonstruowana jest warstwa nieistniejącej zabudowy historycznej oraz środowisko miejskie. Wymiarowanie nieistniejącej zabudowy dokonywane jest poprzez porównanie z nielicznymi zachowanymi obiektami oraz na podstawie starych map niemieckich. Produkt końcowy dodatkowo zawierać będzie interaktywną warstwę informacyjną i edukacyjną wewnątrz symulacji.

Prezentacja projektu Arnswalde VR odbędzie się 14 marca, a więc w najbliższą sobotę, o godz. 14:00 w Choszczeńskim Domu Kultury. Zapisy na prezentację i szczegółowe informacje nt. projektu można znaleźć pod adresem www.arnswaldevr.pl.

HTC Vive – wrażenia z testów hełmu wirtualnej rzeczywistości

*Konto usunięte*2015.03.09, 10:04
No to trzeba iść :)
viris33Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
viris332015.03.09, 10:07
-5#2
to te niemieckie miasto?
velocityxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
velocityx2015.03.09, 10:11
super temat! przekaze znajomym.
PintoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pinto2015.03.09, 10:23
Będę na tym :)
atomicusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
atomicus2015.03.09, 13:28
Czy oprócz Oculus Rift do odtwarzania zniszczonej zabudowy wykorzystywane monitory CRT lub LCD? Jaka była rola gogli VR w tym procesie?
PintoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pinto2015.03.09, 13:34
atomicus @ 2015.03.09 13:28  Post: 843795
Jaka była rola gogli VR w tym procesie?

Taka rola jak w każdej grze, która obsługuje gogle.
kamassssZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamassss2015.03.09, 19:37
Genialne :D Mam nadzieję, że zapaleńcy podchwycą temat i uda się odbudować całą przedwojenną Polskę, chociaż wirtualnie ;)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1