aktualności

Nvidia Shield - nowa konsola do gier. Poważna konkurencja dla Sony i Microsoftu

71
4 marca 2015, 07:40 Piotr Gontarczyk

Na konferencji GDC 2015 (Game Developers Conference) oficjalnie zaprezentowano konsolę do gier Nvidia Shield opartą na platformie programowej Android TV. Warto przypomnieć, że Nvidia w tej branży swoją przygodę zaczęła od przenośnej konsoli Shield, a potem ofertę powiększyła o bardzo wydajny (przede wszystkim graficznie) tablet. Teraz firma idzie na całość i chce konkurować ze stacjonarnymi konsolami do gier.

Pierwszym produktem, w którym zobaczymy pełną wersję procesora Nvidia Tegra X1 będzie konsola stacjonarna Shield, którą Nvidia zaprojektowała samodzielnie. Co ciekawe wymiary urządzenia wciąż są zbliżone do tabletu, ale według Nvidii pozory nie powinny mylić.

Konsola Nvidia Shield ma dwa porty USB 3.0, wyjście HDMI, port micro USB oraz slot na kartę microSD. Urządzenie wyposażono w bardzo wydajny, dwuzakresowy kontroler sieci bezprzewodowych 802.11ac, kontroler sieci przewodowych 1 Gb/s, kontroler dźwięku HD 7.1 oraz 16 GB pamięci flash. Warto zauważyć, że Shield oficjalnie obsługuje karty microSD o pojemności 128 GB, choć urządzenie nie powinno mieć problemów z obsługą nawet większych pojemności. Dodatkowa przestrzeń może być oczywiście wykorzystywana na pliki właściciela (np. muzykę, filmy, zdjęcia), a także na potrzeby instalowanych gier.

Umieszczony z tyłu port HDMI ma zapewniać możliwość wysyłania obrazu w rozdzielczości 4K. Nvidia co prawda nie przewiduje wielu gier korzystających z tej możliwości, ale obsługę tej rozdzielczości zapewniła przede wszystkim ze względu na zwiększające się oferty wideo 4K w różnych usługach, takich jak Netflix czy Google Play Movies. Zastosowany kontroler Wi-Fi wysoką wydajność oraz bardzo niewielkie opóźnienia ma osiągać głównie ze względu na możliwość strumieniowania gier - zarówno z PC z kartą GeForce na konsolę Shield, jak i na odwrót. Kolejną ciekawostką jest możliwość strumieniowego przesyłania (bezprzewodowo) dźwięku do kontrolera. Ten ostatni element jest zresztą taki sam jak ten, który można dokupić do Shield Tablet, a więc jest to wysokiej klasy konstrukcja z analogowymi manipulatorami i małym gładzikiem.

Nvidia Shield Tablet – test tabletu dla graczy z Tegrą K1

Konsola Nvidia Shield wyposażona jest też w aluminiową podstawkę, dzięki której urządzenie można w pozycji pionowej ustawić tuż obok telewizora. Użytkownik do swojej dyspozycji ma także małego pilota zdalnego sterowania z akumulatorem ładowanym za pośrednictwem portu micro USB. Co ciekawe w pilocie umieszczono też mikrofon, który może służyć do rejestrowania komend głosowych sterujących konsolą.

Jeszcze zanim padnie sakramentalne pytanie "a czy pójdzie na tym Crysis?", od razu odpowiadamy, że tak. Jen-Hsun Huang w trakcie prezentacji na scenę zapraszał m.in. przedstawicieli dużych producentów i wydawców gier, takicj jak np. Crytek, Capcom czy Konami. Konsola Shield ma moc wystarczającą aby użytkownik mógł komfortowo pograć nie w Crysisa czy Crysisa 2, ale w Crysisa 3. Pokazując konsolę mediom Nvidia chwaliła się też w pełni płynnymi animacjami w grze Doom 3 BFG Edition, która według wielu wygląda doskonale, zwłaszcza jak na grę dla platformy Android. Do dyspozycji gości była też gra Borderlands: The PreSequel. Drobne problemy zauważono w przypadku Crysisa 3, ale mają one według twórców gry oraz konsoli zostać wyeliminowane przed pojawieniem się ich na rynku. Warto zauważyć, że wszystkie z prezentowanych gier działały natywnie w rozdzielczości 1080p. Celem Nvidii jest też zapewnienie możliwie jak największej ilości gier zapewniających stałe 60 klatek na sekundę.

Już teraz można spodziewać się, że dla konsoli Nvidia Shield powstaje sporo nowych gier, o których wspominał Jen-Hsun Huang. Są wśród nich między innymi Doom 3, Crysis 3, Portal, Star Wars: Knights of the Old Republic, Half-Life 2: Episode 1, The Talos Principle, Borderlands: The Pre-Sequel, The Witcher 3, Dead Rising 2, Metro Last Light Redux, Metal Gear Rising: Revengeance, Batman: AO oraz Ultra Street Fighter 4. Wiemy już, że Shield na rynek trafi w maju bieżącego roku. Na starcie dostępnych ma być co najmniej pięćdziesiąt nowych gier stworzonych dla tej konsoli. Warto wspomnieć też o dostępności gier oferowanych w usłudze strumieniowania gier Nvidia Grid. Cena nowej konsoli Shield została bardzo interesująco dopasowana. Konsola ma kosztować 199 dolarów, a więc została cenowo umieszczona pomiędzy dwoma do tej pory konkurującymi ze sobą typami konsol do gier - kosztującymi około 100 dolarów urządzeniami typu Ouya czy Amazon Fire TV oraz kosztującymi ponad 300 dolarów konsolami Sony PlayStation 4 i Microsoft Xbox One.

Już teraz niektórzy przewidują, że jeśli Nvidia dobrze rozegra swoje karty, to może mocno namieszać na rynku konsol do gier, zwłaszcza że Microsoft i Sony mogą nie mieć pola manewru, w celu obrony przed tańszym konkurentem. Wprowadzenie na rynek podobnych konstrukcji jest raczej wykluczone, gdyż to odwróciłoby graczy od zauważalnie droższych konsol. Jedno jest pewne i mówił o tym szef Nvidii - konsola Shield jest częścią długofalowego planu zmiany profilu biznesowego firmy i odejście od samego projektowania procesorów grafiki i przejście na pozycję producenta faktycznego sprzętu dla graczy.

Źródło: własne
robgrabZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
robgrab2015.03.04, 07:45
29#1
Czy ja dobrze czytam? Wiedźmin 3 w natywnej wersji na arm?
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2015.03.04, 07:51
-14#2
Z dużej chmury mały deszcz... zapowiadali przełom a zaprezentowali mini konsolę identyczną z OUYA. Jedyna różnica w stosunku do OUYA to lepsze GPU oraz 2x większa cena.

A mogło być tak pięknie. Jeszcze kilka dni temu plotkowało się że zrobią prawdziwą konsolę na SteamOS. Konsola ze SteamOS firmowana logiem NV mogłaby sporo namieszać na rynku konsol gdyby była szybsza od PS4/X1. Sam bym kupił takiego Steam Machine jakby było dobre GPU. A tu takie rozczarowanie w postaci OUYA 2.0 na Androidzie

PS: Tak wyglądała oryginalna OUYA i też była na układzie GPU od Nvidii oraz miała Androida. Konsola miała wielu fanów i tysiące ludzi zamówiły ją przed premierą... po premierze nikt o niej nie pamiętał

golyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
goly2015.03.04, 07:54
21#3
w końcu konkurencja
RuthvenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ruthven2015.03.04, 07:58
Ładny wygląd, cena dość dobra, kto wie, może jest to tylko przejściowa minikonsola aby nvidia 'obadała teren' i kiedyś doczekamy się pełnoprawnej konsoli.

Nie mogę się tylko oprzeć wrażeniu, że zapowiedzi, a konkretnie zdanie:

'Oficjalnie Nvidia nie zdradza żadnych szczegółów i ogranicza się jedynie do stwierdzenia, że 3 marca zaprezentuje coś nad czym pracowano od pięciu lat. Obiekt prezentacji ma też rzekomo na nowo zdefiniować przyszłość grania.'

było mocno przesadzone
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122015.03.04, 08:25
18#5
robgrab @ 2015.03.04 07:45  Post: 842087
Czy ja dobrze czytam? Wiedźmin 3 w natywnej wersji na arm?

Tak, a do tego w 1080p i 60FPSach z czym ma problem gtx 980 na PC.

Teraz zeby pograc plynnie to procz najmocniejszej stacjonarnej grafiki od Zielonych bedzie potrzebna ich konsola, po to aby ona strumieniowala na PC rozgrywke.

Konkurencja dla Sony i M$ sie bardzo przyda, zwlaszcza w cenie gier. Fajnie by bylo jakby Nvidia pokazala ze mozna taniej, mozna pokazac 1080p i wiecej niz 30Fps, nie tnac przy tym grafiki.
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2015.03.04, 08:29
-3#6
robgrab @ 2015.03.04 07:45  Post: 842087
Czy ja dobrze czytam? Wiedźmin 3 w natywnej wersji na arm?


Nie te gry takie jak Wiedzmin 3 itp. były strumieniowane na tą konsolę ale uruchamiane na PC lub w chmurze obliczeniowej GRID. W przypadku strumieniowania za pomocą PC wymagana jest karta z serii GTX.


BoczkinsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Boczkins2015.03.04, 08:37
-16#7
jaka cena tego czegoś ???
k4cz0rZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
k4cz0r2015.03.04, 08:39
decorator12 @ 2015.03.04 08:25  Post: 842093
robgrab @ 2015.03.04 07:45  Post: 842087
Czy ja dobrze czytam? Wiedźmin 3 w natywnej wersji na arm?

Tak, a do tego w 1080p i 60FPSach z czym ma problem gtx 980 na PC.

Teraz zeby pograc plynnie to procz najmocniejszej stacjonarnej grafiki od Zielonych bedzie potrzebna ich konsola, po to aby ona strumieniowala na PC rozgrywke.

Konkurencja dla Sony i M$ sie bardzo przyda, zwlaszcza w cenie gier. Fajnie by bylo jakby Nvidia pokazala ze mozna taniej, mozna pokazac 1080p i wiecej niz 30Fps, nie tnac przy tym grafiki.


Dowaliłeś. Przecież to logiczne, że ta gra będzie mocno okrojona graficznie pod względem wersji PC. Rozdzielczość i klatki to nie wszystko.
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122015.03.04, 08:44
-8#9
@k4cz0r
Ale przecież sami Zieloni mówią ze będzie to taka rozgrywka :E nie wierzysz im?
Własnie cały pic polega na tym, że nawet X1 mógłby pokazać 60fps przy fHD, tylko wtedy by gra wyglądała na lata 2010 a nie 2015.
unknown_soliderZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
unknown_solider2015.03.04, 08:53
-12#10
Wynalazki Sony i Microsoftu mogą się jeszcze bronić rok lub dwa, jednak przyjdzie im zapłacić bardzo wysoka cenę za braki sprzętowe. Niestety ale wybór podzespołów do konsol był totalnym nieporozumieniem z każdego możliwego punktu widzenia włącznie z perf/w.

Za około roku-dwóch gpu w arm będą już wydajniejsze od gcn.
Zaloguj się, by móc komentować
1