aktualności

Samsung wprowadza radykalne oszczędności

20
27 lutego 2015, 10:00 Adam Szymański

Od dłuższego czasu wiadomo, że Samsung ostatnio nie radzi sobie najlepiej. Najnowsze wyniki finansowe firmy wykazały, iż względem analogicznego okresu poprzedniego roku zanotowano spadek dochodów aż o 36%. Oczywiście Koreańczycy wciąż nie generują strat, a ich przychód jest liczony w miliardach dolarów, ale zarząd już teraz przewiduje najgorsze i zaczął wprowadzać zmiany w polityce koncernu. Jedną z nich jest zamrożenie wypłat pracowników.

Wydaje się to potwierdzać, że Samsung naprawdę boi się o swoją przyszłość, ponieważ ostatni raz zamrożenie wypłat miało miejsce w 2009 roku. Wtedy powodem był ogólnoświatowy kryzys. Należy jednak dodać, że możliwości awansu i podwyżek nie otrzymają jedynie pracownicy z Korei Południowej, a firma twierdzi, że decyzja ta nie została im z góry narzucona i zatrudnieni zgodzili się na ugodę w tej sprawie. Najprawdopodobniej zostali oni zachęceni przyszłymi bonusami. Warto dodać, że osoby z Korei Południowej stanowią największą część firmowej kadry, ponieważ w rodzimym kraju Samsung zatrudnia 96945 osób, a na całym świecie ponad 326 tysięcy. Oprócz tego oszczędności obejmą akcjonariuszy, którym po raz pierwszy od dawna nie zostaną wypłacone dywidendy.

Powodem tej sytuacji jest rosnąca konkurencja na rynku smartfonów, głównie za sprawą Apple i coraz śmielej sobie poczynających chińskich producentów, takich jak Xiaomi, Meizu czy Huawei. Już w listopadzie Samsung zapowiedział, że wprowadzi zmiany w swojej ofercie, ale jak na razie nie przyniosło to wymiernych korzyści. Przewiduje się, że z kryzysu finansowego Koreańczyków mogą uratować nowe flagowce, które mają zostać zaprezentowane już za kilka dni. To od nich w głównej mierze będzie zależało, czy producent znowu będzie liczył miliardowe przychody. Jeżeli nie, najprawdopodobniej zostaną wprowadzone kolejne oszczędności. 

Źródło: CNET
Silver ShaiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Silver Shai2015.02.27, 10:11
22#1
Ciągle wydają mydelniczki, mają pińćset modeli o dziwnych nazwach (klient nieobeznany w temacie zgłupiałby, który jest lepszy), wydajność niewspółmierna do ceny, o jakości nie wspomnę... Także w końcu to musi mieć swoje odzwierciedlenie.
A w innych działach? Najwyraźniej klienci przestali ślepo ufać Samsungowi (jak w latach 90 - najlepsze -> Sony).
NomedajZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nomedaj2015.02.27, 10:15
To w końcu Samsung te wypłaty zamraża czy wstrzymuje? Redaktor miesza pojęcia.
mfukerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mfuker2015.02.27, 10:19
13#3
Jak zwykle niczego winni dostaja w d*pe. Zle zarzadzanie i kary z nim zwiazane powinny dotknac zarzad, dyrektorow i kierownictwo. Zwykly pracownik podarza za ich decyzjami.
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2015.02.27, 10:31
16#4
Ciągle wydają mydelniczki

Jak ciągle. Właśnie mydelniczki się świetnie sprzedawały.
Teraz zaczęli się bardziej przykładać do szlachetniejszych materiałów. odchudzają i odświeżają Touchwiza i jest kicha.

Powód jest inny. Chińczycy cisną coraz lepszym sprzętem za małe pieniądze. Sony w końcu nauczyło się jak zrobić ekran, HTC może w końcu nauczy się jak zrobić aparat, LG w końcu przyłożyło się do designu i tyle.

GandalfGZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
GandalfG2015.02.27, 10:35
25#5
Cytat z tytułu źródłowego 'Samsung freezes salary increases'
Zamrożenie płac = stop podwyżkom wynagrodzeń na np 2 lata. Często idzie w parze z redukcją poziomu premii lub ich wstrzymaniem.
Redakcja nie ogarnia podstawowych pojęć i wprowadza czytelników w błąd pisząc o wstrzymaniu wypłat. Za chwilę ktoś was zacytuje że Samsung przestał płacić swoim pracownikom. Więcej profesjonalizmu panowie to nie pudelek pl
kinnerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kinner2015.02.27, 10:56
11#6
To co jest moim zdaniem irytujące w Samsungu, to właśnie nieczytelna zaciemniona oferta smartfonów.


Zadziwia mnie, że naprawdę jest tak trudno ograniczyć ofertę do no niech będzie 10-12 modeli max (choć i tak jest to już dużo). Samsung nawet nie stara się jakoś przybliżyć aktualnej oferty klientowi tylko lecą: ace, core, a, alpha, j, e. Żeby tego było mało to jest: core , core 2, core prime, core prime 4g, core advance, grand, grand prime, grand max - na litość a wymieniłem wyrywkowo zaledwie ułamek tego, co Samsung wypuścił :)


Dobrym przykładem oferty jest chociażby Intel. Celerony najtańsze, Pentiumy tanie, core i3, core i5, core i7 - odpowiednie półki wydajnościowe i cenowe, jasno i klarownie, nie ma wątpliwości. U Samsunga jedyne, czego można być pewnym to seria S (bez dopisków) i Note, reszta jest totalnie zaciemniona.


znikZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
znik2015.02.27, 11:03
producenci zapomnieli o potrzebach uzytkowników, samsung też.
ludzie są znudzeni, że muszą wymieniać smartfona aby mieć nowego androida.
google olało tę sprawę prezentując publicznie jedynie surowego andka, a samsung też nie zrobił nic by to zmienić, by samemu sobie ułatwić wydawanie świeżych andków. zrobili swojego forka o nazwie tizen, który powiela wszystkie błędy andka. poza tym jak ktoś już ma flagowca nawet starego, co takiego funkcjonalnie zyskuje aby po raz kolejny wydać 2000zł? odpowiedź brzmi *nic*, więc tej kasy nie wyda, chyba że smartfon się fizycznie zużyje lub uszkodzi.

jednak brak jest na rynku dobrych smartfonów w okolicy 500zł, chociaż to się powoli zmienia, i bardzo dobrze.

co do androida, wkurza mnie że jak apka korzysta z jakichś funkcji, nie mogę wybrać aby apka jednak do danej funkcji distępu nie miała. bo np. po co apce typu skaner QR dostęp do GPS albo WiFi ???? a często tak właśnie bywa.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2015.02.27, 11:14
Wbrew pozorom szajsung nic złego nie robił, a właściwie to nie zrobił jednego, nie zmonopolizował rynku tak, żeby było 2-3 graczy. Dopuścili chińczyków, a z nimi nie ma szans, idą na takie marże, że przegrać można życie.
mkopekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mkopek2015.02.27, 11:36
motiff @ 2015.02.27 11:14  Post: 840696
Wbrew pozorom szajsung nic złego nie robił, a właściwie to nie zrobił jednego, nie zmonopolizował rynku tak, żeby było 2-3 graczy. Dopuścili chińczyków, a z nimi nie ma szans, idą na takie marże, że przegrać można życie.

Chinczycy przede wszystkim ograniczaja koszty inzynierow, kopiujac wszelkie mozliwe rozwiazania od innych. Wiem bo pracuje dla Ericssona (posrednio) i pewne rzeczy robia dla nich Chinczycy i na zadna tworcza prace z ich strony nei mozna liczyc. Ale mielismy tez przyklady tego ze Chinczycy z innej firmy na H, mieli kropka w kropke powielone bledy Ericssona.
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122015.02.27, 11:53
Dobre telefony za 500 mozna kupic z drugiej reki. Nie zmienia to faktu ze nadal to cortex a7 w snapdragon 400...
Zaloguj się, by móc komentować
1