aktualności

55 mln użytkowników Opery na świecie

34
18 lutego 2015, 12:15 Adrian Kotowski

Opera Software pochwaliła się dzisiaj liczbą użytkowników korzystających z jej przeglądarki w wersji dla komputerów osobistych. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że liczba osób używających Opery z roku na rok rośnie. Firma przedstawiła ponadto listę państw, gdzie jej desktopowa przeglądarka ma więcej niż 1 mln użytkowników. Nie jest chyba żadnym zaskoczeniem, że jednym z tych krajów jest Polska.

W ciągu ostatnich kilku lat Opera mocno straciła na popularności. Rynek został zagarnięty przez Chrome, Internet Explorer oraz Firefox, a norweski program został zepchnięty na ubocze. Na szczęście Opera Software nie poddaje się i efekty widać, bo w ostatnim roku aż o 8 procent zwiększyła się liczba użytkowników Opery. Obecnie z przeglądarki korzysta 55 mln użytkowników.

Opera

Firma wskazuje także na bardzo wyraźny wzrost zainteresowania wersjami nowej generacji, a więc bazującymi już na silniku WebKit. Liczba osób migrująca ze starszych edycji zwiększyła się w ostatnim roku o 160 procent. Wiemy ponadto, że na świecie jest 11 krajów, w których jest ponad 1 mln osób korzystających z Opery.

Opera

Na liście znajdują się: Białoruś, Brazylia, Indie, Indonezja, Niemcy, Polska, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina i Wietnam. Dodatkowo firma opublikowała także ranking państw, w których wzrost popularności ich przeglądarki był najwyższy. Wśród nich znajdują się Argentyna, Brazylia, Egipt, Francja, Indie, Indonezja, Meksyk, Pakistan, Polska, Stany Zjednoczone i Turcja. Opera Software zauważa, że bardzo dobrze pod tym względem wypadają kraje Ameryki Południowej i Azji, w których większość użytkowników korzystała wcześniej jedynie z mobilnej wersji aplikacji.

Firma planuje oczywiście dalej rozwijać oprogramowanie, wprowadzając kolejne usprawnienia i nowości. Jednocześnie Opera Software pracuje nad wersjami mobilnymi przeglądarki, które, jak już wspomnieliśmy, są wśród użytkowników bardzo popularne.

Źródło: Opera Blog
termitxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
termitx2015.02.18, 12:24
Opera jest dobrą przeglądarką, używałem Chrome, Firefoxa i Opery - ta ostatnia jest zdecydowanie najszybsza, Chrome i Firefox potrafią strasznie zamulać.

Niestety nadal nie jest tak różowo, nadal zdażąją się strony, których Opera nie potrafi prawidłowo obsłużyć, tak było zawsze i pozostaje nadal. Wersja na Maca pod tym względem radzi sobie gorzej.
ClawZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Claw2015.02.18, 12:38
11#2
Nie mam zaufania do Chroma, natomiast Firefox jest dla mnie zamulasty. Wybrałem Operę :)

Chociaż w najnowszej Operze zlikwidowano wiele funkcji które wyróżniało tą przeglądarkę, typu grupowanie zakładek, wprowadzanie hasła za pomocą Ctrl+Enter, czy chociażby przeglądanie zakładek chronologicznie, a nie po kolei, za pomocą tabulatora. :(
Inventer89Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Inventer892015.02.18, 12:42
28#3
Ja tam widzę inne statystyki - Opera stacza się na dno odkąd stała się Chomperą. Przeczytałem artykuł 2 razy i chyba wiem o co chodzi - ten skok to chyba na urządzeniach mobilnych, bo na PC to nie wierzę w taki skok. Druga sprawa: o 8% czy o 8 punktów procentowych, bo to różnica.

A tym, którzy tęsknią za Operą v12 polecam zapoznanie się z projektem Vivaldi. Jeszcze w wersji testowej, ale już ma więcej opcji nić Chrompera.
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2015.02.18, 12:43
11#4
Jeśli ktoś jak ja nadal używa starej dwunastki to niech się zainteresuje przeglądarką Vivaldi, już teraz wygląda obiecująco. Następna to Otter browser, ale ta się dość powoli rozwija. Autorzy obu postawili sobie za cel przywrócenie maksymalnie wielu funkcjonalności ze starej dwunastki, bo autorzy serii 2x nowej opery wydawali się mieć to do tej pory w nosie. Miejmy nadzieję że teraz dostaną większego kopa do działania.
mbrzostekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Moderatormbrzostek2015.02.18, 12:51
Inventer i Mav - dzięki za info! Nie wiedziałem o Vivaldi, a teraz już mi się podoba.
kamassssZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamassss2015.02.18, 12:52
-1#6
Opera, która najbardziej mi odpowiadała, to była wersja 9.64. Później zaczęli wydawać jakieś dziwne wynalazki, które sypały się przy zwykłej stronce z flashem i sobie podziękowałem. Ostatnia opera, której używałem to wersja 22 (lub 24- coś koło tego), ale nie przekonuje mnie. Nistety przeszedłem na Chrome, przynajmniej nie krzaczy mi się tak jak kiedyś Opera. Nie wiem czy znów zaufam Operze.
ropsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rops2015.02.18, 12:53
Opera jest spoko, ale jako dodatkowa przeglądarka. Brak synchronizacji ją dyskwalifikuje.
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2015.02.18, 12:54
termitx @ 2015.02.18 12:24  Post: 836876
Opera jest dobrą przeglądarką, używałem Chrome, Firefoxa i Opery - ta ostatnia jest zdecydowanie najszybsza, Chrome i Firefox potrafią strasznie zamulać.

Niestety nadal nie jest tak różowo, nadal zdażąją się strony, których Opera nie potrafi prawidłowo obsłużyć, tak było zawsze i pozostaje nadal. Wersja na Maca pod tym względem radzi sobie gorzej.

Opera była dobrą przeglądarką*
fixed
Od kiedy zmieniono silnik z Opery została tylko nazwa. Mocno kibicuję nowemu tworowi, jakim jest Vivaldi.
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2015.02.18, 13:04
Od kiedy zmieniono silnik z Opery została tylko nazwa.

Fakt, ale nawet Chromepera nie jest zła.
W firmie nie możemy używać Chrome'a (za dużo informacji wysyła do googla według security), FF generalnie na i5 i 4GB ramu (wiem, wiem, ale część antycznego softu się kłóci z 64bitowym windowsem) nie wyrabia i działa dziadowsko, IE nie ma wtyczek to zostaje Opera jako w miarę wygodna i szybka przeglądarka.

I szczerze to zmiana silnika nie była taka złą, przynajmniej jest bardziej kompatybilna z siecią bo stare wersje się krzaczyły na kupie stron.
I mówię to jako wierny użytkownik opery od czasów kiedy jeszcze była płatna ;).
errorsysZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
errorsys2015.02.18, 13:24
iwanme @ 2015.02.18 13:04  Post: 836899
W firmie nie możemy używać Chrome'a (za dużo informacji wysyła do googla według security)


Zawsze można zamiast Chrome używać Chromium. Jedyną niedogodnością jest konieczność samodzielnej aktualizacji i brak wbudowanego Flasha.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1