aktualności

AMD Carrizo: rewelacyjna wydajność GPU?

37
19 stycznia 2015, 10:02 Piotr Gontarczyk

W bazie danych programu diagnostycznego SiSoft Sandra odnaleziono wpisy wyników procesora AMD Carrizo, z których wynika, że jego graficzna część jest dwukrotnie bardziej wydajna od GPU Kaveri i trzykrotnie względem Intel Iris Pro.

Carrizo ma być ostatnim układem APU (Accelerated Processing Unit) firmy AMD, opartym na architekturze modułowej, wywodzącej się od projektu Bulldozer. Ponadto Carrizo ma być ostatnią generacją procesorów AMD, produkowanych w litografii 28-nanometrowej. Ma być jednocześnie pierwszym na świecie procesorem, który w pełni wykorzystuje HSA (Heterogeneous System Architecture). Jego poprzednik, Kaveri, co prawda wprowadził pewne rozwiązania z zakresu HSA, ale ostatecznie architektura ta nie jest całkowicie zgodna ze specyfikacją, jaką przedstawiła Fundacja HSA.

AMD Athlon X4 860K – test taniego odblokowanego procesora Kaveri

AMD Carrizo pod pewnymi względami przypomina Kaveri. Podobnie jak poprzednik będzie on dostępny w takich samych konfiguracjach rdzeni CPU oraz procesorów strumieniowych GPU. Produkowany jest w fabrykach GlobalFoundries, w tym samym procesie (28 nm SHP). Także jego krzemowy rdzeń pod względem powierzchni ma być bardzo podobny i zajmować około 244 mm2. Bardzo poważną przewagę nad Kaveri architektura Carrizo ma mieć w kwestii oszczędzania energii oraz nowych funkcji.

Interesującą kwestią, jeśli chodzi o Carrizo, zostawiając na boku specyfikację techniczną, jest także sam projekt krzemowego rdzenia. AMD bowiem po raz pierwszy tworzy swój prawdziwy układ SoC (System-on-a-Chip), eliminując konieczność stosowania oddzielnego chipsetu (FCH) tak, jak to ma miejsce chociażby w przypadku procesorów Kaveri wymagających takiego układu (Bolton). FCH ma być zintegrowany w jednym rdzeniu z CPU i GPU, dodając do tego pakietu kontrolery PCI Express, Serial ATA, SD, USB, audio, UART/12C, CLCKGen i inne. Dzięki HDMI 2.0, a więc interfejsowi zapewniającemu obsługę do trzech wyświetlaczy, interfejsowi PCI Express 3.0 x8 dla dedykowanej karty graficznej, PCI Express 3.0 x4 dla GPP, nowy APU wygląda na poważny krok naprzód, względem układów Kaveri - przynajmniej jeśli chodzi o projekt samego procesora, jak i platformy sprzętowej. Wiemy już, że jego FCH zapewnia obsługę czterech portów USB 3.0, czterech portów USB 2.0, dwóch portów Serial ATA III, a kontroler pamięci RAM obsługuje (dwukanałowo) moduły pamięci RAM SODIMM typu DDR3-2133 (jeden moduł na kanał).

Skupmy się jednak na głównym temacie niniejszej publikacji. Wśród wyników programu SiSoft Sandra odnaleźć można wpis sugerujący, że wydajność zintegrowanego w Carrizo procesora grafiki jest niebywale duża, zwłaszcza jeśli zestawić ją z GPU układów Kaveri czy stosowanym przez Intela GPU Iris Pro HD 5200. Przykładowo GPU układu A10-7850K w testach Sandry osiąga wynik 270 megapikseli na sekundę, podczas gdy Intel Iris Pro HD 5200 osiąga 200 Mpiks./s. Wynik "integry" graficznej Carrizo to aż 600 megapikseli na sekundę, a więc równo trzykrotnie więcej niż w przypadku konstrukcji Intela i trochę ponad dwukrotnie więcej niż w Kaveri. Dla porównania taki wynik osiąga karta graficzna AMD Radeon R7 265, a także GPU w konsoli Sony PlayStation 4.

Biorąc pod uwagę to, że Carrizo ma dokładnie tyle samo jednostek obliczeniowych GPU co Kaveri, to osiągana przez nowy procesor wydajność graficzna wydaje się być powalająca. Warto jednak mieć na uwadze pewną kwestię. Przede wszystkim z wpisów w bazie Sandry wynika, że wyniki uzyskano na platformie stacjonarnej (Normal Desktop). Wiemy natomiast, że AMD nie ma planów wprowadzania układów Carrizo do oferty procesorów stacjonarnych - przynajmniej jeśli chodzi o układy przeznaczone dla fizycznych podstawek. W rzeczywistości urządzenie oznaczone jako "AMD Gardenia Carrizo" mógł być jednak komputerem przenośnym zwłaszcza, że "Gardenia" to nazwa kodowa mobilnej platformy AMD. Być może oznaczenie platformy jako "Normal Desktop" jest wynikiem błędu w jej rozpoznaniu, ale ostatecznie nie można wykluczyć tego, że nazwa jest niepoprawna.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że wyniki pochodzą z syntetycznych testów (w tym przypadku programu SiSoft Sandra), a więc wydajność w grach może wykazywać inne relacje do porównywanych układów (Kaveri i Iris Pro). Oczywiście różnice mogą działać na korzyść, jak i niekorzyść Carrizo, ale o tym dopiero się przekonamy, gdy tylko firma AMD udostępni pierwsze egzemplarze do oficjalnych testów. Testy przeprowadzane w programie SiSoft Sandra obejmują m.in. sprawdzanie wydajności poprzez interfejs OpenCL 2.0. Niewykluczone jest to, że bardzo dobry (wręcz rewelacyjny) wynik Carrizo może być efektem ulepszeń związanych z architekturą systemową HSA.

EntuzjastaKpinyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
EntuzjastaKpiny2015.01.19, 10:12
Skończyła się faza PDFów, zaczęły wyciekać tajemnicze wyniki. Jak dobrze pójdzie to za rok zostanie wydany pierwszy model z tym procesorem
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2015.01.19, 10:26
-22#2
W dobie mobilnych maxwellów pchanie się w APU to głupota, zwłaszcza jak wydajność samego procesora ledwo równa się z i3 intela.
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2015.01.19, 10:35
-6#3
Nie chce nic mówić, ale to na bank bzdury. Jak układ o praktycznie takiej samej specyfikacji ma być 2x szybszy?
*Konto usunięte*2015.01.19, 10:40
23#4
Super... jeszcze tylko GDDR5 gdyby tam siedziało (może siedzi)...
Fajnie by było gdyby AMD miało w ofercie co generację 3x SoC/APU... jedno np. z 1024 shaderami+GDDR5, a drugie 512shaderami+DDR3, (trzecie aka Puma niski segment/passive), to by dało AMD ogromną szansę, bo producenci laptopów już teraz wolą dać worek gotówki pomiędzy Intela i NV...

Pół worka mogłoby wędrować do AMD... bo nawet gdyby takie APU miało TDP 55W to i tak byłby to lepszy wynik niż 860m (40W)+ i5 (25W)

Problemem są redakcje, które nie testują poboru energii/czasu działania w stresie. Jedynie testują czas działania w IDLE/testy czasu uśpienia/głębkości uśpienia. To daje przewagę NV, gdzie w takich testach ich GPU jest wyłączone i pobór energii dGPU nie jest brany pod uwagę w całej procedurze testowej.
Markiz88Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Markiz882015.01.19, 10:53
-3#5
Interesującą kwestią, jeśli chodzi o Carrizo, zostawiając na boku specyfikację techniczną, jest także sam projekt krzemowego rdzenia. AMD bowiem po raz pierwszy tworzy swój prawdziwy układ SoC (System-on-a-Chip), eliminując konieczność stosowania oddzielnego chipsetu (FCH) tak, jak to ma miejsce chociażby w przypadku procesorów Kaveri wymagających takiego układu (Bolton)

Co za bzdura a kabini to co ? magicznie nie SoC ?

Poza tym testy z sandry nie wiele mówią, bo co innego teoria co innego praktyka.
Ohoho:)Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ohoho:)2015.01.19, 11:00
16#6
A mnie interesuje sprawa kart graficznych dla PC.
Skoro ta zintegrowana grafika w carizzo jest 2x lepsza od poprzedniej w tym samym procesie tech. i przy tej samej powierzchni rdzenia, to ciekawe jak będzie wyglądać sprawa nowych Radeonów R9 3XX? Czyżby w końcu jakaś mała rewolucja?
mfukerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mfuker2015.01.19, 11:03
-20#7
Napisze wprost: wcale, w ogole, w zaden sposob nie jestem zainteresowany laptopami z AMD na pokladzie. Nie wazne co dadza i jak to nie okrzykna. AMD ma duzo, a nawet za duzo do nadrobinia do konkurencji.

Jak mam robic przeglad laptopa na bazie AMD, to mi minka smetnieje. Traci sie dobrze, doklada 1-2h do operacji z AMD na pokladzie.
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992015.01.19, 11:11
-2#8
Dużo mówiło się o FD-SOI w kontekście nowych APU. Widać, wolą zostać przy tym co znają.
*Konto usunięte*2015.01.19, 11:13
Ohoho:) @ 2015.01.19 11:00  Post: 823910
A mnie interesuje sprawa kart graficznych dla PC.
Skoro ta zintegrowana grafika w carizzo jest 2x lepsza od poprzedniej w tym samym procesie tech. i przy tej samej powierzchni rdzenia, to ciekawe jak będzie wyglądać sprawa nowych Radeonów R9 3XX? Czyżby w końcu jakaś mała rewolucja?

Zwykle nowinki wędrowały z opóźnieniem do APU/SoC,
VLIW4 zawędrował dopiero w trinity, GCN dopiero w Kabini... jeśli już to masz coś co jest w 285.

Choć tu mam obawy, zawuaż, że wciąż nie ma odblokowanego 285x, coś jest nie tak z tym GPU jeśli po kwartale wciąż nie ma w pełni odblokowanego rdzenia.
rybekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rybek2015.01.19, 11:19
Amitoza @ 2015.01.19 10:35  Post: 823902
Nie chce nic mówić, ale to na bank bzdury. Jak układ o praktycznie takiej samej specyfikacji ma być 2x szybszy?


Przebudowany i zoptymalizowany uklad - GCN 1.2, jak rowniez rozmieszczenie elementow rdzenia. W dodatku jak to w integrach, baaaardzo duzo zalezy od taktowania ramu, roznica miedzy 1333/1600 a 2133 odbija sie na wydajnosci. Popatrz na wyniki overclockerow w cywilnych APU co sie dzieje, jak wrzucamy >2400MHz na pamieci z ciasnymi timingami.
Zaloguj się, by móc komentować
1