Aktualność
Piotr Gontarczyk, Wtorek, 6 stycznia 2015, 01:53

Intel oficjalnie przedstawił piątą generację procesorów Core, o nazwie kodowej Broadwell. Nowa generacja produkowana jest w litografii 14-nanometrowej i przeznaczona dla różnych formatów platform sprzętowych. Nowa oferta Intela składa się z procesorów, których TDP wynosi od 15 do 28 W, należących do serii Core i7, Core i5, Core i3, Pentium oraz Celeron.

Po raz pierwszy z architekturą Broadwell mogliśmy zapoznać się parę miesięcy temu, gdy Intel oficjalnie zaprezentował procesory Core M (Broadwell-Y), które już trafiły do produktów konsumenckich. Broadwell-U to następny punkt. Układy te są rozwinięciem architektury Broadwell-Y z większą ilością tranzystorów, lepszą wydajnością CPU, GPU rozbudowanymi o kolejne jednostki wykonawcze, a także rozwiązaniami mającymi zapewniać dodatkowo ulepszoną sprawność energetyczną. O ile Broadwell-Y to układy przeznaczone przede wszystkim dla bardzo cienkich i stosunkowo małych komputerów przenośnych, tabletów i tabletów hybrydowych, o tyle Broadwell-U przeznaczone są dla klasycznych, większych laptopów do zastosowań biurowych oraz gier, tabletów hybrydowych z ekranami o przekątnych powyżej 13,3 cala, małych komputerów stacjonarnych oraz komputerów typu All-in-One.

Według Intela procesory oparte na architekturze Broadwell dobrze wpisują się w prawo Moore'a. Intel udowadnia, że przejście na litografię 14-nanometrową idzie pełną parą, a cały proces ma być najszybciej realizowanym ze wszystkich w historii firmy. Łącznie Intel zaprezentował siedemnaście nowych procesorów różnych serii. To jednak tylko początek realizacji planów na cały 2015 rok. Już pod koniec stycznia Intel ma zaprezentować nową serię procesorów Core i7, Core i5 (vPro) dla stacji roboczych. Dotychczasowa oferta układów Broadwell-Y i Broadwell-U obejmuje układy z TDP wynoszącym od 4,5 do 28 W. Mniej więcej w połowie bieżącego roku Intel wykona następny krok prezentując procesory z TDP wynoszącym 45 W i więcej, przeznaczone dla zaawansowanych laptopów oraz komputerów stacjonarnych. Intel już wspominał o tym, że za kilka miesięcy pojawią się stworzone z myślą o komputerowych entuzjastach procesory Broadwell-K wyposażone w GPU Iris Pro, a także pewnymi ulepszeniami w kwestii wydajności IPC. Warto dodać, że wciąż niepotwierdzone pogłoski sugerują, że w drugiej połowie bieżącego roku zobaczymy szóstą generację Core, a więc procesory "Skylake". Te na razie zostamy sobie z boku i skupmy się na Broadwellach.

Podobnie jak w Core M, także w procesorach Broadwell-U Intel zastosował drugą generację techniki wytwarzania tranzystorów Tri-Gate. Wcześniej pojawiały się nieoficjalne doniesienia o tym, że Intel miał opóźnić wprowadzenie na rynek nowych procesorów 14-nanometrowych i wygląda na to, że plotki były prawdziwe bo pierwotnie planowano, że procesory "Broadwell-U" zostaną zaprezentowane znacznie wcześniej. Jednakże Intel potrzebował czasu na dopracowanie procesów produkcyjnych układów 14-nanometrowych i ostatecznie dopiero teraz ma pewność, że uzyskano odpowiednie uzyski. Przejście na 14-nanometrową litografię z wykorzystaniem drugiej generacji Tri-Gate pozwala nie tylko uzyskiwać układy o większej wydajności, lepszej sprawności energetycznej, ale także m.in. obniżyć koszty produkcji.

W znanej już polityce Intela, Tik Tak, procesory Core piątej generacji (Broadwell) to krok Tik. Oznacza to, że nie wiąże się on z dużym postępem względem architektury "Haswell". Zgodnie z zasadą, Tik to przede wszystkim przejście na mniejszy wymiar technologiczny i niezbyt zaawansowane zmiany w architekturze. Generacja Broadwell jednakże oprócz pewnych zmian w projekcie krzemowych rdzeni wprowadza też parę nowych rozwiązań. Nikogo chyba nie zaskakuje co prawda niezbyt imponujący, ale jednak występujący wzrost wydajności IPC (instrukcje w cyklu zegara) o 5%, w porównaniu do układów Haswell. Intel wyraźnie stara się nie robić raz na jakiś czas dużego postępu, a zamiast tego dopracowuje swoje architektury tak, aby wydajność IPC rosła z każdą kolejną generacją mniej więcej tak samo.

Intel Broadwell-U (Core i7-5500U) – pierwszy test

Z przedstawionej przez Intela "mapy" dwurdzeniowego układu Broadwell-U wynika, że zawiera on 1,9 miliarda tranzystorów, co stanowi zauważalny wzrost względem układów Haswell-U (1,3 miliarda). Zmniejszyła się natomiast powierzchnia rdzenia - z 181 mm2 do 133 mm2. Warto tu zauważyć, że wyposażony w 1,3 miliarda układ Broadwell-Y zajmuje zaledwie 82 mm2. Pamięć podręczną na zdjęciu widać poniżej rdzeni CPU - warto zauważyć, że jest ona współdzielona przez CPU i GPU. Jednostki zarządzające oraz kontroler pamięci RAM umieszczono przy samej krawędzi rdzenia, obok rdzeni CPU. Największą część powierzchni zajmuje oczywiście procesor grafiki, ale to chyba nikogo już nie zaskakuje. Intel z każdą generacją Core stara się zapewniać coraz lepszą wydajność graficzną swoich układów.

Następny, większy przystanek to zintegrowany procesor grafiki, który w układach Broadwell-U też został ulepszony. Wraz z układami Core M (Broadwell-Y) pojawił się nowy GPU, Intel HD Graphics 5300, wyposażony w 24 jednostki wykonawcze (20 w poprzedniej generacji). 20-procentowy przyrost EU, a także różne ulepszenia architektury zauważalnie poprawiły ogólną wydajność tej jednostki. Wraz z piątą generacją procesorów Core Intel wprowadza trzy kolejne jednostki graficzne - HD Graphics 5500, HD Graphics 6000 oraz Iris Pro HD 6100. Warto zauważyć, że Iris to jednostka stworzona przede wszystkim z myślą o możliwie jak najwyższej wydajności, a jeszcze przed końcem bieżącego roku Intel zamierza dorzucić jeszcze jedną wersję tego układu, wuposażoną w dedykowaną pamięć podręczną eDRAM.

GPU Iris Pro HD 6100 wyposażono w 48 jednostek wykonawcznych, a jego maksymalna częstotliwość pracy do 1,1 GHz. HD Graphics 6000 (następca HD Graphics 5000) ma tyle samo jednostek wykonawcznych co Iris Pro, ale pracować może z częstotliwością 1 GHz. HD Graphics 5500 natomiast to najsłabsza jednostka z nowej trójki, wyposażona w 24 jednostki wykonawcze (EU), a jej maksymalny zegar to 800 MHz. Wszystkie trzy nowe GPU zapewniają obsługę interfejsu programowania DirectX 11.2, DirectX 12, OpenGL 4.3 oraz OpenCL 2.0. Ponadto ulepszone jednostki przetwarzania wideo mogą dekodować strumienie VP8, VP9, HEVC i przetwarzać wideo w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, a także przesyłać obraz z wykorzystaniem rozwiązań bezprzewodowych. W nowej generacji zintegrowanych GPU Intel zastosował po siedem sprzętowych wątków na każdą jednostkę wykonawczą, a każdy z wątków ma 128 rejestrów GRF.

Przedstawione GPU Intel w swoich procesorach, zależnie od platform i segmentów cenowych dzieli standardowo na kilka kategorii. Począwszy od najsłabszej, GT ma 12 jednostek wykonawczych i 384 kB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, GT2 i GT3 mają po 24 EU i 768 kB pamięci L3, a GT3e i GT4(e) mają po 48 EU i 1152 kB pamięci L3. Każda z podjednostek układu Broadwell-U połączona jest poprzez węzeł pierścieniowy zapewniający dwukierunkowy przesył o szerokości 32 bitów. To właśnie on wykorzystywany jest do współdzielenia pamięci podręcznej L3, której w procesorze może być od 2 do 8 MB. Zwracamy uwagę na to, że Intel już zaplanował kolejną wersję Iris Pro z dedykowaną pamięcią eDRAM (L4) o pojemności 128 MB.

Nowa generacja procesorów to także nowa jednostka logiczna sprzętowej platformy, która względem tej dla procesorów Haswell-U została nie tylko unowocześniona, ale także zmniejszona. W nowym układzie logiki zastosowano nowe rozwiązania sprzętowe w dziedzinie oszczędzania energii, takie jak np. automatyczne dostosowywanie częstotliwości pracy PCH i interfejsów, Dynamic Power i Thermal Framework. Ponadto Intel zapewnia najnowsze rozwiązania dla platform vPro, takie jak Windows InstantGo, Platform Trust Technology Gen 2, nowe oprogramowanie bazowe ME10, a także technikę Intel Rapid Storage dla magazynów korzystających z interfejsu PCI Express. PCH platformy Broadwell-U zapewnia cztery porty USB 3.0, osiem portów USB 2.0/1.1, cztery porty Serial ATA 6 Gb/s, SM Bus 2.0, GPIO, system zarządzania energią, cztery interfejsy DisplayPort 1.2, kontroler sieci przewodowych 1 Gb/s, kontroler PCI Express 2.0 (maks. 6 portów, 12 linii sygnałowych dla GLCI), a także rozbudowany kontroler dźwięku HD Audio z nowym procesorem przetwarzania (DSP). Warto zauważyć, że oprócz dekodowania strumieni MP3 i AAC, nowy DSP dzięki technice Intel Smart Sound może przetwarzać także strumienie DTS, a także obsługuje funkcję wybudzania komputera głosem. Dodatkowo Intel zaprezentował też ulepszony kontroler sieci bezprzewodowych (Wireless-AC 7265) 802.11ac drugiej generacji, który ma zapewniać szybsze transfery danych, większy zasięg oraz mniejszy pobór mocy w porównaniu do swojego poprzednika. Teoretyczne szczytowa przepustowość ma wzrosnąć nawet o 15%. Kontroler ten pojawi się w nowych procesorach Core i7, Core i5 oraz Core i3.

Po stronie nowych rozwiązań jest jeszcze kilka, na które warto zwrócić uwagę. Układy Broadwell-U w połączeniu z nowymi PCH zapewniają obsługę technik Intel RealSense oraz Voice Assistant. RealSene ma trzy główne funkcje - może skanować obiekty oraz ludzi, w czasie rzeczywistym i w trójwymiarze, edytować oraz pośredniczyć w druku 3D. Rozwiązanie to ma ułatwiać też sterowanie komputerem, aplikacjami i grami za pomocą ruchów (gestów). RealSense skanuje nie tylko ruchy całych rąk, ale także palców oraz śledzi mimikę twarzy. Voice Assistant to natomiast oprogramowanie mające ułatwiać wykorzystywanie mowy jako środka interakcji z komputerem. Zgodnie z założeniem twórców, Voice Assistant ma umożliwiać komunikowanie się z komputerem na takiej samej zasadzie, jak robi się chociażby w przypadku aplikacji Siri w urządzeniach firmy Apple. Warto zauważyć, że na platformę Windows podobne rozwiązanie, w postaci projektu Cortana, wprowadzić chce też firma Microsoft.

Kolejnym z celów Intela jest wyeliminowanie niemalże wszystkich kabli, choć oczywiście nic nie będzie stać na przeszkodzie do podłączenia przewodowej myszki czy słuchawek. Intel jednak skupia się głównie na autorskiej technice Wireless Display (WiDi) oraz Wireless Gigabit Docking. Technika WiDi 5.1 została zoptymalizowana pod kątem działania na procesorach Core M oraz Broadwell-U, pod kontrolą systemów operacyjnych Windows 7, Windows 8 oraz Windows 8.1. Wśród kilku nowości w nowej wersji tego rozwiązania jest m.in. obsługa pełnoekranowych gier korzystających z interfejsów DirectX 9, 10 i 11, ustandaryzowany pilot zdalnego sterowania, obsługa rozdzielczości 4K, a także rozwiązania biznesowe (np. ulepszone mechanizmy zabezpieczeń, prywatności użytkownika oraz kontroli ze strony prezentera). Intel zamierza powiększyć swoją ofertę także o specjalny adapter WiDi 5.1, w formacie przeciętnej pamięci USB, w cenie 40 dolarów za sztukę.

Pozostaje nam już tylko pełne zestawienie wszystkich procesorów Intel Broadwell-U.

Model

Rdzenie /

Wątki

 Zegar / TurboPamięć L3GPUJedn. EU

Zegar GPU

Bazowy / Maks.

Kontroler DDR3TDP (W)
Core i7-5557U 2/4 2,9 / 3,3 GHz 4 MB Iris Graphics 6100 48 300/1100 MHz 1866/1600 MHz 28
Core i5-5287U 2/4 2,7 / 3,1 GHz 3 MB Iris Graphics 6100 48 300/1100 MHz 1866/1600 MHz 28
Core i5-5257U 2/4 3,1 / 3,4 GHz 3 MB Iris Graphics 6100 48 300/1050 MHz 1866/1600 MHz 28
Core i3-5157U 2/4 2,5 GHz 3 MB Iris Graphics 6100 48 300/1000 MHz 1866/1600 MHz 28
Core i7-5650U 2/4 2,2 / 3,2 GHz 4 MB HD Graphics 6000 48 300/1000 MHz 1866/1600 MHz 15
Core i7-5600U 2/4 2,6 / 3,2 GHz 4 MB HD Graphics 5500 24 300/950 MHz 1600/1600 MHz 15
Core i7-5550U 2/4 2,0 / 3,0 GHz 4 MB HD Graphics 6000 48 300/1000 MHz 1866/1600 MHz 15
Core i7-5500U 2/4 2,4 / 3,0 GHz 4 MB HD Graphics 5500 24 300/950 MHz 1866/1600 MHz 15
Core i5-5350U 2/4 1,8 / 2,9 GHz 3 MB HD Graphics 6000 48 300/1100 MHz 1866/1600 MHz 15
Core i5-5300U 2/4 2,3 / 2,9 GHz 3 MB HD Graphics 5500 24 300/900 MHz 1600/1600 MHz 15
Core i5-5250U 2/4 1,6 / 2,7 GHz 3 MB HD Graphics 6000 48 300/950 MHz 1866/1600 MHz 15
Core i5-5200U 2/4 2,2 / 2,7 GHz 3 MB HD Graphics 5500 24 300/950 MHz 1866/1600 MHz 15
Core i3-5010U 2/4 2,1 GHz 3 MB HD Graphics 5500 23 300/900 MHz 1600/1600 MHz 15
Core i3-5005U 2/4 2,0 GHz 3 MB HD Graphics 5500 23 300/850 MHz 1600/1600 MHz 15
Pentium 3805U 2/2 1,9 GHz 2 MB HD Graphics 12 100/800 MHz 1600/1600 MHz 15
Celeron 3755U 2/2 1,7 GHz 2 MB HD Graphics 12 100/800 MHz 1600/1600 MHz 15
Celeron 3205U 2/2 1,5 GHz 2 MB HD Graphics 12 100/800 MHz 1600/1600 MHz 15
Ocena aktualności:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
lukaszk99 (2015.01.06, 02:03)
Ocena: 25

0%
Zgłupieć można:) Kiedy premiera wersji na komputery desktop?
bielas (2015.01.06, 02:30)
Ocena: 4

0%
W sumie poza taktowaniem, ht, igpu i ilością L3 i7 wiele nie różni się od Cielaka.
SunTzu (2015.01.06, 02:48)
Ocena: 3

0%
Lol, Broadwell-Y jest mniejszy od Kabini.
Jedne archi w takim przedziale energetycznym robi wrażenie. Wyjdzie na to, że mało, że Intel zetnie koszta mając jedno archi do rozwoju to jeszcze będzie wydajniejsze.

O ile bomba w mobile to w desktopie padaka (np. mały mobilny rdzeń- ciekawe jak będzie się grzał w ~35W< )...
Ale w desktopie AMD samo oddało pole, bo od 'lat' nie wydają nowych układów. Dla PC bieda, jak będzie szczęście dostaniemy GT3 w '5770k', bo za rdzenie CPU to trzeba haswell-a E kupić.

Przypominają mi się stare czasy, gdy Intel postawił na mobile z pentiumem M, lejąc desktop pentiumem 4.
BluFox (2015.01.06, 02:56)
Ocena: -3

0%
lukaszk99 @ 2015.01.06 02:03  Post: 818713
Zgłupieć można:) Kiedy premiera wersji na komputery desktop?


Póki dobrze sprzedaje się to co jest na rynku szczególnie wersje dla LGA1150, nowa dostawa a tym bardziej niska cena nowych produktów 14nm nie ma bytu w najbliższym czasie dla konsumenta a na pewno nie rozwinie skrzydeł na stare gniazdo LGA1150 (na serwery poleci bo musi, tam rynek jest chłonny niczym widzowie TVN).
TrisenK (2015.01.06, 03:59)
Ocena: 6

0%
No to teraz potrzeba ''tylko'' jakiegoś fajnego 2-in-1 sprzętu 13,3' z i3/i5 w zakresie ~2000-3000zł, aby tańsze konfiguracje konkurowały z iPadem, a droższe były konkurencyjne względem Surface Pro. Lenovo, ASUS, Acer, ktokolwiek inny - czekam z niecierpliwością, bo póki co mój 13,3'' ultrabook na Ivy Brigde ma 2 lata i nie mam go na co wymienić.
rager84 (2015.01.06, 08:39)
Ocena: 6

0%
...a już myślałem o przesiadce, ale jak Skylake ma się pokazać za pół roku to chyba poczekam...
unknown_solider (2015.01.06, 09:48)
Ocena: 10

0%
Czyli w moim kolejnym cpu już 80% układu będzie leżeć nieużywana odłogiem. Może ktoś wreszcie znajdzie zastosowanie dla tych milionów nie chcianych igpu np. Liczenie fizyki, bezstratne aa, cokolwiek...

No chyba, że Moskwa zabroni Intelowi sprzedaży desktopowych układów wyraz z igpu, choć wtedy pewnie przy instalacji Windows pojawi się okienko z zapytaniem jakiego igpu chcesz używać wraz z linkiem do yandexu, binga lub Google ułatwiającymi zakup konkurencyjnych.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
To było do przewidzenia. 82
Jest dobrze, chociaż spodziewałem się większej liczby. 31
Microsoft ma poważnie zająć się rozwojem swoich usług. 38
Litografia 10 nm może „pożyć” bardzo krótko. 32
"Czerwoni" mają powody do zadowolenia.  31
Cena i specyfikacja techniczna powalają. Nvidia zapowiedziała właśnie nową kartę z rodziny Titan. 33
Miły prezent na mikołajki. 8
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane