aktualności

Magazyn Secret Service znika z rynku

101 11 grudnia 2014, 09:26 Adam Szymański

Jeszcze kilka miesięcy temu nazwa Secret Service była na ustach wszystkich graczy w Polsce, a to za sprawą udanej reaktywacji czasopisma, które powróciło na rynek po 13 latach nieobecności. Ponadto, wskrzeszenie magazynu byłoby niemożliwe bez ogromnej społecznościowej zbiórki pieniędzy, która przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, tym samym bijąc rekord polskiego crowdfundingu. Twórcom udało się uzyskać 284 110 zł, a pierwotnie zakładano zdobycie jedynie 93 000 zł. Wszystko szło zgodnie z planem - na rynku ukazały się dwa kolejne numery czasopisma, ale wczoraj, niespodziewanie media obiegła wiadomość, że trzeciego numeru Secret Service już nie będzie.

Na razie nie wiadomo zbyt wiele o całej sprawie, ale twórcy czasopisma poinformowali poprzez Facebooka, że z powodu wygaśnięcia praw do marki „Secret Service”, dalsze wydawanie tego tytułu zostało zaniechane. Zgodnie z porozumieniem, oryginalna nazwa powróciła pod władanie spółki Bronwald. Jak napisano: "Prawa do tytułu były licencjonowane na podstawie umowy, która wygasła. Oznacza to, że nie będziemy już wydawać czasopisma pod tytułem „Secret Service”. Nie mamy żadnej wiedzy, czy pismo pod tą nazwą będzie się nadal ukazywało – decyzje w tym zakresie leżą wyłącznie po stronie właściciela tytułu". Sprawa jest o tyle dziwna, że przecież dotychczasowy wydawca, czyli firma Idea Ahead raczej wiedziała kiedy straci licencję na wykorzystywanie marki "Secret Service", więc najprawdopodobniej można było uniknąć całego zamieszania przedłużając umowę lub od początku powrócić na rynek, ale ze zmieniona nazwą. Na razie dokładne kulisy sprawy nie są znane, więc lepiej wstrzymać się z ostateczną oceną, ale wygląda na to, że coś tu nie gra. Mimo to twórcy zapewniają, że nie zostawią fanów na lodzie, a zbiórka pieniędzy nie pójdzie na marne.

Już teraz zapowiedziano, że dotychczasowy magazyn wciąż będzie wydawany, ale pod nazwą „PIXEL. Kultura Gier Wideo”. Ma on już nawet profil na Facebooku, gdzie redakcja nakreśliła całą sprawę. Co ważne, w przeciwieństwie do Secret Service, nowe czasopismo będzie miesięcznikiem, zyska wersję elektroniczną z dodatkową zawartością multimedialną, nowy layout i stronę internetową. Twórcy zapowiedzieli również uruchomienie forum, na którym będzie można się zarejestrować po uprzednim otrzymaniu zaproszenia. Pierwszy numer Piksela ma trafić na rynek 29 stycznia 2015 r. Skład redakcyjny niewiele będzie się różnił od obecnego. Warto dodać, że reanimatorzy Secret Service pamiętają o swoich fundatorach i zapowiedzieli, że wszyscy którzy wsparli akcję w serwisie PolakPotrafi choć złotówką, otrzymają kody umożliwiające darmowy dostęp do najbliższego wydania (Web, Google Play, AppStore). Ci, którzy przeznaczyli na ten cel trochę więcej pieniędzy otrzymają miesięcznik w wersji papierowej. Dotychczasowi prenumeratorzy magazynu również będą dostawać kolejne numery, ale pod zmienioną nazwą. 

Jak widać, twórcy stanęli na wysokości zadania i usilnie starają się sprostać trudnej sytuacji. Mimo to w internecie już można zauważyć głosy niezadowolenia. Trudno się dziwić, ponieważ niektórzy rzeczywiście mogą czuć się zawiedzeni. Podczas zbiórki społecznościowej, organizatorzy często odwoływali się do przeszłości pisma, rozbudzając sentyment do Secret Service, a teraz się okazało, że marka powróciła jedynie na cztery miesiące. Oprócz tego, już wcześniej duża część czytelników twierdziła, że redaktorzy nie potrafią pisać tak jak kiedyś i ogólnie poziom pisma spadł w porównaniu do poprzednich wydań. Prowadzenie magazynu pod inną nazwą na pewno nie przywróci mu dawnej świetności. Mimo to gracze, którzy po prostu chcą poszerzać swoja wiedzę o grach, na pewno będą mieli co czytać.

Źródło: PIXEL
m4rkizZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
m4rkiz2014.12.11, 09:47
-7#1
a niech to nazwa 'tajny serwis', byle sie dalo czytac z przyjemnoscia
skorpienZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
skorpien2014.12.11, 09:49
75#2
Czyli co? Korzystając z sentymentu starych czytelników do kultowej marki nazbieraliśmy dużo pieniędzy. A skoro wpadło 3 razy więcej niż realnie było potrzeba można już definitywnie uśmiercić staroświeckiego trupa i uruchomić nowocześniejszy projekt, który spodoba się młodszym odbiorcom. Gimbazy (w większości) nie interesuje prasa drukowana, lepiej sprzeda się platforma online i więcej będzie można na tym zarobić. Sorry, ale nie uwierzę, że w ostatniej chwili zorientowali się: 'o kurde, za tydzień kończy się nam licencja!'. Smutne.
hideoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hideo2014.12.11, 09:49
10#3
i dobrze że znika, bo nowy SS to nie jest to co kiedyś, pismo inne teksty inne, niektórych ludzi brak a ci co piszą też się zmienili, zazwyczaj takie wskrzeszanie starych marek po latach nie wychodzi i tak się właśnie stało
hideoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hideo2014.12.11, 10:05
10#4
m4rkiz @ 2014.12.11 09:47  Post: 811092
a niech to nazwa 'tajny serwis', byle sie dalo czytac z przyjemnoscia

niestety nowego SS nie czytało się z przyjemnością bo był zbyt ugrzeczniony i mniej kolorowy od starego, Supery w starym SS były po prostu mocne ale czasem się padało ze śmiechu, a ten nowy pseudoSS był właśnie 'kultura gier', no i brak Gulasha... kupiłem 2 numery ale już pare dni temu zdecydowałem że 3 numeru nie kupię a tutaj taki news :) zostawmy legendę SS w dawnej chwale i spokoju
ghs2014.12.11, 10:10
42#5
nie wiedzieli że wygasa im prawo do marki? to po ile oni mają lat? po 5? bo już sprytniejszy dziesięciolatek by to sprawdził. od początku to był deal żerujący na sentymencie 30-40 latków którzy, jak widać, nie zrzucali się po piątaku ale średnio po stówce
BartesZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bartes2014.12.11, 10:17
30#6
nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych ale to mi pachnie wałkiem. Chłopaki chcieli zrobić czasopismo o grach ale na PIXEL nie zebrali by tyle środków co na legendarny 'Secret Service'. Więc czemu nie ściemnić - ożywić staruszka - a potem olać sprawę jak środki zostaną zebrane? przecież 'wygaśniecie praw' to nie jest coś o co się człowiek potyka wchodząc do pracy. Taki fakt musiał być znany od dawna.
ModyfikatorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Modyfikator2014.12.11, 10:18
17#7
hahaha od razu mówiłem że tak będzie. Cała akcja zrobiona aby wyciągnąć kasę, chociaż słabo im poszło bo 280tyś to nie tak dużo.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2014.12.11, 10:24
24#8
Jednak fani dawnego SSa chcieli SSa, a nie Pixela. Ci do wyłozyli kasę podczas zbiórki mogą czuć się oszukani. Tak własnie się dzieje, gdy podnosi się z grobu klasyka, zarabia szybką kasę i zmyka. Sorry Panowie, ale dobrze wiedzieliście, że ten temat nie wypali.
BluFoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BluFox2014.12.11, 10:31
18#9
Wydawca Secret Service vs darczyńcy...


Daryzda67Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Daryzda672014.12.11, 10:36
16#10
Jak nic wałek od początku, dlatego dałem 0zł na ten cały nowy SS.
Zaloguj się, by móc komentować
1