Aktualność
Adam Szymański, Piątek, 5 grudnia 2014, 16:20

Nośniki SSD od początku swojej obecności na rynku zmagały się opinią wydajnych, ale nietrwałych. Zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa danych nie były bezpodstawne, ponieważ pierwsze konstrukcje półprzewodnikowe rzeczywiście miały problemy z żywotnością komórek i oferowały małą liczbę zapisów, przez co szybko zaczynały tracić pliki. Niektóre z modeli potrafiły odmówić posłuszeństwa już po przetworzeniu 100 TB danych. Czasy się jednak zmieniły, a nośniki SSD zostały udoskonalone. Co prawda, wciąż są one o wiele droższe niż tradycyjne dyski talerzowe, ale wydaje się, że problem nietrwałości plików już ich nie dotyczy, co zostało udowodnione eksperymentem przeprowadzonym przez serwis The TechReport.

Redaktorzy tego portalu ponad rok temu postanowili przeprowadzić pewien test. Podłączyli sześć nośników SSD o pojemności około 250 GB, wśród których były modele Corsair Neutron GTX, Intel 335, Kingston HyperX 3K i Samsung 840, do platformy która bez przerwy zapisywała, a następnie nadpisywała paczki różnorodnych plików o łącznej wadze 10 GB. Badanie to miało jednoznacznie sprawdzić, kiedy komórki pamięci osiągną kres swego żywota i zacznie zmniejszać się dostępna przestrzeń na pliki użytkownika. Cały test był niezależny i oczywiście przeprowadzony w dość chałupniczych warunkach, ale pozwala w pewien sposób ocenić wytrzymałość obecnie najpopularniejszych modeli.

HyperX 3K dał radę przetworzyć jedynie 728 TB danych. Gdy testerzy sprawdzili stan nośnika, był on już w stanie krytycznym i stracił prawie tysiąc komórek. Lepiej wypadł Intel 335, który zaczął szwankować po zapisaniu 750 TB, ale zakończył eksperyment z klasą, bo podczas badania wykazał tylko kilka nieprawidłowych sektorów. Reszta rywali radziła sobie lepiej lub gorzej. Wśród testowanych nośników były takie, które padły już po przetworzeniu 100 TB, ale też takie, które wytrzymały ponad 900 TB. Na tym eksperyment się nie skończył, bo redaktorzy serwisu dokładali w miejsca poprzedników kolejne modele.

Wśród nich był kolejny Kingston HyperX 3K i Samsung 840 Pro, które były w stanie bez szwanku zapisać i nadpisać ponad 2 petabajty danych. Sami badacze byli zdziwieni, ale nie doszukali się żadnych błędów metodologicznych czy niejasności. Aby podkreślić ten rezultat, warto dodać, że przeciętny użytkownik w ciągu roku przetwarza jedynie kilka terabajtów danych. Skoro tak, wspomnieni zwycięzcy mogliby nieprzerwanie działać nawet przez tysiąc lat, a ich plikom nie stałaby się żadna krzywda. Oczywiście należy jednak pamiętać, że uszkodzeniom mogą ulec też inne elementy poza komórkami pamięci, i to pewnie one byłyby w tych przypadkach przyczyną awarii.

Eksperyment ewidentnie pokazuje, że obecne nośniki SSD poradziły sobie z niegdysiejszym problemem trwałości danych. Mimo to, na rynku na pewno są też modele, które padłyby bardzo szybko. Dużo zależy od konkretnej konstrukcji, bo nie brakuje tanich, małych firm, które tworząc swoje konstrukcje kierują się jak największym obcięciem kosztów, co prowadzi do słabej jakości ich produktów. Mimo to, mają one najmniejszy udział w sprzedaży, dlatego znakomita większość modeli wydaje się być stosunkowo bezpiecznym magazynem na pliki, a już na pewno można do nich zaliczyć wspomniane nośniki HyperX 3K i Samsung 840 Pro, które dzięki redaktorom serwisu Techreport zyskały niezłą reklamę.

Źródło: Techreport
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
SunTzu (2014.12.05, 16:31)
Ocena: 25

0%
Mam wrażenie, że czytaliśmy co innego.
SSD są coraz trwalsze
, to by pokazywało, że są trwalsze w odniesieniu do czegoś, a nie widzę tu odniesienia do poprzednich serii. Jedynie powoływanie się opinie:
Niektóre z modeli potrafiły odmówić posłuszeństwa już po przetworzeniu 100 TB danych.

Co nawet dziś jest prawdą i dyski OCZ miały ilość zwrotów rzędu 10% w 2014 roku. Pytanie co było przyczyną to inna już sprawa (czego kwestia jest w newsie poruszona).

Taa trochę wybiórczo wyczytany art... Bo o ile 840 Pro pokazał pazur... to zwykła 840 dużo dużo wcześniej pokazała 'wyjątkowość'.... TLC bitch

2PB to rewelacyjny wynik 840 Pro, ale należy pamiętać, że 840 zwykła miała problemy dużo wcześniej.. no i pytanie ile w takiej procedurze miała 830....
Wniosek z tego artu może być jeden, dobre dyski trzymają się dużo dłużej niż deklarują producenci.
SunTzu (2014.12.05, 16:42)
Ocena: 4

0%
~250 GB
Czyli w zasadzie coś co dziś jest dość standardową pojemnością. Tylko, że dziś nie masz pamięci 20nm<, a np. mx100 z 16nm w dodatku w stosach i w sumie bez testów ciężko powiedzieć jak to działa.
Telvas (2014.12.05, 17:17)
Ocena: 20

0%
Biorąc pod uwagę olbrzymi jakościowy skok komfortu pracy po przesiadce na SSD, to warto się z tym po prostu pogodzić i przygotować się na to, że SSD się zużywa i za kilka lat być może trzeba go będzie wymienić. Byle tylko odbyło to na elegancko, bez utraty danych.

P.S. A producenci i tak będą starali się o trwałość, bo 1) nikt nie lubi tracić danych 2) konsument i tak wybierze trwalszy.
ext (2014.12.05, 17:33)
Ocena: -4

0%
@up: zanim dane zaczną być tracone będą warningi. Trwałość to temat tabu jeśli o współczesną masową produkcję chodzi.
mfuker (2014.12.05, 17:33)
Ocena: 18

0%
megagibbon @ 2014.12.05 16:40  Post: 809394
Niestety, w newsie zabrakło najważniejszej informacji: Jaką pojemność miały testowane dyski.


'Podłączyli sześć nośników SSD o pojemności około 250 GB...'

Test testem, ale i tak bedzie wielu, ktorzy beda uzytkowac SSD w taki sposob, zeby go nie uzytkowac. Takie podejscie calkowicie zatraca logiczna slusznosc montowania do komputera SSD-ka.
Po to kupuje sie SSD, aby poczuc piekno predkosci nosnika danych. A ta jest naprawde imponujaca! Ja swojego SSD uzywam jak kazdy wczesniejszy HDD. Inaczej nie widzialbym sensu wydawania na niego kasy, aby obchodzic sie z nim jak z krysztalem.
Jedynie czego nie robie, to nie defragmentuje SSD. Zostawiam co jakis czas komputer w stanie bezczynnosci, blokuje ekran i niech TRIM robi swoje.
motiff (2014.12.05, 17:39)
Ocena: 3

0%
Dobre wieści, jakość, trwałość w górę, naprawdę polecam wziąć do kompa solidne ssd na system, petarda.
Pynio (2014.12.05, 17:57)
Ocena: 16

0%
Błogosławię dzień, w którym kupiłem pierwszego SSD. Wprawdzie po 'setnym' uśpieniu kompa wszedł w panic mode :E (vertex2 - taka przypadłość). To niczym nie zrażony po otrzymaniu kolejnego - Vertex 3 - postawiłem system, i do dzisiaj dajemy sobie grabę ;) Dla mnie największa rewolucja od czasów 3Dfx, trafiając w pracy non stop na laptopy z tradycyjnymi HDD (i w domu jak zacznę coś odpalać z 'magazynu";) mam wrażenie jak bym się cofał w czasie...

ps. Olewam jęki Pana SunTzu powyżej, który nie widzi różnicy w pracy pomiędzy dyskami.
Kameleonn (2014.12.05, 18:02)
Ocena: 15

0%
Ciekawe jak Crucial M500 i MX100 wypadaja, czyli jedne z najoplacalniejszych dyskow.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane