aktualności

Huawei: nikt nie zarobił na Windows Phone

28
2 grudnia 2014, 08:16 Piotr Gontarczyk

W marcu bieżącego roku firma Huawei ujawniła, że pracuje nad nowymi modelami smartfonów z dwoma systemami operacyjnymi, Google Android i Microsoft Windows Phone, które miała oferować przede wszystkim na rynek Stanów Zjednoczonych Ameryki. Niedługo potem z planów tych się wycofała. Przez dłuższy czas chiński producent w tajemnicy zachowywał powody, ale teraz je ujawnia.

Joe Kelly, szefowa międzynarodowego działu komunikacji z mediami powiedziała, że firma Huawei nie zarabiała na smartfonach pracujących pod kontrolą Windowsa Phone i dodała, że wręcz "nikt nic nie zarobił na Windowsie Phone". To dość odważne stwierdzenie, które pojawia się kilka miesięcy po tym, jak Microsoft zaczął swoją mobilną platformę udostępniać producentom smartfonów za darmo. Warto przypomnieć, że firma Huawei już rok temu o systemie Microsoftu mówiła "słaby".

Honor 6 – test pierwszego smartfona nowej nie nowej marki

Microsoft wciąż stara się zainteresować rynek systemem operacyjnym Windows Phone. Uruchomił już nawet internetowy portal partnerski, wraz z systemem Windows Phone 8.1, poprzez który chce zachęcić małych producentów, pojedyncze sklepy, a nawet operatorów sieci komórkowych do tworzenia i sprzedawania tanich i słabo wyposażonych urządzeń. Microsoft nie ustaje też w kampaniach reklamowych i innych działaniach promujących Windowsa Phone.

Podczas gdy Microsoft chwali się każdym kolejnym partnerem, a wśród nich ostatnio pojawili się Foxcon, Lenovo, Longcheer i ZTE, firma Huawei jest najprawdopodobniej pierwszym partnerem biznesowym, który poszedł w odwrotnym kierunku i zamroził swoje plany związane z platformą Windows Phone. Nietrudno zauważyć, że decyzja oraz głosy płynące z Huawei są poważnym ciosem w wizerunek Microsoftu, który wszelkimi sposobami próbuje umocnić swoją pozycję w rywalizacji z innymi platformami mobilnymi, takimi jak Google Android i czy Apple iOS. Przede wszystkim Microsoft liczy na poprawienie wyników sprzedaży na rynku chińskim, a więc macierzystym dla Huawei.

Windows Phone 8.1 ma 50,8% udziału w smartfonów z systemem Microsoftu

ropsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rops2014.12.02, 08:45
-3#1
Nie dziwię się.
hazhellZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hazhell2014.12.02, 08:54
Dlaczego tak hejtujecie ten system? Przecież konkurencja jest zdrowa dla rynku.
FujiyamaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fujiyama2014.12.02, 09:14
15#3
Nie ma co się dziwić. Kto pierwszy ten lepszy.
Kto jak kto, ale Microsoft powinien to wiedzieć najlepiej jako producent MS-Dos.
Windows Phone i tak nie umrze, bo będzie go utrzymywać kasa z patentów, którą płacą użytkownicy Androida...
BeeWolfZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BeeWolf2014.12.02, 10:09
-5#4
Produkuje się mało i kiepsko na te platformę a potem zdziwienie, że się nie zarabia.
xeksZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xeks2014.12.02, 10:18
-2#5
Fujiyama @ 2014.12.02 09:14  Post: 808192
Nie ma co się dziwić. Kto pierwszy ten lepszy.
Kto jak kto, ale Microsoft powinien to wiedzieć najlepiej jako producent MS-Dos.
Windows Phone i tak nie umrze, bo będzie go utrzymywać kasa z patentów, którą płacą użytkownicy Androida...

Seattle Computer Products albo Sun? raczej reguła ta nie obowiązuje w biznesie.

Ja wiem czy nikt... po prostu chińska firma niemiała jak konkurować w cenie z nokią, więc dla tych co byli zainteresowani wp wybór był oczywisty a w Azji wp nawet biorąc pod uwagę że w Europie idzie średnio źle na ten system nikt nie spojrzy(po słabym starcie wp7-brak funkcji zbliżeniowych i słabej ilość modelów z nfc).

Żeby nie było i tak uważam(moje zdaniem), że system jest o niebo lepszy niż biedroid(miałem gt540 oraz soniaka wt19i i przynajmniej w tym segmencie oferta noki jest dużo lepsza).
LeacHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LeacH2014.12.02, 10:32
Teraz tylko Ms musi zrobić 1 prostą rzecz. Zrobić tak by się opłacało pisać programy na WP i tyle. Sprzętowo te telefony - szczególnie lumie mają niewiarygodną przewagę nad innymi - są po prostu inne od konkurencji na robociku (które są praktycznie takie same).
A co do odejścia MS od WP - nie ma takiej opcji - zbudowanie ekosystemu jest w pełni możliwe i osiągalne i przynosi duże zyski - najlepszy przykład to apple i ich iEkosystem.
mozilla007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mozilla0072014.12.02, 10:40
-4#7
No i nareszcie ktoś to powiedzial oficjalnie.
lukas108Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukas1082014.12.02, 12:17
Ta platforma musi jeszcze dojrzeć, a MS musi wziąć sprawy w swoje ręce. Czyli zacząć sprzedawać sprzęt według własnego projektu (tak jak Surface Pro 3), po to by urządzenia te stanowiły spójną całość. Póki co to jest tylko (lub poprostu) bardzo obiecująca platforma która może przynieść MS bardzo dużo. Jednak musi ją przytrzymać przy życiu (wykładać kasę) i nadal rozwijać. Tylko w ten sposób jest wstanie wzmocnić markę WP. Partnerzy to tylko zarobkowicze, którzy samo nie widzą jak to pchać dalej. To jak ma wyglądać Windows Phone (jako sprzęt + software) najlepiej wie sam Microsoft. Tak jak Apple.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2014.12.02, 12:29
-13#9
No wprost i cała prawda, jak można zarobić na syfie, za to trzeba się wziąć i usunąć.
ingvarr100thZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ingvarr100th2014.12.02, 12:36
-5#10
Ten system jest strasznie mało funkcjonalny, oraz ma ubogie API.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1